Jak wiercić w szkle
Szkło jest materiałem niezwykle delikatnym i narażonym na pęknięcie przy zbyt silnym potraktowaniu. Jednak, zachowując uwagę, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie samodzielnie wywiercić w nim otwory. Jak się do tego przygotować i jak tego dokonać?
Wywiercenie otworów w szkle nierzadko jest niezbędne do tego, by w sposób doskonały wykonać zaplanowaną przez nas dekorację ścienną, kiedy nie będą pasować inne sposoby zawieszenia ozdoby – czy to za pomocą sznurka, czy oprawienia szyby w drewniane ramy. Aby samodzielnie wykonać otwór w szkle, oprócz narzędzi do tego niezbędnych, konieczne będzie ochronne ubranie – z pomocą przyjdą nam tutaj rękawice dla ochrony dłoni oraz okulary zabezpieczające oczy przed odpryskami. Ważne, by nie brać pod uwagę wiercenia w szkle hartowanym, a wszelkie działania wykonywać bez pośpiechu – z tego też względu wiertarka, którą się posłużymy, powinna być wyposażona w możliwość regulowania szybkości wiercenia, tak aby wykorzystać najmniejszy możliwy zakres pracy urządzenia.
Wiertła do szkła (a najczęściej również do glazury, gresu i ceramiki) możemy nabyć pojedynczo bądź w gotowych zestawach. Przedmioty te nie przypominają standardowych wierteł do betonu czy drewna, choć z tymi ostatnimi łączy je ostre zakończenie (w przypadku wierteł o małych średnicach). Mogą być one zaopatrzone na przodzie w diamentowy, szorstki w dotyku pył. Standardowy zestaw wierteł zawiera te o średnicy od 4 do 10 mm, a w zależności od ceny możliwy jest wybór takich, przy użyciu których nie jest potrzebne schładzanie materiału, w którym wiercimy, czy jest to niehartowane szkło, czy ceramika.
Przygotowania do wykonania otworów dotyczą też sporządzenia bądź zakupienia statywu do wiertarki lub wkrętarki oraz unieruchomienia szkła, które będziemy poddawać wierceniu. Wykonanie tej czynności bez użycia statywu jest co prawda możliwe, ale jeśli nie mamy za sobą solidnej praktyki w wierceniu w szkle, narzędzie to służyć nam będzie niezbędną pomocą – dzięki niemu nie tylko będziemy precyzyjnie regulować siłę nacisku wiertła na szybę, ale też będziemy w stanie schładzać wiertło, co będzie konieczne, by szkło nie pękło.
Przed rozpoczęciem wiercenia i przed unieruchomieniem szkła, zadbajmy o jego amortyzację – w tym celu posłużyć się możemy kawałkiem materiału lub filcu oddzielającego szybę od stołu warsztatowego. Aby wykonany otwór miał jak najgładszą powierzchnię, niezbędne będzie stopniowe i powolne wwiercanie się w szybę z jednej i z drugiej jej strony, po połowie. Wiertarkę ustawiamy na opcję pracy bez użycia udaru. Precyzyjne umiejscowienie szkła pod naciskającym wiertłem będzie trudne, jeśli nie dysponujemy – oprócz statywu na wiertarkę – narzędziem unieruchamiającym materiał szklany. W miarę zagłębiania się wiertła w szkło, schładzamy jego powierzchnię na przykład za pomocą wody zgromadzonej w zraszaczu ustawionym na punktowe jej aplikowanie. Dzięki zastosowaniu zraszacza i powyższych rad otwory w szkle wykonamy bezpiecznie i efektywnie, a kiedy nabierzemy wprawy, ich krawędzie będą również prezentować się efektownie.
.
Data publikacji: 10.07.2015