Ogród na balkonie w bloku – pomysły i inspiracje

Mieszkańcy miast wcale nie muszą rezygnować z namiastki prawdziwego ogrodu. Stwórz swój mini ogród na balkonie. Nawet na niewielkim skrawku przestrzeni możesz uprawiać warzywa bądź hodować kwiaty w doniczkach. Oto pomysły na balkonowy kącik. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

ogród-na-balkonieogród-na-balkonieogród-na-balkonieogród-na-balkonie

Uprawa warzyw na balkonie – czego potrzebujesz?

Uprawa warzyw na balkonie to świetny sposób na dostarczenie sobie świeżych produktów spożywczych. Od czego zacząć? Na samym początku przygotuj miejsce na balkonie, a więc dokładnie go posprzątaj i wyposaż się w obszerne donice bądź skrzynki balkonowe. Drewniane skrzynki możesz stworzyć samemu z listewek, bądź zakupić gotowe pojemniki. 

Do uprawy warzyw będzie potrzebna Ci także żyzna ziemia ogrodowa, mini narzędzia ogrodowe jak grabki, łopatka oraz rośliny. Zdecyduj, czy chcesz rozpocząć uprawę od nasion, czy może chcesz zakupić gotowe sadzonki. Pamiętaj, że wysiewając niektóre warzywa z nasion np. pomidory, będziesz musiał je przepikować. W przypadku sadzonek nie jest to wymagane. 

Donica bądź skrzynia, w której planujesz stworzyć ogródek warzywny, powinna mieć na dnie warstwę drenażu. To niezbędne, aby sałata, kapusta czy papryka nie gniły po podlaniu. Taką warstwę drenażu możesz zrobić samemu. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą drobne kamienie, żwir i odrobinę piasku.

Warzywny ogródek na balkonie potrzebuje światła. Ustaw donicę tak, aby zioła i warzywa były wystawione na promienie słoneczne przynajmniej przez 5-6 godzin dziennie. Pamiętaj o regularnym podlewaniu roślin i ich systematycznym nawożeniu. W tym celu możesz wykorzystać nawozy organiczne – przekompostowaną ziemię bądź biohumus. 

Chcesz mieć swój ogród warzywny na balkonie? Co możesz posadzić? Dosłownie wszystko! Rzodkiewka, pietruszka, cukinia, a także owoce np. truskawki. Własne warzywa to nie tylko źródło cennych witamin, ale również satysfakcja z tego, że udało się coś stworzyć samemu, a nie kupić gotowe. 

ogród-na-balkonieogród-na-balkonieogród-na-balkonieogród-na-balkonie

Ogród zimowy na zadaszonym balkonie

Chcesz urządzić ogród na balkonie, ale taki który będzie zachwycał również zimą? To proste jeśli dysponujesz zabudowanym balkonem. Teraz tylko wystarczy go odpowiednio zaaranżować.

Jak stworzyć zimowy ogród na balkonie w bloku? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór roślin. Wybierz gatunki odporne na chłód i takie, które dobrze radzą sobie w warunkach zimowych. Do popularnych opcji należą cyprysiki, wrzosy, jałowce, trawy ozdobne oraz jukki. Zainwestuj również w pojemne donice balkonowe. Możesz zdecydować się na proste donice bądź pojemniki na smukłych nóżkach lub wiszące.

Nie zapomnij też o meblach ogrodowych. Pomieszczenie uzupełnione o stół, krzesła bądź wygodną kanapę może stać się drugim salonem, w którym zrelaksujesz się po pracy, wypijesz kawę czy herbatę oraz ugościsz zaproszonych przyjaciół. Niewielki ogród zimowy może pełnić również funkcję kącika czytelniczego bądź bawialni dla starszych dzieci, o ile jest dobrze zabezpieczony – najlepiej szklanymi panelami. 

Niestety ogrody zimowe to często przestrzenie, w których brakuje prywatności. Możesz to jednak zmienić i osłonić przed nadmiernym słońcem i oczami sąsiadów. Wystarczy, że pomyślisz o zamontowaniu żaluzji bądź rolet. Do wyboru masz żaluzje drewniane, bambusowe czy plastikowe. Zdecyduj się na produkt pasujący do wystroju – koloru ścian czy podłóg. 

Mały balkon – pomysł na wertykalny ogród

Warzywnik albo zielnik na małym balkonie? To możliwe. Nawet na ograniczonej przestrzeni mogą wyrosnąć warzywa na balkonie – wystarczy, że zdecydujesz się na ogród ziołowy wertykalny. To charakterystyczny sposób aranżacji roślin w pionie. Oprócz ziół i warzyw mogą rosnąć w ten sposób pelargonie, sukulenty i inne pnące piękne kwiaty.

Co istotne, taki pionowy ogród w mieście korzystnie wpływa na samopoczucie. Zielone rośliny produkują tlen, podnoszą wilgotność powietrza, a także stanowią pożywkę dla owadów zapylających – pszczół czy trzmieli. 

Od czego zacząć urządzanie wertykalnego ogrodu? Od odpowiednich pojemników, w których zasadzisz rośliny. Możesz zakupić gotowe doniczki (moduły) do ogrodu wertykalnego i dowolnie je łączyć. Taki system nadaje się do zawieszenia na balkonowej ścianie. Kolejną opcją są specjalne kieszonki z filcu bądź z agrowłókniny. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą stworzyć zielony zakątek na ścianie przy wykorzystaniu osłonek z kwiatami i wiszących kwietników. Oczywiście upewnij się, że konstrukcja jest stabilna i bezpieczna.

Teraz skupmy się na roślinach odpowiednich do uprawy w wertykalnym ogrodzie. Dobierz gatunki, które dobrze radzą sobie w kompaktowych doniczkach i nie mają dużej bryły korzeniowej. Do takich roślin zaliczają się:

  • bluszcz,
  • fiołek,
  • begonia,
  • paproć,
  • powojnik,
  • zielistka,
  • peperomia.

Regularnie dostarczaj roślinom niezbędnych składników odżywczych. Możesz stosować nawozy organiczne lub mineralne, dostosowane do potrzeb roślin uprawianych w pojemnikach i skrzynkach na balkonie.

ogród-na-balkonieogród-na-balkonieogród-na-balkonieogród-na-balkonie

Ogród ziołowy na tarasie bądź balkonie

Mieszkając w bloku, możliwa jest również uprawa ziół. Zioła lubią słońce i nie zajmują dużo miejsca, także nie muszą być umieszczone na dużym balkonie. W zupełności wystarczy im kilka doniczek, a więc sprawdzą się na balkonie w naprawdę małym mieszkaniu.

Sadzenie ziół rozpocznij w kwietniu lub w maju po pierwszych przymrozkach, wtedy panują na balkonie najlepsze warunki do ich rozwoju. Ogród ziołowy na balkonie może składać się z doniczek z bazylią, tymiankiem, szczypiorkiem, szałwią czy rozmarynem. Tylko od Ciebie zależy, jakie będziesz mieć zioła na balkonie. 

Planujesz uprawiać na balkonie dużo ziół? Możesz powiesić skrzynki z ziołami na barierkach balkonu. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca. Polecamy również ustawienie doniczek z ziołami na stojących etażerkach. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak założyć ogród na balkonie. Zastanów się nad tym co chcesz uprawiać – czy to będzie ogródek ziołowy, warzywny, a może wolisz kwitnące niejadalne rośliny. Weź pod uwagę warunki panujące na Twoim balkonie, a dokładnie nasłonecznienie. Zaopatrz się w dobrej jakości sadzonki do uprawy na balkonie i zacznij działać. Po kilku miesiącach zobaczysz efekty, które przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania.