Kwiaty w ogrodzie – gatunki dla początkujących ogrodników

Zostałeś świeżo upieczonym ogrodnikiem i chcesz samodzielnie urządzić zieleń wokół swojego domu? Sprawdź, jakie kwiaty ogrodowe są mało wymagające w uprawie. Oto przegląd roślin jedno oraz wieloletnich, które dobrze odnajdują się w naszym klimacie i nie sprawią Ci problemów w pielęgnacji.

roślinyroślinyroślinyrośliny

Rośliny cebulowe wieloletnie, które nie wymagają wykopywania

Z czym kojarzy Ci się wiosna w ogrodzie? Nam z tulipanami, narcyzami, szafirkami i krokusami. To wieloletnie kwiaty cebulowe – idealne na kolorowe rabaty, kwiatowe dywany czy sezonowe obwódki. Co najważniejsze, cebule kwiatowe nie muszą być co roku wykopywane – mogą zimować w gruncie. Dzięki temu świetnie nadają się jako wybór na rabaty dla zapominalskich ogrodników.

Pewnie zastanawiasz się, co zrobić, aby wczesną wiosną Twoje oczy cieszyły bujne tulipany czy narcyzy? Wystarczy kupić dobrej jakości cebulki i posadzić je jesienią na głębokości około 10 centymetrów. Ziemia na kwiaty cebulowe wieloletnie powinna być lekko wilgotna i dobrze przepuszczalna – możesz posiłkować się gotową ziemią ogrodową. 

Na przełomie września i października weź do ręki narzędzia ogrodowe – łopatkę, grabie i motykę i posadź cebulki w odległości 5-10 centymetrów od siebie, a następnie obficie podlej. Gdy nadejdzie ciepły marzec i kwiecień, Twoim oczom ukażą się bujne wiosenne dzwonki i kwiaty. A kiedy już przekwitną, wystarczy, że usuniesz uschnięte łodygi. Więcej zabiegów pielęgnacyjnych już nie wymagają.

lawendalawendalawendalawenda

Pachnąca lawenda wąskolistna dla początkujących

Fioletowo-niebieskie kwiaty lawendy mogą zagościć w ogrodzie początkującego amatora roślin ogrodowych. Lawenda lubi ciepło i słońce, a nie toleruje nadmiaru wilgoci. Wystarczy, że posiedzisz ją na nasłonecznionym miejscu i w piaszczystej glebie z dodatkiem keramzytu i drobnych kamyków.

Uprawa lawendy może odbywać się również w doniczkach na balkonie. W takim przypadku na dnie pojemnika powinna zagościć warstwa drenażu. W sklepach możesz kupić specjalną ziemię do lawendy, aby sadzonki się przyjęły. Uprawiając lawendę w doniczkach pamiętaj o jej oszczędnym podlewaniu. Nadmierna wilgoć w glebie może spowodować gnicie korzeni. 

Pielęgnacja lawendy jest dość łatwa i szybka. W marcu bądź w kwietniu usuń uszkodzone i wybujałe gałązki przy pomocy sekatora. W pierwszym roku uprawy możesz wykonać ostre wiosenne cięcie i przyciąć lawendę nawet o połowę. To sprawdzone sposoby polecane przez doświadczonych ogrodników. W drugim roku lawenda odwdzięczy Ci się niezwykle bujnym pokrojem. 

Ciekawostką jest fakt, że lawenda odstrasza niektóre owady, takie jak komary, natomiast przyciąga pożyteczne pszczoły, trzmiele oraz motyle.

Nasturcja – jednoroczna roślina kwitnąca dla początkujących

Nasturcje to kwiaty jednoroczne od lat uwielbiane przez nasze babcie i mamy. Pasują do każdego ogrodu, a przy tym są łatwe w sądzeniu i aranżacji – wzdłuż murów, altan czy przy drenażowych kratkach.

Nasturcja ma spore kwiaty. W zależności od odmiany poszczególne gatunki mogą przybierać barwę żółci, pomarańczy aż po ciemną purpurę. Kwiaty pojawiają się po około 10 tygodniach od wysiewu (w czerwcu) i zdobią ogród aż do pierwszych przymrozków. 

Nasturcje możesz wysiewać do gruntu bądź do doniczek. Ta roślina preferuje stanowisko słoneczne. Wystarczy, że spulchnisz glebę w kwietniu bądź w maju i posadzisz nasionka nasturcji w 30-centymetrowych odstępach. Nasturcje dobrze jest nawozić preparatami do kwitnących roślin ogrodowych, dzięki temu zakwitną szybciej, bujniej i na dłużej. 

lawendalawendalawendalawenda

Róże – delikatne, a zarazem wytrzymałe

Róże mimo swojej delikatności należą do krzewów bardzo wytrzymałych o długim okresie kwitnienia – nawet do późnej jesieni. 

New Dawn, Queen Elizabeth czy Hansa Rugosa to dobre odmiany dla początkujących. Są one w stanie wybaczyć drobne błędy w pielęgnacji i w przycinaniu. Oczywiście musisz pamiętać, że róże należy posadzić w miejscu słonecznym. Nie lubią one także sąsiedztwa drzew oraz innych krzewów. Róże słabo rosną w ziemi gliniastej i piaszczystej. Lubią natomiast lekko kwaśną glebę, odżywioną ziemię, bogatą w składniki mineralne. 

Zanim posadzisz sadzonkę róż przekop glebę, pozbądź się z niej chwastów i kamieni. Umieść roślinę przynajmniej w 5/7-centymetrowym dołku, a po zakopaniu obficie podlej. Wielu ogrodników zaleca moczenie sadzonek róż przed ich posadzeniem w celu poprawy jakości systemu korzeniowego.

Gdy już Twoja róża nabierze okazałości, pamiętaj o corocznym przycinaniu. Przeprowadź go wczesną wiosną przy pomocy sekatora. Z pewnością krzew odwdzięczy Ci się pięknymi kwiatami. 

Słonecznik ozdobny – uprawa i wymagania

Słoneczniki ozdobne to przepiękne kwiaty w ogrodzie, które kojarzą się z letnimi miesiącami. Są łatwe w uprawie, okazałe, a kompozycja ze słoneczników zachwyci nawet wymagających ogrodników. 

Nazwa słonecznik wywodzi się prawdopodobnie od tego, że kwiatostany tego gatunku przypominają słoneczną tarczę i kierują się zawsze ku promieniom słonecznym. Wśród odmian słoneczników są zarówno byliny rosnące przez wiele lat jak i rośliny jednoroczne.

Słonecznik wyrasta nawet do 300 cm wysokości. Okres kwitnienia trwa aż od lipca do października. Polecane odmiany do uprawy ogrodowej to słonecznik Abendsonne, Giganteus, Floristan czy Prado Red. Możesz sadzić je w ogrodzie grupkami, bądź pojedynczo. Stanowisko powinno by silnie nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Rośliny ze względu na rozmiary potrzebują wielu składników odżywczych. Zadba o dobry nawóz wieloskładnikowy, którym zasilaj rośliny w trakcie wzrostu i kwitnienia. 

Z racji tego, że słoneczniki źle znoszą przesadzanie, wysiewaj je bezpośrednio do gruntu w maju. Nasiona umieść w glebie na głębokości około 3 cm, aby nie wydziobało je ptactwo. 

Jak sam widzisz, istnieje wiele gatunków kwiatów ogrodowych, których nie musisz nieustannie pielęgnować, aby rosły i kwitły przez całe lato. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych rad i wybierzesz proponowane tutaj kwiaty do ogrodu. Dzięki nim stworzysz dekoracyjny zakątek, w którym będziesz mógł odpocząć od zgiełku i upałów. 

Data Publikacji: 31.05.2024