Miękkie podłoże - dywany i wykładziny dywanowe
Zapewniają nie tylko wrażenie przytulności ale są też dla stóp ciepłą izolacją od zimnej posadzki i parkietu. Decydując jak zaaranżować podłogę w naszym mieszkaniu mamy wiele możliwości: od typowo klasycznych do minimalistycznych czy bardzo wyszukanych. Eksperymentować zawsze warto – należy jednak pamiętać, aby pomieszczenie było przede wszystkim funkcjonalne.
Dywany lub wykładziny dywanowe w pokoju dają komfort korzystania z pomieszczenia. Zachęcają do chodzenia boso, a wtedy stopy odpoczywają. Są też praktyczne w pokoju dzieci, gdzie maluchy bawią się, siedząc na miękkim i ciepłym podłożu. Dywan służy też wyodrębnianiu miejsca do spania, odpoczynku, pracy. Zarówno dywan, jak i wykładzina chronią parkiet przed zniszczeniem przez dzieci, zadrapaniem przez wysokie obcasy gości czy po prostu wyciszają hałasy zwłaszcza w wielopiętrowych budynkach np. wykładziny boucle tkane z włókien wszywanych w materiał pętelkowo idealnie tłumią hałasy a poza tym nie odkształcają się pod ciężarem mebli.
Przeświadczenie, że wykładzina jest tańszą namiastką dywanu jest już od dawna nieaktualne. Obecnie często wykładzina przewyższa dywan zarówno ceną, jak i jakością. Jej niezaprzeczalną zaletą jest wizualne i praktyczne ocieplenie wnętrza. Miła w dotyku powierzchnia wykładziny może pokryć całe pomieszczenie i dzięki temu unikamy stąpania po zimnym parkiecie bądź płytkach. Jest to też dywan na wymiar bo wykładzinę można dowolnie przyciąć i dopasować tworząc dokładnie taki wzór i rozmiar, jaki jest nam potrzebny. Jeśli wykończymy jej boki taśmą lub obszyjemy, może być traktowana jak dywan. Wykładzina umożliwia wiele aranżacji w pokoju dziecięcym. Dobranie odpowiedniego wzoru może zmienić kącik dziecka w prawdziwy plac zabaw.
Rodzaj wykładziny podłogowej należy dobrać do charakteru i stylu wnętrza, w którym będzie położona. Wykładziny ze sztucznych materiałów są trwalsze, tańsze i łatwiej je utrzymać w czystości niż wykładziny wełniane np. w miejscu mocno eksploatowanym, jakim jest przedpokój. Często jednak wełniane wykładziny są ładniejsze i mają lepsze właściwości antystatyczne. Poza tym są już sposoby na utrzymanie wełnianego runa w czystości np. wykładziny filcowe zrobione z kilku warstw włókien z gręplowanej wełny można impregnować i zabezpieczać specjalnymi środkami uniemożliwiając wnikanie kurzu w głąb włosia.
Kolor wykładziny jest tak samo ważny jak materiał, z którego jest wykonana. Praktyczne są ciemne barwy, ale optycznie zmniejszają powierzchnię pomieszczenia, więc pasują do dużych pokoi. Podobnie kolorowe wzory na wykładzinie są odpowiednie tylko do obszernych pomieszczeń. Bezpiecznie jest zastosować jednokolorową wykładzinę w barwie zaczerpniętej z natury- kamienną szarość, piaskowy beż, stalowy błękit, trawiastą zieleń.
Wybierając dywan, mamy obecnie ogromne możliwości. Ostatnio najbardziej popularne są jednobarwne dywany o długim włosiu - tzw. shaggy. Pasują przede wszystkim do sypialni. Niemniej dywany z motywami kwiatowymi też są od zawsze na czasie. Taki model jest centralnym obiektem w pomieszczeniu. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przy wybieraniu dominującego wzoru należy ograniczyć inne, wyraziste dodatki. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, wybierzmy geometryczne wzory w prostych barwach. Do klasycznego stylu np.w salonie idealnie będą pasowały dywany z Azji czy Afryki. Nie musimy także ograniczać się tylko do jednego dywanu. Pojedyncze, małe dywaniki o ciekawych kształtach na pewno wprowadzą do wnętrza świeżość. Warto umieścić także jednostronnie impregnowany łazienkowy dywanik przy wannie lub wyjściu z kabiny prysznicowej. Wyrazisty kolor takiego dywaniku może współgrać kolorystycznie z ręcznikami.