Przejdź do głównej treści

Dobieramy funkcjonalne dekoracje do wnętrza

Wykończenie i wyposażenie to nie wszystko. Aby dopełnić finalny efekt aranżacyjny i podkreślić styl, w jakim urządzone jest wnętrze, należy zadbać również o dodatki. Bardzo silnym trendem jest sięganie po elementy dekoracyjne, które nie tylko stylistycznie nawiązują do całości i pozwalają zachować spójny wygląd pomieszczenia, ale również są funkcjonalne. Sprawdź, jak praktycznie udekorować wnętrze!

dekoracje ścienne

Spis treści:

Wnętrze pozbawione zbędnych ozdobników

Ozdabianie pomieszczeń bibelotami w formie różnego rodzaju figurek, zastaw stołowych czy kolekcji kryształów kojarzy się już tylko z wnętrzami udekorowanymi przez nasze babcie, które stawiały na widoku każdą bardziej wartościową rzecz. Trend ten jest czasem obecny we wnętrzach urządzanych w stylu retro, choć i w takim przypadku chętniej sięga się po przedmioty, które nie tylko wyglądają ładnie, ale również pełnią funkcje użytkowe.

Współczesne trendy wnętrzarskie stawiają na prostotę i minimalizm. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z ozdobników. Urządzając dane pomieszczenie, warto postawić na dekoracje, które mają praktyczne zastosowanie. Dzięki temu ograniczymy liczbę tzw. kurzołapów, które oprócz ozdabiania pomieszczenia nie spełniają żadnej innej funkcji. 

dekorowanie mieszkania

Dekoracje o charakterze praktycznym, czyli co?

W każdym wnętrzu znajdzie się miejsce na dekoracje, które równocześnie będą praktyczne. Jest to na przykład:

- oświetlenie – nie da się ukryć, że źródło światła konieczne jest w każdym pomieszczeniu. Warto więc je wykorzystać i dopasować do charakteru wnętrza. W zależności od potrzeb możemy postawić na lampy stojące lub wiszące. Szeroki wybór modeli pozwala wybrać odpowiednią lampę do każdego wnętrza, niezależnie czy jest urządzone w stylu loftowym, rustykalnym, glamour czy skandynawskim.

- zieleń i doniczki – praktyczną funkcję spełniają szczególnie rośliny jadalne, jednak każda tego typu żywa ozdoba poprawia jakość i wilgotność powietrza oraz nastrój przebywających w pomieszczeniu. Oprócz wybrania odpowiedniej rośliny możemy również dobrać do niej osłonkę i doniczkę, która najlepiej będzie pasowała do naszego wnętrza.

- pojemniki, pudełka, koszyki dobrane do kolorystyki i stylu wnętrza, które nie tylko je ożywiają, ale również dają przestrzeń do segregowania i przechowywania różnych przedmiotów. 

- zegary i kalendarze – szczególnie przydatne w kuchni i w części biurowej domu. Dzięki nim z łatwością skontrolujemy i zaplanujemy czas oraz podkreślimy styl pomieszczenia. 

- dywany, maty i kilimy – chronią posadzkę przed uszkodzeniami oraz pomagają wytłumić pomieszczenie. Co więcej, dzięki nim wydzielimy strefę odpoczynku w mieszkaniu, sprawiając, że będzie ona jeszcze przytulniejsza.

- poduszki, narzuty i pledy to obowiązkowe elementy w strefie odpoczynku, które pomogą nam się zrelaksować po długim dniu. Niezależnie od tego, czy ułożymy się na kanapie przed telewizorem, czy z książką, poduszka i koc to niemal obowiązkowy element. Dobór wzorzystej lub gładkiej tkaniny pozwoli podkreślić wystrój pomieszczenia. 

- zasłony, firany i inne tkaniny – pozwalają zasłonić wnętrze przed nadmiernym światłem oraz wzrokiem z zewnątrz, zabezpieczają przed owadami oraz zapewniają komfort i ocieplają wizualnie wnętrze.

- podstawki do książek – dzięki nim z łatwością podeprzemy książki i płyty CD postawione na półce, biurku, parapecie czy konsoli kominkowej. We wnętrzach minimalistycznych lub skandynawskich najlepiej sprawdzą się podpórki o prostej formie, zdobione i rzeźbione podkreślą styl retro i rustykalny pomieszczenia.

W pomieszczeniach, których nie chcemy zagracić zbierającymi kurz dekoracjami, postawmy na ozdobne meble i stylowe wyposażenie. To one nadadzą wnętrzu i aranżacji określonego charakteru.

Zegar Glassclock Olives koło fi 30 cm

Jak dobrać funkcjonalne dekoracje?

Praktyczne ozdoby muszą być przede wszystkim dopasowane do pomieszczenia i roli, jaką ono spełnia. Nie wszystkie dekoracje będą uniwersalne. Sprawdźmy zatem, jakie ozdoby nadają się do poszczególnych pomieszczeń.

Funkcjonalne dekoracje do kuchni

W kuchni postawmy na ozdobne naczynia – np. miski na owoce i wazony na kwiaty cięte oraz donice na zioła. Do tego pomieszczenia warto również dobrać ozdobny zegar, dzięki któremu będziemy łatwo kontrolować upływ czasu. Doskonale sprawdzą się tu także miedziane garnki czy patelnie oraz ozdobne pojemniczki na przyprawy. Nie zagracimy kuchni, jeśli postaramy się, aby każda jej ozdoba była jednocześnie użyteczna.

Funkcjonalne dekoracje do salonu

Do pokoju dziennego dobierzmy przede wszystkim odpowiednie i dekoracyjne oświetlenie – najlepiej, aby znalazło się tu parę źródeł światła, które pomogą nam stworzyć odrębne strefy. Lampka stołowa pomoże w czytaniu lub pracy, oprawa wisząca nada klimat i będzie stanowić główne oświetlenie, a lampa podłogowa, najlepiej przyciemniana, może stanowić główną dekorację i emitować światło tworzące atmosferę sprzyjającą relaksowi. Ważne będą tutaj też fotele i sofy z dekoracyjnymi poduszkami i pledami oraz stolik kawowy. Nie zapominajmy o roślinności, która sama w sobie stanowi ozdobę, ale dobierając do niej odpowiednie doniczki, dodatkowo wzmocnimy charakter aranżacji.

Czy wiesz, że…?

Na ścianie również możemy powiesić kilim, makatę czy arras. Tego rodzaju dywany na ścianę nie tylko ozdobią wnętrze, ale również wytłumią dźwięki i je ocieplą.

Funkcjonalne dekoracje do łazienki

Łazienka to kolejne po kuchni pomieszczenie, w którym ważna jest funkcjonalność. Szczególnie że łazienki często bywają niewielkie, dlatego umieszczanie w nich ozdobnych przedmiotów jest mocno ograniczone. Nie znaczy to jednak, że musimy z nich całkowicie zrezygnować. Dywaniki i maty łazienkowe świetnie ożywią wnętrze, dając nam równocześnie komfort, a akcesoria w postaci kubka na szczoteczki czy dozownika na mydło ozdobią umywalkę.

Praktyczne dekoracje do sypialni

W tym pomieszczeniu możemy wykorzystać takie funkcjonalne dekoracje jak narzuty, zasłony, pledy i koce czy poduszki. Wnętrze bardzo skorzysta na tkaninach i wybranych przez nas materiałach, które uwypuklą jego styl oraz nasz gust. Mnogość wzorów i kolorów tego typu ozdób funkcjonalnych jest tak wielka, że wszyscy znajdziemy te pasujące do naszego charakteru. Nie zapomnijmy o dywaniku na podłogę przy łóżku, który dopełni aranżacji, a jednocześnie zwiększy nasz komfort.

Dodatki do przedpokoju

Przedpokój często pomijany podczas aranżacji wnętrz, a jednak pełni bardzo ważną funkcję – w końcu jest wizytówką całego domu! Podczas jego wyposażania możemy dobrać wieszaki naścienne lub stojące, a nawet całą garderobę z siedziskiem, szafką na buty oraz dużą szafą na kurtki i płaszcze. Wystrój dopełni duże lustro w ozdobnej ramie oraz ozdobna skrzynka na klucze. Nie należy zapominać również o wycieraczce, która może powitać gości napisem lub dopasowywać się kolorystycznie do innych elementów aranżacji.

Data aktualizacji: 25.11.2024