Piła szablasta – charakterystyka i zastosowanie
Piła jest funkcjonalnym narzędziem ręcznym, znanym już od czasów starożytnych. Przez dwa tysiąclecia jej popularność się nie zmniejszyła, jednak zmieniły się technologie, umożliwiając nam użytkowanie sprzętu w łatwiejszy i o wiele szybszy sposób. Znakomitym przykładem nowoczesnych urządzeń tego typu jest piła szablasta, zwana również „lisim ogonem”.
Spis treści:
Czym jest „lisi ogon”?
Piła szablasta jest urządzeniem, które spełnia funkcję rozmaitych sprzętów używanych w różnego rodzaju warsztatach. Wyposażona została w specjalny brzeszczot wykonujący ruchy posuwisto-zwrotne, dzięki czemu jej użytkowanie nie różni się niczym od piły ręcznej – pomijając jej rozszerzoną funkcjonalność i wykonywanie cięć bez wysiłku. Wynika to z zastosowania jednofazowego silnika, który wprawia ostrze w jednostajny ruch. W związku z tym cały wysiłek operatora ogranicza się do przytrzymania urządzenia oraz umiejętnego nim sterowania w celu uzyskania jak najlepszego efektu w wyniku obróbki materiałów.
Uniwersalne narzędzie warsztatowe
Piła szablasta z powodzeniem może zastąpić kilka urządzeń w naszym warsztacie. Posiada możliwość wymieniania brzeszczotów, zatem będziemy w stanie ciąć za jej pomocą wszelkie możliwe materiały – doskonale radzi sobie z drewnem, metalem, tworzywami sztucznymi, płytami gipsowo-kartonowymi, a nawet cegłami i betonem. W związku z tym nie potrzebujemy wydawać oszczędności na kolejną wyrzynarkę, pilarkę tarczową, czy nawet łańcuchową piłę – wystarczy nam jedno wielofunkcyjne urządzenie.
Zastosowanie
Rosnąca popularność piły szablastej wynika właśnie z jej uniwersalności. Obecnie spotkamy ją w wyposażeniu ogrodników, stolarzy, mechaników, ślusarzy czy też instalatorów. Piła posiada praktyczny kształt, który umożliwia jej działanie nawet w trudno dostępnych miejscach – wąski brzeszczot z łatwością wsunie się w każdą szczelinę, a także pozwoli nam wykonać cięcia bezpośrednio przy krawędziach przedmiotów. Inne końcówki urządzenia umożliwiają bardzo precyzyjne prace – dostępne są pilniki i tarniki, które w niewielkim stopniu modyfikują kształt wybranego materiału, dzięki czemu jesteśmy w stanie idealnie dopasować go do naszych potrzeb.
Znajdziemy także zakończenia, które ułatwią czyszczenie metalu czy szlifowanie drewna. Są to specjalne szczotki wykonane z włosia lub drutu, które błyskawicznie przygotują dany materiał do dalszej obróbki. Ważne jest także wszechstronne działanie pił szablastych – czy ustawimy je poziomo czy pionowo, zawsze będą znakomicie wykonywały precyzyjne cięcia. Mamy też kontrolę nad głębokością oraz kątem cięcia, a zatem będziemy w stanie nadawać materiałom fantazyjne kształty, niezależnie od ich twardości.
Data publikacji: 17.09.2015
Data aktualizacji: 17.07.2024