Balkon po zimie – wiosenne porządki
Wiosną i latem wszyscy chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zabrać się za gruntowne porządkowanie balkonu, aby sprytnie obudzić go z zimowego snu i przygotować do nadchodzącego sezonu. O czym pamiętać? Jak uporządkować balkon po zimie?
Wstępne porządki i planowanie
Zacznijmy od bazy! Przed otwarciem nowego sezonu musimy zacząć od przejrzenia wszystkich rzeczy, które przechowywaliśmy na balkonie przez okres zimowy. Oto kilka głównych czynności:
-
Pozbądźmy się zniszczonych przedmiotów i tych, z których nie zamierzamy dalej korzystać. Jeżeli są nadal w dobrym stanie, warto skontaktować się z bliskimi osobami lub skorzystać z grup sąsiedzkich. Być może zyskają kompletnie nowe życie! Zostawmy jedynie te elementy wyposażenia, które przydadzą się nadchodzącą wiosną.
-
Dokładnie umyjmy i odświeżmy zarówno balustrady, jak i parapety. Warto zastanowić się, czy wymagają odmalowania. Nie jest to bardzo czasochłonny zabieg, ale za to przynoszący ogrom korzyści i doskonałe efekty wizualne.
-
Opróżnijmy pojemniki i donice ze starej ziemi, a następnie umyjmy je odpowiednim detergentem i dokładnie wysuszmy. To też doskonały moment, by zaplanować rośliny i zioła balkonowe, pożądane przez nas w nadchodzącym sezonie.
Takie przygotowanie i ocena sytuacji pomogą nam stworzyć przemyślaną i kompletną listę zakupów, uwzględniając w niej między innymi odpowiednią ziemię, sadzonki, nasiona, nowe donice, skrzynki balkonowe, kratki czy podpory.
Sprzątanie balkonu po zimie – podłogi
Lód, topniejący śnieg, spadające z drzew liście czy ziemia… Wszystko to sprawia, że porządkowanie balkonu jest niesamowicie ważne! Jako, że jego powierzchnia niszczy się od zanieczyszczeń, w pierwszej kolejności wypada zadbać o stan podłogi.
-
Podłogę należy pozamiatać i porządnie umyć. Do tego zabiegu powinna wystarczyć ciepła woda z odrobiną octu, lecz jeśli domowe sposoby nie są w stanie pomóc, warto nabyć silniejszy preparat. Koniecznie sprawdźmy, czy jest on przeznaczony do czyszczenia naszego rodzaju posadzki.
-
Jeśli tylko mamy myjkę ciśnieniową, zdecydowanie warto po nią sięgnąć! To usprawni pracę i pozwoli pozbyć się nawet trudno dostępnych zanieczyszczeń.
-
Świadomie dopasujmy rodzaj pielęgnacji. Myśląc o drewnie, koniecznie użyjmy specjalistycznych impregnatów. W przypadku płytek ceramicznych, zbadajmy podłogi pod kątem ewentualnych pęknięć. A jeśli dotyczą nas wersje kamienne, oceńmy, czy nie pojawiły się ubytki. Te powinniśmy wypełnić szpachlą epoksydową i wyszlifować.
Jak i czym czyścić meble ogrodowe?
Sprzątanie balkonu po zimie to nie wszystko! Meble ogrodowe – szczególnie metalowe i plastikowe – wystarczy jedynie przetrzeć z kurzu. Te silniej zabrudzone umyjemy ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Co jednak zrobić, jeśli zdecydowaliśmy się na inne materiały?
-
Pamiętajmy, że jeżeli nasze meble nie są lakierowane, czego przykładami mogą być modele z drewna świerkowego czy sosnowego, należy je raz do roku olejować specjalnym olejem do drewna.
-
W przypadku mebli lakierowanych, zwróćmy szczególną uwagę na ich stan. Jeśli zauważamy fragmenty odpryśniętego lakieru, warto te miejsca wyszlifować i na nowo polakierować.
-
Mebli wiklinowych i rattanowych nie należy moczyć. Do ich czyszczenia używajmy jedynie wilgotnej szmatki, nasączonej octem lub cytryną. Ważne, by po tym zabiegu ustawić je w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Jeżeli będą mieć kontakt z promieniami słonecznymi, mogą popękać.
To też doskonały moment, aby zastanowić się, czy nie chcemy wymienić naszych mebli! Być może jesteśmy zainteresowani innym stylem lub po prostu są one dość wiekowe i żadna pielęgnacja nie jest w stanie wydobyć nowego blasku!
Jak pozbyć się niechcianych gości?
Jeśli już wiemy, jak uporządkować balkon po zimie, koniecznie przygotujmy się na możliwość spotkania niespodziewanych gości. Mogły tam zamieszkać chociażby mrówki, z którymi poradzimy sobie poprzez rozsypanie w miejscach ich pobytu fusów z kawy, soli kuchennej lub talku kosmetycznego. Następnie przemyjmy te rejony wodą z dodatkiem cytryny. W celach profilaktycznych możemy też przygotować specjalną miksturę z dodatkiem olejku miętowego i spryskać nią wszystkie zakamarki. Będzie to wartościowe zabezpieczenie przed niechcianymi odwiedzinami pająków czy muszek!
Porada eksperta
Aby porządkowanie balkonu miało maksymalnie sprawny przebieg, wykorzystajmy kilka akcesoriów. Do najważniejszych należą: miotła i szufelka, mop, płyny konserwujące, rękawice, ściereczki z mikrofibry, środki czyszczące, wiadro i worki na śmieci.
Co warto dodać do listy wiosennych zakupów?
Nadejście wiosny to cudowny czas, w którym towarzyszy nam dużo energii. Możemy ją spożytkować na zmianę nastroju panującego na naszym balkonie! Sprawdźmy kilka sposobów na ciekawe aranżacje:
-
nowe kanapy i stoliki – tu często króluje rattan lub technorattan, który fantastycznie skomponujemy z wzorzystymi lub jednolitymi poduszkami;
-
kolorowe doniczki i osłonki – piękne rośliny na pewno będą jeszcze lepiej wyeksponowane dzięki stylowej oprawie donic;
-
odpowiednie oświetlenie – lampki solarne, sznury cotton balls, ciekawe kinkiety… Nie brak sposobów na wprowadzenie nastrojowego klimatu;
-
moskitiera – może sprawić, że nasz balkonowy wypoczynek będzie o wiele spokojniejszy;
-
huśtawka – jeżeli nasz balkon jest dość duży, możemy eksperymentować z ciekawymi meblami!