Przejdź do głównej treści

Jak zwalczać wełnowce

Wełnowce to szkodniki, które zasiedlają zarówno liście, jak i korzenie roślin. Są szczególnie niebezpieczne dla roślin doniczkowych, takich jak storczyki, kaktusy i paprocie, ponieważ szybko się rozmnażają i mogą prowadzić do całkowitego zahamowania wzrostu, a nawet obumarcia rośliny. Z tego powodu należy rozpocząć walkę z nimi, gdy tylko je zauważysz. Dzisiaj podpowiemy Ci, w jaki sposób zwalczać te niebezpieczne szkodniki.

Jak zwalczać wełnowce?

Spis treści:

Wełnowce – objawy żerowania 

Wełnowce są bardzo małymi owadami, których ciało pokrywa biały nalot przypominający z wyglądu strzępki wełny. Ich ciało jest owalne, lekko spłaszczone, a kolory mogą się wahać od białego po jasnoróżowy. Niektóre gatunki wełnowców mają długie wypustki przypominające ogonki, które wyrastają z tylnej części ciała, nadając im jeszcze bardziej charakterystyczny wygląd. Szkodniki te bardzo szybko się mnożą, tworząc całe kolonie, które zwykle lokalizują się na spodniej części rośliny (liści, młodych łodyg lub pędów kwiatowych),choć mogą również atakować korzenie. 

Wełnowce, podobnie jak inne szkodniki żywią się sokiem roślin, który pobierają, wbijając swoje kłująco-ssące aparaty gębowe w tkanki roślinne. Odpowiedzialne są za to dorosłe wełnowce (samice) oraz ich larwy. Dorosłe samce wełnowców są znacznie mniejsze niż samice. Mają skrzydła, ale nie posiadają aparatu gębowego, dlatego nie są zdolne do pobierania pokarmu. 

Ze względu na charakterystyczny wygląd nietrudno rozpoznać, że wełnowce żerują na Twojej roślinie. Jeśli dodatkowo dostrzeżesz żółknięcie liści, pojawianie się na nich brunatnych plam i w końcu ich opadanie, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z tymi szkodnikami. Sprawdź, gdzie najczęściej występują!

Wełnowce na storczyku

Na storczykach wełnowce pojawiają się jako białe, watowate skupiska, głównie na spodniej stronie liści, w kątach liściowych oraz w okolicach pędów kwiatowych. Niektóre gatunki tych szkodników atakują całą roślinę. Często można je znaleźć również na korzeniach, zarówno tych zewnętrznych, jak i ukrytych w podłożu. Zaatakowane storczyki przestają rosnąć, a ich liście mogą żółknąć i przedwcześnie opadają. W miarę postępu infekcji cała roślina staje się osłabiona i może przestać kwitnąć.

Wełnowiec na liściach dracen i paproci

Szkodniki te potrafią siać prawdziwe spustoszenie w uprawach roślin ozdobnych. Na dracenach i paprociach tworzą małe, białe, bawełniane kępki, na spodzie liści, a czasem również na łodygach. W wyniku ich żerowania liście rośliny zaczynają się zwijać, a ich powierzchnia staje się lepka z powodu wydzielania przez szkodniki spadzi – słodkiej substancji, na której często rozwijają się pleśnie. Z czasem roślina traci swoją witalność, a liście mogą brunatnieć i odpadać.

Wełnowce na kaktusach

Na kaktusach wełnowce pojawiają się u podstawy rośliny lub w zagłębieniach między kolcami. Zaatakowane kaktusy mogą zacząć gnić, a ich wzrost jest znacznie zahamowany. Charakterystyczną oznaką jest również lepkość powierzchni rośliny spowodowana wydzielinami wełnowców.

Wełnowce na kwiatach anturium i pelargonii

Na anturium wełnowce osiedlają się głównie w kątach liściowych oraz na spodniej stronie liści roślin ozdobnych. Zaatakowane liście mogą żółknąć, a cała roślina traci blask i zaczyna więdnąć. W przypadku pelargonii wełnowce preferują młode pędy oraz kwiatostany, gdzie tworzą gęste, watowate kępki. Roślina zaczyna więdnąć, a kwiaty mogą się nie rozwijać prawidłowo, co prowadzi do zahamowania kwitnienia.

Wełnowce?

Wełnowce – jak zwalczać te szkodniki?

Zwalczanie wełnowców może przysparzać trudności, jednak może być skuteczne. Aby je wytępić, możemy zastosować kilka różnych metod.

Domowe sposoby

Na początku warto wypróbować domowe metody na wełnowiec. Jak się pozbyć tych szkodników za pomocą środków, które znaleźć można w każdym gospodarstwie domowym? Na początek wypróbuj maczanie lub spryskiwanie zaatakowanej przez nie rośliny mieszaniną wody z płynem do mycia naczyń oraz alkoholem – na jedną szklankę wody przypadać powinno po łyżce stołowej płynu i alkoholu (np. wódki, denaturatu). 

Koniecznie należy jednak pamiętać, by mikstura ta nie dostała się do gleby, w której rośnie roślina. Zabieg powtarzamy co 2-3 dni, pamiętając o tym, by po każdym zastosowaniu roztworu dokładnie wypłukać roślinę czystą wodą. Możemy także spróbować usunąć owady z liści, przecierając je szmatką nasączoną alkoholem albo szarym mydłem.

Środki chemiczne

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do zwalczania szkodników roślin, w tym również wełnowców. Dostępne są one w formie pałeczek, aerozoli czy środków wymagających rozcieńczenia wodą. Należy stosować je regularnie, mniej więcej raz na 7-10 dni, uważając, by nie miały kontaktu z innymi, zdrowymi roślinami.

Oprysk na wełnowca wykonuj zawsze z odpowiedniej odległości. Zazwyczaj jest to około 20-30 cm od rośliny, aby preparat równomiernie pokrył całą powierzchnię liści i łodyg. Ważne jest, aby oprysk dotarł również na spodnią stronę liści, gdzie wełnowce najczęściej się gromadzą. 

Większość środków chemicznych na te szkodniki nie jest groźna dla ludzi, jednak użyj rękawic ochronnych oraz unikaj kontaktu z gołą skórą. Oprysk na wełnowca blokuje układ nerwowy owadów, co prowadzi do ich szybkiej eliminacji. Po zastosowaniu należy przewietrzyć pomieszczenie i nie dotykać roślin przez kilka godzin.

Metoda biologiczna

Znajduje zastosowanie w szklarniach, w których wełnowce zaatakowały uprawy. Jest to jedna z metod zwalczania wełnowców, która nie sprawdzi się w warunkach domowych, ponieważ polega na wykorzystaniu naturalnych wrogów wełnowców – błonkówki i biedronki wełnowcowej. Owady te żywią się wełnowcami w każdej fazie ich rozwoju, jajami, larwami, jak i dorosłymi osobnikami.

Wełnowce – jak zwalczać te szkodniki?

Wełnowce – jak można im zapobiegać?

Aby uniknąć długotrwałej walki z wełnowcami, możemy zapobiegać ich pojawieniu się. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sterylność podłoża i doniczek, w których hodujemy rośliny, a także na zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu. Rośliny silne, zdrowe i zadbane rzadziej ulegają porażeniom przez choroby i atakom szkodników, a także lepiej znoszą ich ewentualną obecność.

Nowo zakupione rośliny należy poddawać kwarantannie, zanim wprowadzisz je do swojej kolekcji. Warto również regularnie przeglądać kwiaty doniczkowe pod kątem obecności szkodników. Sprawdzaj spód liści, kąty liściowe oraz korzenie. Jeśli wcześniej wykryjesz wełnowce, możesz usunąć je ręczne przy pomocy wilgotnej ściereczki, zanim problem się rozprzestrzeni.

Teraz już wiesz, co na wełnowce sprawdzi się najlepiej!

W sieci sklepów Castorama znajdziesz szeroki wybór środków do ochrony roślin ozdobnych doniczkowych, w tym preparaty chemiczne i naturalne. Dostępne są między innymi insektycydy w postaci sprayów, pałeczek nawozowych z dodatkiem środków owadobójczych oraz produkty ekologiczne, które skutecznie zwalczają wełnowce i inne szkodniki. Castorama oferuje także akcesoria do pielęgnacji roślin, które wspomogą ich zdrowy rozwój. 

Odwiedź sklep Castorama i wybierz najlepsze produkty, aby zapewnić swoim roślinom skuteczną ochronę i piękny wygląd.

Data aktualizacji: 10.10.2024