Przejdź do głównej treści

Ogród piękny jesienią – jakie rośliny wybrać?

Koniec lata to czas, kiedy coraz więcej roślin kończy okres wegetacyjny. Krzewy i byliny zaczynają gubić liście, a niektóre kwitnące od kilku miesięcy kwiaty balkonowe powoli przekwitają. Nie oznacza to jednak, że nasz ogród musi wyglądać ponuro – wystarczy ozdobić go typowo jesiennymi roślinami. Które z nich wybrać?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Jesień w ogrodzie
  • Kwiaty jednoroczne kwitnące od wiosny
  • Rośliny wieloletnie – kwitnące jesienią byliny
kwiaty

Jesień w ogrodzie

Jesień kojarzy nam się przede wszystkim z przebarwiającymi się i opadającymi z drzew liśćmi oraz z zaschniętymi i szumiącymi na wietrze trawami ozdobnymi. To czas, gdy zaczynamy przygotowywać ogród do nadejścia zimy – usuwamy z rabat obumierające warzywa i uschnięte kwiaty, a grządki i donice przygotowujemy na nowy sezon. Często zapominamy, że dla wielu roślin okres wegetacyjny jeszcze się nie zakończył – niektóre z nich dopiero rozpoczną kwitnienie, a ich kwiaty będą zdobić rabatki nawet do wystąpienia pierwszych przymrozków. W naszym jesiennym ogrodzie możemy zasadzić typowe dla tej pory roku byliny, ale nie zapominajmy też o roślinach jednorocznych. Nie usuwajmy z grządek i donic kwiatów sezonowych, ponieważ niektóre z nich będą cieszyły nasze oczy jeszcze przez dłuższy czas. Poniżej prezentujemy zestawienie roślin, które kwitną nie tylko we wrześniu, ale także w październiku i listopadzie.

kwiaty

Kwiaty jednoroczne kwitnące od wiosny

Już w kwietniu możemy zaopatrywać się w sadzonki obficie kwitnących roślin balkonowych. Chociaż z początkiem wiosny nie myślimy jeszcze o jesieni, to jednak kupując młode okazy, warto wybierać te charakteryzujące się długim okresem kwitnienia. Należą do nich np. popularne pelargonie, aksamitki, petunie, gazanie, lobelie czy begonia stale kwitnąca. Najczęściej zdobią one pojemniki ulokowane na tarasach, balkonach i parapetach, ale możemy obsadzać nimi także ogrodowe kwietniki, a nawet rabaty. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwiatów jednorocznych możemy liczyć na to, że będą one kwitły nawet do pojawienia się pierwszych przymrozków.

kwiaty

Rośliny wieloletnie – kwitnące jesienią byliny

Wśród roślin ogrodowych kwitnących jesienią znajdziemy również dużą grupę bylin, czyli okazów wieloletnich. Pokrywając się licznymi i barwnymi pąkami, pięknie komponują się z typowym dla pory roku krajobrazem. Żółte, złote, fioletowe, różowe czy białe odcienie płatków kwiatów dobrze prezentują się szczególnie na tle roślin zimozielonych, wraz z którymi tworzą naturalne jesienne dekoracje. Oto lista kwiatów, które możemy wykorzystać w przedzimowych aranżacjach ogrodów.

Chryzantemy – to kwitnące symbole jesieni. W zależności od gatunku różnią się kolorem kwiatów, ich wielkością oraz formą. Kwiaty zdobią roślinę nawet do końca listopada. Jeżeli jednak chcemy uprawiać je w gruncie, powinniśmy wybrać odmiany mrozoodporne.

Wrzosy – to kolejne z bardzo popularnych jesiennych roślin ozdobnych. Te dorastające do niewielkich rozmiarów krzewinki kwitną długo i intensywnie, przybierając różne odcienie. Najlepszy czas na ich sadzenie wrzesień – aby wrzosowisko dobrze się prezentowało, rozmieszczajmy sadzonki w grupach po kilka- kilkanaście roślin.

Astry – wśród astrów wymienić należy choćby astry nowobelgijskie, nowoangielskie czy krzaczaste. Kwitną obficie od siepania aż do pierwszych przymrozków, przybierając różne kolory i dorastając do różnych rozmiarów. Są łatwe w uprawie, ponieważ nie mają dużych wymagań siedliskowych.

Dzielżan ogrodowy – zakwita w lipcu, a jego kwiaty utrzymują się do przełomu września/października. Nie wymaga zimowego okrycia ani nie jest atakowany przez szkodniki, co sprawia, że jest rośliną łatwą w uprawie.

Rudbekia – wieloletnie gatunki rudbekii tworzą bujnie kwitnące kępy o kwiatach utrzymanych w odcieniach żółci połączonej z czerwienią i brązem. Są niewymagające w uprawie, łatwo się rozkrzewiają i kwitną od lipca do późnej jesieni.

Jeżówka purpurowa – to bardzo zbliżona do rudbekii roślina, której kwiaty przybierają jednak inny kolor – najpopularniejsza jest rudbekia purpurowa. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji i doskonale komponuje się nie tylko z rudbekią, ale tez z innymi jesiennymi roślinami, np. nawłocią lub astrami.

Dalia ogrodowa – to roślina bulwiasta wyróżniająca się pięknymi kwiatami utrzymanymi w różnych kolorach. Jeżeli chcemy uprawiać ją jako wieloletnią, konieczne jest wykopanie jej bulw przed nadejściem zimy oraz przechowanie do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.

Powojniki (clematisy) – to pięknie kwitnące rośliny pnące o różnorodnych formach i kolorach kwiatów. Nadają się zarówno do uprawy w gruncie, jak i w donicach i wymagają stosowania podpór. Potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, jednak w zamian za to odwdzięczają się bujnym kwitnieniem.

Rozchodnik okazały – to bardzo prosta w uprawie i rozmnażaniu roślina, której okres kwitnienia przypadka od połowy lata nawet do listopada. Doskonale radzi sobie nawet na ubogich i suchych glebach i jest chętnie odwiedzany przez motyle oraz pszczoły.

Nawłoć – nawłoć to dość wysoka roślina ekspansywna, która łatwo się rozprzestrzenia i dobrze przyjmuje na rożnych stanowiskach. Jej żółte kwiatostany to charakterystyczny element łąkowych i polnych krajobrazów. Doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych, gdzie kwitnie od lipca do października.

Zawilec japoński – kwiaty zawilca przyjmują kolor biały, jasnofioletowy lub różowy i pojawiają się aż do października. Najlepszą porą na ich sadzenie jest jesień. Mogą stanowić element złożonych rabat lub rosnąć samodzielnie. Dobrze nadają się także na kwiaty cięte.

Słonecznik szorstki – ta wysoka bylina swoje żółte kwiaty wypuszcza już w lipcu – pozostają na niej nawet do października, szczególnie jeśli będziemy na bieżąco usuwać te, które już przekwitły. Roślina jest w pełni mrozoodporna, a do prawidłowego wzrostu wymaga przede wszystkim ciepłego stanowiska.

Powyższa lista nie jest pełna. Wśród roślin ogrodowych, które wyróżniają się długim kwitnieniem występuje także wiele innych ciekawych gatunków, które z powiedzeniem urozmaicą nasze rabaty. Należą do nich np. paciorecznik, rdest Auberta, wiciokrzew Browna, oryginalna trójsklepka owłosiona, sadziec purpurowy czy liatra kłosowa. Wspomnijmy także o zimowicie jesiennym, zbliżonym wyglądem do krokusa, który kwitnienie rozpoczyna na przełomie sierpnia i września.

Jesień to czas, w którym nie tylko zbieramy plony i robimy porządki – w otoczeniu pięknie kwitnących kwiatów wciąż jeszcze możemy wypoczywać. Nie zapominajmy także o tym, by już teraz pomyśleć o kolejnym sezonie i wiosennych rabatach, na których dominują rośliny cebulowe. To bowiem najlepsza pora na wysadzenie niektórych cebul kwiatowych, np. tulipanów, narcyzów czy choćby hiacyntów.