Przejdź do głównej treści

Płytki z motywem roślinnym – aranżacje

Motyw roślinny to trend, który święci triumfy popularności od kilku sezonów. Renesans przeżywają zarówno żywe kwiaty i drzewka w donicach, jak i motyw kwiatowy w roli elementu dekoracyjnego. Nie brakuje go nie tylko w salonie czy sypialni, płytki z motywem roślinnym to doskonały element dekoracyjny do wnętrz urządzonych zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

monsteramonsteramonsteramonstera

Płytki z motywem roślinnym – do jakich wnętrz?

Od kilku lat dekoratorzy wnętrz nie ustają w tworzeniu aranżacji, których tematem przewodnim jest motyw roślinny. Dekoracje kwiatowe dają ogromną różnorodność – mogą być zarówno delikatne i subtelne, jak i zdominować wnętrze feerią barw oraz dużymi wzorami. Co więcej, świetnie komponują się z jednobarwnym tłem, wzorami geometrycznymi czy motywem zwierzęcym. Jednym z najbardziej popularnych materiałów dekoracyjnych są płytki. Czy nadają się jedynie do łazienki? Z jakimi kolorami i materiałami łączyć płytki z motywem roślinnym? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Płynny ścienne kojarzą się przede wszystkim z łazienką. To właśnie w tym pomieszczeniu spotkasz je najczęściej. Nic dziwnego, że łazienka z motywem roślinnym to wnętrze, które pozwoli Ci się w pełni zrelaksować. Co więcej, motyw florystyczny daje ogromne możliwości aranżacyjne – bez problemu dopasujesz go w łazience nowoczesnej, klasycznej, a nawet w stylu retro. 

Płytki łazienkowe z motywem roślinnym to nie tylko bardzo popularne ostatnio motywy liści, np. bananowca, palmy czy monstery. To również delikatny wzór kwiatów wiśni dla miłośników dekoracji w stylu japońskim, czy motyw lawendy idealny do łazienki w stylu prowansalskim. 

Glazura z motywem roślinnym może zostać wykorzystana nie tylko w łazience, ale również w kuchni czy wiatrołapie. Wszystko zależy od tego, jaki wybierzesz wzór i z czym zechcesz połączyć płytki. Motyw roślinny świetnie będzie się prezentował na podłodze w wiatrołapie. Doskonale będą komponować się z jednolitymi ścianami i klasycznymi, drewnianymi meblami. Płytki z motywem roślinnym w wiatrołapie mają nie tylko aspekt dekoracyjny, ale również praktyczny. Florystyczny wzór sprawia bowiem, że ślady butów czy inne zanieczyszczenia są mniej widoczne. Docenisz to szczególnie jesienią i zimą. 

Chcesz, aby motyw roślinny towarzyszył Ci w wielu pomieszczeniach? Płytki z florystycznym wzorem będą idealnym wyborem do kuchni, szczególnie jeśli chodzi o przestrzeń na ścianie między blatem a górnymi szafkami. Szeroki wybór wzorów i kolorystyki sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Glazura z motywem roślinnym – z czym ją łączyć?

Wiesz, dlaczego płytki z motywem roślinnym są niezwykle uniwersalne? Ponieważ hasło „motyw roślinny” niesie ze sobą mnóstwo możliwości. 

Płytki z motywem roślinnym w ciemnych tonacjach warto łączyć z jasnymi, stonowanymi kolorami – bielą, szarościami czy beżami. Dzięki temu nie pomniejszysz optycznie łazienki. Stylowy wygląd ciemnym płytkom nadadzą taśmy ledowe umieszczone na łączeniu ściany z sufitem lub w ramie lustra

Jasne wnętrza będą się dobrze komponować z zielonymi płytkami, czyli naturalnymi motywami liści. Płytki z motywem florystycznym świetnie będą współgrać z kaflami imitującymi drewno oraz meblami w naturalnym odcieniu. Z kolei z białymi meblami dobrze będą się komponować jasne płytki z delikatnym wzorem kwiatowym lub wszelkiego pastelowe barwy – fiolet lawendy czy róż kwiatu wiśni.

Motyw roślinny stworzy ciekawy efekt na podłodze. Warto na niej ułożyć płytki z nieco bardziej abstrakcyjnym motywem roślinnym, np. w formie mozaiki. Duże kafle, nawet utrzymane w szarościach, optycznie powiększą pomieszczenie. Możesz również połączyć proste, jednobarwne płytki podłogowe z kwiatowym wzorem w formie prostokąta pośrodku łazienki. 

wymiana-płytkiwymiana-płytkiwymiana-płytkiwymiana-płytki

Płytki z motywem roślinnym – pomysły na aranżacje 

Marzy Ci się łazienka z motywem roślinnym, ale ciężko jest Ci sprecyzować oczekiwania? Oto kilka przykładów, jak zastosować konkretny motyw w aranżacji wnętrza.

Oryginalnym rozwiązaniem dekoracyjnym jest wykonanie z płytek z motywem florystycznym jedynie jednego pionowego pasa. Wybierz ciemną glazurę Mystic Paradyż i zestaw ją z białymi płytkami z wytłoczonym wzorem Mystic Paradyż bianco. W ten sposób uwypuklisz piękno ciemnoniebieskich kafli Mystic Paradyż z motywem wielkich liści pokrytych kroplami wody.

Również w monochromatycznej łazience możesz zastosować płytki z motywem roślinnym. W nowoczesnym wnętrzu, urządzonym w jasnych barwach, dobrze będzie się komponować glazura Carrara black. Motyw szaro-czarnych dużych liści świetne sprawdzi się jako zabudowa ściany w kabinie prysznicowej, szczególnie tej typu walk-in. 

Lubisz motyw roślinny, ale chciałbyś go wykorzystać w swoim wnętrzu w mniej oczywistym wydaniu? Nic trudnego! Dekor Cathrina o wymiarach 30 na 90 centymetrów wyróżnia się piękną gradientową zielenią, a motyw liści ma nowoczesny, geometryczny wzór. Dekor ten występuje w różnych konfiguracjach, można go wykorzystać zarówno w łazience w domu, jak we wnętrzu użytkowym. 

Jeśli płytki z motywem roślinnym do łazienki mają być tylko detalem, którzy przyciąga wzrok, ale nie dominuje wnętrza – postaw na dekory. Płytki Nature Wood Ceramstic możesz to ciekawe połączenie na dużym kaflu kilkunastu małych płytek, przeplatających wzór liścia monstery i drewna. Możesz położyć płytki Nature Wood Ceramstic punktowo lub stworzyć z nich pas dekoracyjny. Ten model płytek będzie się doskonale komponował zarówno z podłogą i meblami w bieli, jak klasycznym motywem drewna. 

Płytki łazienkowe z motywem roślinnym możesz położyć nie tylko na ścianie, ale i na podłodze. Świetnie będą pasować do wnętrza w stylu prowansalskim – jasnym, pastelowym i z wyraźnym zaakcentowaniem powiązania z naturą. Gres Legante jest mozaikową wariacją, która wyraźnie czerpie z motywów kwiatowych. Duże, kwadratowe kafle stworzą przepiękny wzór. Kwiatową mozaikę na podłodze połącz z jasnymi, jednolitymi płytkami na ścianie i klasycznymi meblami łazienkowymi. Aranżację będzie dopełniać wanna wolnostojąca na nóżkach.

 

Data aktualizacji: 5/04/2024