Jak zwalczać osy i szerszenie?
Osy i szerszenie to niebezpieczne owady, których zwykle staramy się unikać. Zdarza się jednak, że dostaną się do domu przez otwarte latem okno bądź nawet założą gniazdo w garażu, na balkonie czy tarasie. Z naszego miniporadnika dowiesz się jak pozbyć się szerszeni, efektywnie i bezpiecznie.
Spis treści:
- Profesjonalne zwalczanie os i szerszeni
- Jak pozbyć się gniazda szerszeni – preparaty owadobójcze
- Pojedyncze osy lub szerszenie – jak się pozbyć kłopotu domowymi sposobami?
Profesjonalne zwalczanie os i szerszeni
Choć osy i szerszenie nie powinny zaatakować nas bez powodu, może stać się tak, że niewłaściwie odczytają nasze zamiary i w obliczu zagrożenia staną się niebezpieczne. Dlatego najlepiej pozbyć się ich siedlisk, które założyły w granicach Twojej działki i usuwać pojedyncze owady, którym udało się dostać do naszego domu. Jakie są na to sposoby?
Ponieważ walka z tymi owadami może skutkować użądleniami (bardzo groźnymi dla osób uczulonych na jad os i szerszeni), dla bezpieczeństwa można zlecić pozbycie się ich populacji profesjonalnej firmie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy na terenie Twojego domu znajduje się gniazdo os. Jak się pozbyć tego problemu, aby było to w pełni bezpieczne? Specjaliści w tej dziedzinie stosują sprawdzone preparaty, a gdy sam oprysk nie wystarczy – usuną również gniazdo fizycznie.
Warto również dodać, że usunięcie gniazda owadów możemy zlecić także straży pożarnej.
Jak pozbyć się gniazda szerszeni– preparaty owadobójcze
Jeśli zdecydujesz się działać samodzielne, warto wypróbować, tzw. gaśnice – preparaty w formie sprayu, które są gotowe do użytku. Trującą substancję aplikuje się w miejscach, w których przebywają owady, a także bezpośrednio do ich gniazd. Możesz spryskać nią także powierzchnie, na których owady często siadają, a także wszelkie znajdujące się w pobliżu szczeliny i pęknięcia. Warto spryskać także futryny drzwi i ramy okien.
Takie środki nadają się do zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Można je aplikować z odległości kilku metrów. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy chcesz zniszczyć gniazdo. Prowadzą one do śmierci owadów, które wchodzą z nimi w kontakt. Działają przez około 2 tygodnie od momentu ich zastosowania – czas ten jednak jest zależny od rodzaju środka, który posiadamy. Oto jak się pozbyć os lub szerszeni krok po kroku:
- Załóż odzież ochronną, rękawice, okulary, kapelusz lub maskę pszczelarską, aby zminimalizować ryzyko użądlenia. Osłoń całe ciało.
- Spryskaj gniazdo preparatem. Najlepiej usuwać gniazdo szerszeni wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy owady są mniej aktywne i przebywają w gnieździe. Upewnij się, że preparat dotarł do wnętrza gniazda.
- Odczekaj odpowiedni czas. Po zastosowaniu środka chemicznego odczekaj co najmniej kilka godzin lub najlepiej całą noc. Dokładny czas działania preparatu powinien być podany na opakowaniu, dlatego warto zapoznać się z instrukcjami producenta.
- Upewnij się, że w gnieździe nie ma już aktywnych owadów. Obserwuj gniazdo z bezpiecznej odległości przez pewien czas, aby uzyskać całkowitą pewność.
- Zniszcz gniazdo. Usuń je mechanicznie i schowaj do worka na śmieci.
Uwaga: Nigdy nie usuwaj gniazda szerszeni lub os za pomocą ognia, lub wody, ponieważ może to być niebezpieczne i spowodować rozprzestrzenienie się owadów.
Pojedyncze osy lub szerszenie – jak się pozbyć kłopotu domowymi sposobami?
Aby zwalczać owady, które wtargną do domu w lecie, możesz skorzystać ze specjalnej pułapki. Stosuje się w niej płyn mający zwabić osy – te dostają się do wnętrza kopuły wypełnionej cieczą i toną w niej. Pułapka jest bezpieczna i łatwa w użyciu. Aby ją zastosować nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z owadami.
Przed pojedynczymi owadami zabezpieczysz się również montując w oknach czy drzwiach balkonowych moskitiery. Będzie można swobodnie wietrzyć mieszkanie, nie obawiając się, że zapach żywności zwabi owady do środka. Jeśli już owad pojawi się w domu, można unieszkodliwić go np. łapką na muchy, zachowując przy tym dużą ostrożność.
Jednym ze sposobów na kontrolowanie populacji szerszeni jest korzystanie z pomocy ptaków, które można zwabić do swojego ogrodu. Naturalny wróg szerszenia to np. dzięcioł, który rozbija ich gniazda, oraz szpaki i wróble, które atakują młode osobniki. Aby zwabić ptaki, można zainstalować budki lęgowe, oraz regularne je dokarmiać.
Data aktualizacji: 07.10.2024