Przejdź do głównej treści

Montaż płyty gazowej krok po kroku

Mimo iż w obecnych trendach królują kuchenki elektryczne, to te gazowe wciąż mają swoich zwolenników. Nadal wielu kupujących nowy sprzęt AGD decyduje się na ich zakup. Cenią ją sobie głównie osoby przyzwyczajone do tradycyjnego gotowania, które do nowoczesnych płyt indukcyjnych podchodzą bardzo sceptycznie. I choć montaż płyty gazowej wydaje się skomplikowany, w poniższym artykule przekażemy Ci wszystkie najważniejsze informacje.

Płyta gazowa

Spis treści:

Podłączenie płyty gazowej a wybór miejsca

Zastanawiasz się, jak zamontować płytę gazową? Na sam początek należy wyznaczyć odpowiednie do tego miejsce. Jeśli dopiero planujesz zabudowę kuchni, możesz skonsultować się z wykonawcą mebli, który doradzi, z jakiego rozwiązania najlepiej skorzystać.

Przede wszystkim płyta gazowa nie może mieć styczności z lodówką. Jest to ogólnie przyjęta zasada w przypadku urządzeń grzewczych. Konieczny jest co najmniej trzydziestocentymetrowy odstęp. Nie może być ryzyka, że lodówka się nagrzeje, ponieważ to zwiększyłoby jej pracę, co mogłoby doprowadzić do jeszcze większego zużycia elektryczności. 

Płyty gazowej nie można też montować blisko okna lub balkonu. W przeciwnym razie podmuch wiatru mógłby zgasić ogień – dla własnego i bliskich bezpieczeństwa najlepiej unikać takich sytuacji.

Co więcej, jeszcze przed montażem warto zastanowić się nad zainstalowaniem okapu nad płytą gazową. Dzięki temu opary unoszące się podczas gotowania szybko zostaną odprowadzone. Duże znaczenie ma umieszczenie kuchenki blisko szafki, w której znajdować się będzie butla z gazem lub niedaleko przyłącza, jeśli zdecydujesz się na gaz ziemny.

Jak zamontować płytę gazową na blacie?

Bardzo częstym wyborem jest montaż płyty gazowej w blacie. Da się ją przymocować tak, by była połączona z meblami i tworzyła spójną całość. Jeśli marzysz o funkcjonalnej i ładnie prezentującej się kuchni, zdecyduj się na właśnie takie rozwiązanie!

Instrukcja montażu płyty gazowej nie jest aż tak skomplikowana. Wystarczy włożyć urządzenie do wcześniej przygotowanego otworu w szafce kuchennej. Jeśli wycięciem zajmie się fachowiec, to nie masz się praktycznie niczym martwić. Jeśli natomiast chcesz to zrobić samodzielnie, warto wspomóc się specjalnym szablonem. Bywa on dołączany do urządzenia. Jeśli takowego nie masz, połóż płytę na blacie i odrysuj ołówkiem jej kontury. 

Następnie przygotuj wyrzynarkę. Teraz czeka Cię wywiercenie wiertarką dużych otworów w czterech rogach, aby zmieścił się w nie brzeszczot wyrzynarki. Czas na wycięcie miejsca na płytę. Następnie umieść urządzenie w blacie i przy pomocy śrubokręta przykręć je do szafki.

Montaż płyty gazowej

Czy warto montować płytę gazową na wyspie kuchennej?

Osoby, które mają nowoczesne mieszkania, marzą, by płyta gazowa w ich kuchni znajdowała się na wyspie kuchennej. Z jednej strony daje to dużą swobodę podczas gotowania, z drugiej jednak montaż płyty gazowej do zabudowy jest bardziej skomplikowany. Problem zaczyna się w momencie podłączenia źródła gazu, w takim przypadku rury musiałyby znajdować się pod sufitem.

Nie można ich na dodatek niczym zatuszować, co może burzyć wizję atrakcyjnej aranżacji. Co prawda jest możliwość instalacji ekranu wentylacyjnego, ale w tej sprawie musi być podjęta decyzja przez radę nadzorczą. Nie zapomnij też o zaworze, który powinien być w miejscu, do którego będzie łatwy dostęp.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku płynnego gazu. On natomiast musi być poprowadzony przez rury w podłodze. Jest to do zrobienia, ale podstawowa instalacja nie może znajdować się zbyt daleko. A gdy płyta zostanie już podłączona, należy dbać o jej konserwację.

Co z montażem płyty gazowej nad piekarnikiem elektrycznym?

Instalacja płyty gazowej nad piekarnikiem jest równie popularna jak montaż w blacie. W tym przypadku warto zrobić analizę technicznych możliwości połączenia tych urządzeń przewodami. Taki montaż może sprawiać czasem problem z powodu niedostatecznego miejsca między tymi sprzętami. W takim wypadku pomocna będzie płyta nablatowa. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić czasu na montaż w blacie, a zainstalujesz ją nad piekarnikiem.

Pomimo tego, że montaż urządzenia gazowego nad piekarnikiem bywa problematyczny, ułatwia gotowanie. Choćby dlatego, że oba sprzęty będą na wyciągnięcie ręki. 

Montaż płyty gazowej do butli

Jeśli Twój dom nie ma instalacji gazowej lub ciężko do niej dotrzeć, konieczny może okazać się montaż butli. Najczęściej jej miejsce znajduje się w szafce pod blatem kuchennym. Przymocowuje się ją przy użyciu elastycznych przewodów, a następnie instalowany jest do niej panel grzewczy. Bardzo często tak samo przeprowadza się montaż na wyspie, ponieważ ułatwia to korzystanie ze strefy kuchennej. Istotne jest systematyczne wymienianie butli w momencie zużycia całego gazu oraz ponowne jej zamontowanie do kuchenki. Warto skorzystać z instrukcji obsługi, aby wykonać wszystko poprawnie i bezpiecznie. Może wydawać się to utrudnieniem, ale zdarza się, że to jedyny sposób na korzystanie ze sprzętów AGD. Dzięki temu nie trzeba przeprowadzać kosztownego remontu.

Jak zamontować płytę gazową?

Montaż płyty gazowej do sieci

Jeśli natomiast budynek, w którym mieszkasz, ma przyłącze gazowe, możliwy jest montaż płyty gazowej od razu do sieci. Oznacza to, że nie ma już potrzeby, by co jakiś czas wymieniać butlę. Należy jednak sięgnąć po pomoc fachowca, który podczepi sprzęt do źródła, w którym znajduje się płynny gaz, zainstaluje licznik oraz przygotuje odpowiednie dokumenty. Będą one stanowić podstawę do uzyskania potencjalnej gwarancji, a także potwierdzenia poprawnie przeprowadzonej usługi. Musi się tym jednak zająć ktoś, kto ma do tego uprawnienia. 

Jak widzisz, jest kilka możliwości na montaż płyty gazowej w kuchni. Zastanów się, która z opcji będzie najlepsza w Twoim przypadku. W sklepie Castorama znajdziesz potrzebne do tego elementy. Już niedługo będziesz cieszyć się z czasu spędzonego w swojej kuchni jeszcze bardziej!

Data publikacji: 01.07.2024