Parawany we wnętrzach
Czym jest parawan?
To w zasadzie nic innego jak rodzaj ruchomej, niewielkiej ścianki działowej, która składa się z kilku skrzydeł połączonych ze sobą zawiasami. W związku z powyższym, parawanu możemy używać jako prostej przegrody lub ustawiając poszczególne jego części pod odpowiednim kątem. Najprostsze przedmioty tego typu składają się z trzech ścian, jednak znajdziemy również takie, które zbudowane są z pięciu czy sześciu skrzydeł.
Zalety parawanów
Do niewątpliwych zalet parawanów należy ich mobilność. Dzięki temu o miejscu ich ustawienia decydować mogą nasze bieżące potrzeby – ściankę taką w każdej chwili możemy przenieść do innego pomieszczenia. Wynika to również z jej lekkości i konstrukcji – parawanu nie przymocowujemy w żaden sposób do podłoża czy ścian wytyczających pokój, to konstrukcje w pełni samodzielne.
Jak je wykorzystać
Parawany zdają się być idealnym rozwiązaniem w przypadku symbolicznego podziału przestrzeni nowoczesnych wnętrz. Dominuje w nich bowiem otwarta przestrzeń, gdzie kosztem przestronności rezygnujemy z wydzielania poszczególnych stref użytkowych. Tymczasem podział taki często okazuje się bardzo potrzebny.
Lekkim parawanem możemy wyznaczyć granicę pomiędzy dużym salonem, a wydzielonym z jego części kątem do pracy. W ten sam sposób warto zaznaczyć przejście pomiędzy strefą kuchenno-jadalnianą, a wypoczynkową przestrzenią salonu.
Nie zapominajmy także, że parawan wielu z nas kojarzy się z prowizoryczną garderobą, a takie zastosowanie wciąż jest popularne. Ustawiając parawan w sypialni czy nawet w większej łazience, jesteśmy w stanie wydzielić intymne miejsce, gdzie będziemy mogli komfortowo zmienić odzież.
W niewielkich kawalerkach, gdzie brakuje metrów kwadratowych na osobny pokój, który przeznaczylibyśmy na sypialnię, rozwiązaniem także będzie parawan. Możemy nim zasłonić ustawione w kącie salonu łóżko. Zabezpieczymy je przed wzrokiem gości, a jednocześnie uzyskamy bardziej intymne i prywatne miejsce wypoczynku, estetycznie oddzielone od sfery dziennej kawalerki.
Aspekt estetyczny
Decydując się na wykorzystanie w swoim wnętrzu parawanu, warto przyjrzeć się wcześniej ofercie producentów, która zaskakuje bogactwem i różnorodnością. Nasz wybór powinniśmy uwarunkować potrzebami –w jednym wypadku przyda nam się parawan większych rozmiarów, w innym wystarczy mniejszy model.
Następną decyzją powinna być ta dotycząca aspektu estetycznego. Tutaj możemy napotkać wiele dylematów, gdyż rozmaitość form, wzorów i wykorzystanych materiałów przyprawia o zawrót głowy. Do wyboru mamy parawany oparte na metalowym lub drewnianym stelażu. Różnią się stylem wykończenia, jak i zastosowanymi materiałami tworzącymi wypełnienia. Wśród nich znajdziemy zarówno te szklane, jak i polipropylenowe, flizelinowe, wiklinowe, bambusowe czy płócienne. Dodatkowo charakteryzują się różnymi barwami, naniesionymi wzorami, a także różną przepuszczalnością światła. Warto wspomnieć także o konstrukcjach ażurowych, przez które dostrzec można, co znajduje się po ich drugiej stronie – te szczególnie nadają się do symbolicznego wydzielania poszczególnych stref w mieszkaniu.
Nie ma wątpliwości, że bogactwo dostępnych wzorów i projektów parawanów – od modeli klasycznych, przez orientalne po nowoczesne – sprawia, że większość z nas z pewnością odnajdzie produkt spełniający jego oczekiwania. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem –może zastąpić większy remont, o którym decyzję podjęliśmy zbyt szybko, a także w każdej chwili będziemy mogli na powrót z niego zrezygnować, co nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami.