Nowoczesna kuchnia w szkle
Szkło znajduje zastosowanie szczególnie w nowoczesnych, eleganckich wnętrzach. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia mody – materiał ten wyróżnia się wieloma zaletami, dzięki którym doskonale sprawdza się w wielu domowych pomieszczeniach. W jaki sposób możemy wykorzystać go w kuchni i co w ten sposób zyskamy?
Spis treści:
- Szkło – seria zalet
- Drzwi i ściany działowe
- Ściany i podłoga
- Wyposażenie kuchni
- Modne duety, czyli z czym łączyć szkło
Szkło – seria zalet
Szkło, które wydaje się na pozór surowcem kruchym i delikatnym, okazuje się doskonałą alternatywą dla innych materiałów wykończeniowych, a nawet budowlanych. Nowoczesne technologie produkcji sprawiły, że jest ono nie tylko bardzo trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników (np. uderzenia albo wysokiej temperatury), ale także wyjątkowo estetyczne. Szkło, którego możemy użyć we własnym domu, występuje w różnych formach: od paneli i tafli, przez pustaki, dekory, listwy, po liczne elementy wyposażenia. Jakie są ich zalety?
O walorach wizualnych już wspomnieliśmy – szklane panele dają nam możliwość nadania wnętrzu dowolnego charakteru, a to dzięki grafikom, jakie mogą przedstawiać. Duża różnorodność dotyczy także drobnych elementów wykończeniowych, takich jak dekory czy listwy, które umiejętnie dopasowane do reszty wystroju mogą stać się główną dekoracją wnętrza. Szkło, poza feerią barw i wzorów, oferuje także dużo więcej – długotrwałość, odporność na wodę i niespotykaną łatwość czyszczenia. Cechy te sprawiają, że materiał ten doskonale sprawdza się w kuchni. Zaletą szkła jest także fakt, że pięknie komponuje się z innymi materiałami obecnymi we wnętrzach. Natomiast jego chłodny i surowy charakter – postrzegany nierzadko jako wada – można przynajmniej częściowo ocieplić przez zastosowanie nastrojowych grafik oraz kolorów.
Drzwi i ściany działowe
Szkło możemy wykorzystać już na etapie gruntownego remontu oraz wykańczania domu. Jeżeli zastanawiamy się nad wzniesieniem ścianek działowych bądź szukamy pomysłu na praktyczne i oryginalne drzwi, rozważmy pomysł wykorzystania szkła.
Ścianki działowe wykonajmy ze szklanych pustaków. To najczęściej kwadratowe kostki o różnym wykończeniu powierzchni i zabarwieniu, które znajdują wiele ciekawych zastosowań – doskonale sprawdzą się m.in. w roli przegrody oddzielającej np. część kuchenną od salonu. Zamiast pustaków szklanych możemy zdecydować się także na ściany i przepierzenia wykonane ze szkła laminowanego, które pozwolą na wydzielenie połączonego z salonem aneksu kuchennego. W ten sposób stworzymy symboliczny podział przestrzeni, a także nie ograniczamy do kuchni dostępu światła, które dostaje się do niej z sąsiedniego pomieszczenia. Na temat szklanych ścian działowych szerzej piszemy tutaj.
Porada eksperta: W przypadku ścian działowych ze szkła laminowanego warto zdecydować się na osadzenie w nich drzwi przesuwnych – dzięki temu będziemy mogli |
Również same drzwi mogą zawierać szklane elementy. Tradycyjne skrzydła wewnętrzne dostępne są w wielu wersjach, w tym także z dekoracyjnymi przeszkleniami, które nie tylko dodają drzwiom uroku, ale także doświetlają pomieszczenia. Na tym jednak nie kończy się oferta producentów – jeśli zależy nam na osiągnięciu modnego, minimalistycznego efektu, wybierzemy drzwi w całości wykonane ze szkła. Czy będą w pełni przezroczyste, czy matowe, zależy jedynie od nas i od naszego pomysłu na aranżację wnętrza.
Czy wiesz, że…? We wnętrzach stylizowanych na industrialne, w loftach oraz w eleganckich, minimalistycznych salonach sprawdzą się wykonane przy użyciu szkła schody. Szklane stopnie pokrywane są antypoślizgową powłoką i mogą mieć dowolny kształt i kolor. Duża dowolność panuje także w doborze balustrad, które |
Ściany i podłoga
Szkło nadaje się do wykorzystania jako materiał wykończeniowy ścian i podłóg, chociaż zdecydowanie częściej używamy go do dekoracji tych pierwszych.
Do wykończenia ścian w kuchni, szczególnie tych biegnących wzdłuż blatów roboczych, możemy wykorzystać kilka rodzajów szkła. Popularnym rozwiązaniem jest szkło typu float – niemal idealnie płaskie, może być bezbarwne lub też pokryte lakierem w dowolnym odcieniu. Alternatywą dla szkła float są panele ścienne wykonane ze szkła hartowanego, zwanego też bezpiecznym – również ono jest dostępne w wersji przezroczystej bądź kolorowej.
Porada eksperta: Ściana wykończona szkłem nie musi być jednolita i nudna. Pod jego taflą możemy zamocować np. tapetę, fototapetę albo zdjęcie. Pamiętajmy jednak, |
W kuchni wykorzystuje się również szkło klejone – powstaje ono poprzez połączenie co najmniej dwóch tafli szkła płaskiego za pomocą folii lub też specjalnej żywicy. W ten sposób otrzymujemy tzw. szkło laminowane, będące rodzajem szkła bezpiecznego – w przypadku jego uszkodzenia nie rozsypuje się ono na drobne, ostre kawałki, lecz pozostaje połączone folią.
Szkło laminowane jest jednym z najchętniej wykorzystywanych w kuchni rodzajów szkła. Doceniane są nie tylko jego walory użytkowe, ale także estetyczny wygląd. Panele szklane ze szkła laminowanego mogą być bowiem zdobione dowolną grafiką wydrukowaną na jednej z warstw folii używanych w procesie laminowania. Specjalnie z myślą o aranżacji kuchni powstają panele zdobione charakterystycznymi dla tego wnętrza motywami: mogą to być obrazy ziół, warzyw, owoców, kawy, herbaty, ciast, przypraw i wielu innych. Nie ogranicza to jednak naszych możliwości – na ścianie nad blatem kuchennym z powodzeniem sprawdzi się każda inna grafika (np. abstrakcyjna lub przedstawiająca krajobraz), która będzie pasowała do aranżacji wnętrza. Szklane panele do kuchni stanowią dziś największą konkurencję dla stosowanych do tej pory powszechnie płytek.
Porada eksperta: Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, możemy zdecydować się na wykończenie ściany nad blatem kuchennym szklaną mozaiką. |
Rozwiązaniem możliwym, choć w warunkach domowych stosowanym niezbyt często, jest wykorzystanie szkła do wykończenia podłogi. Surowiec hartowany i klejony warstwowo może prezentować się unikatowo, jeśli podobnie jak w przypadku szklanych paneli ściennych zdecydujemy się na ozdobienie go wybraną grafiką. Szklane podłogi lub ich fragmenty cieszą się większą popularnością w łazienkach oraz lokalach publicznych – są wyznacznikiem nowoczesności i elegancji.
Wyposażenie kuchni
Szkło w kuchni to także liczne elementy jej wyposażenia, w całości lub częściowo wykonane z tego materiału.
Szkło występuje przede wszystkim w meblach kuchennych. Przeszklone fronty dodają szafkom lekkości i elegancji, a ponadto pozwalają na wyeksponowanie gustownych elementów zastawy stołowej. Uznaniem cieszą się również wykonane ze szkła blaty kuchenne. Podobnie jak w innych opisanych wyżej przypadkach, powierzchnia taka może mieć dowolny kolor i wzór. Mówiąc o blatach, wspomnijmy także o szklanych blatach stołowych, będących elementami wielu kuchennych i jadalnianych stołów. Uzupełnieniem aranżacji nowoczesnej kuchni jest też szklany zlewozmywak. Komory takich zlewów wykonywane są ze stali, natomiast obudowy oraz ociekacze ze szkła hartowanego.
Modne duety, czyli z czym łączyć szkło
Szkło doskonale komponuje się wieloma różnymi materiałami, dzięki czemu łatwo wpasować je w wystrój kuchni. W zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny planujemy osiągnąć, możemy łączyć je z elementami wykonanymi z następujących surowców:
- kamień – kamień i szkło to połączenie wybitnie eleganckie. Występuje np. w płytkach mających formę mozaiki. Eleganckim rozwiązaniem jest także kamienny blat kuchenny i szklana tafla zdobiąca ścianę ponad nim,
- ceramika – szklane dekory czy listwy doskonale współgrają z tradycyjnymi ceramicznymi płytkami do kuchni stosowanymi do wykańczania ścian,
- drewno – drewniany blat kuchenny oraz szklane panele ścienne to połączenie naturalności i nowoczesności. Drewno i szkło występują razem także w konstrukcjach drzwi i mebli kuchennych bądź barków wykonanych np. z pustaków szklanych i wykończonych drewnianych blatem,
- beton – szkło i beton wnoszą do wnętrza wrażenie surowości i chłodu charakterystyczne dla nowoczesnych pomieszczeń industrialnych,
Porada eksperta: Szkło będzie prezentowało się jeszcze efektowniej, jeśli odpowiednio je podświetlimy. O oprawę świetlną warto zadbać szczególnie w przypadku |
- metal – szkło i metal wykorzystywane są do produkcji lekkich i eleganckich stołów oraz przepierzeń. Dobrze sprawdzą się też szklane blaty kuchenne i metaliczne elementy wykończenia mebli bądź nowoczesne blaty metalowe i szkło laminowane na ścianie.
Data publikacji: 04.07.2016
Data aktualizacji: 21.06.2024