Jak wykonać kwietnik z drabiny?

Piwnica, strych lub składzik na narzędzia to najlepsze miejsca do poszukiwania inspiracji i stworzenia ciekawych dekoracji ogrodowych bądź wnętrzarskich. Jednym z przedmiotów, który bardzo często możemy w takich miejscach znaleźć, jest drabina. Stara, nieco podniszczona, z miejscami ze zdartą farbą. Co można z niej wyczarować? Od razu przychodzi do głowy pomysł na kwietnik z drabiny!

kwietnik

Spis treści:

Kwietnik z drabiny? Świetny pomysł!

Na drewnianych stopniach idealnie zaprezentują się kwiaty, zwłaszcza jeśli umieścimy je w kolorowych donicach. Zbliżająca się wiosna jest idealnym momentem nie tylko na porządki, ale również na wykonywanie dekoracyjnych mebli balkonowych oraz tarasowych. Dzięki drabinie z pewnością zyskamy ozdobny kwietnik, na którym postawimy dowolne kwiaty oraz zioła. Będzie zdrowo, pięknie i pachnąco.

Kwietnik na drabinie – co będzie Ci potrzebne, aby go stworzyć?

Do stworzenia ogrodowego kwietnika najlepiej sprawdzi się niska drabina, złożona z kilku stopni. Do tego przydadzą Ci się następujące materiały i narzędzia: 

  • Deski – do powiększenia powierzchni do postawienia roślin.
  • Wkręty do drewna – do przymocowania półek do drabiny.
  • Farba akrylowa – do malowania drabiny, najlepiej w kolorze kremowym lub beżowym.
  • Lakier – do zabezpieczenia i utrwalenia farby.

Narzędzia:

Dzięki tym elementom będziesz w stanie przekształcić drabinę w funkcjonalny i estetyczny kwietnik.

Jak stworzyć kwietnik z drabiny drewnianej w kilku krokach

Masz już wszystkie potrzebne materiały i narzędzia? Aby drabina stała się pięknym kwietnikiem, który ozdobi Twój ogród, postępuj według poniższych kroków:

Krok 1. Dostosuj stopnie pod donice

W tym celu połóż deski na stopniach i oznacz miejsca przycięcia. Dobrze wymierzona półka powinna wystawać mniej więcej na 20 cm z każdej strony stopnia. Wówczas nie będzie niebezpieczeństwa, że donica spadnie na ziemię, bo półka będzie zbyt wąska. Jeśli Twoja drabina jest rozstawiana, jej stopnie można ze sobą połączyć, wówczas zmieszczą się one pomiędzy poszczególnymi szczeblami, a powierzchnia do położenia doniczek będzie jeszcze większa.

Krok 2. Przytnij drewniane półki

Po dokładnym wymierzeniu i oznaczeniu miejsc przycięcia należy je przyciąć. Najlepiej użyć do tego wyrzynarki, która pozwoli na precyzyjne i szybkie cięcie. Pamiętaj, aby pracować ostrożnie. Załóż rękawice ochronne i okulary, które uchronią Cię przed skaleczeniem i odpryskami drewna. Umieść deskę na płaskim podłożu, w stabilnej pozycji, aby uzyskać równe krawędzie. 

Krok 3. Wyszlifuj półki oraz drabinę

Po przycięciu desek kolejnym krokiem jest wygładzenie powierzchni półek oraz drabiny. Użyj szlifierki elektrycznej lub papieru ściernego, aby usunąć wszelkie nierówności, zadry oraz ostre krawędzie, które ma Twoja drabina drewniana. Kwietnik będzie dzięki temu prezentował się bardziej estetycznie. Szlifowanie nie tylko poprawi wygląd desek, ale również ułatwi ich malowanie lub impregnowanie, jeśli zdecydujesz się na dodatkową ochronę drewna przed czynnikami zewnętrznymi. 

Krok 4. Przymocuj półki do drabiny

Gdy półki są już odpowiednio przycięte i wyszlifowane, czas na ich przymocowanie do drabiny. Ustaw deski na wyznaczonych wcześniej miejscach na stopniach drabiny. Użyj wkrętów do drewna, aby solidnie je zamocować. Wkręty powinny być wystarczająco długie, aby przechodziły przez deskę i wkręcały się głęboko w stopnie drabiny. Możesz również dodać wzmocnienia od spodu półek. Jeśli jest taka potrzeba i chcesz zapewnić konstrukcji większą stabilność, przykręć dodatkowe kątowniki lub wsporniki.

Jak wykonać kwietnik z drabiny?

Drabina jako kwietnik – prace wykończeniowe

Wkrótce będziesz mieć piękny, funkcjonalny kwietnik, który ozdobi Twój ogród lub balkon. Aby prezentował się elegancko i estetycznie, należy go najpierw pomalować.

Malujemy drabinę dowolnym kolorem farby, najlepiej akrylowej. Bardzo delikatnie będzie się prezentowała np. taka w kolorze kremowym lub beżowym. Taka tonacja będzie podkreślała zieleń liści kwiatów. Jeśli chcemy ją nałożyć szybko, wykorzystajmy do tego celu system natryskowy, a wałek i pędzel pozostawmy bardziej cierpliwym osobom. Po nałożeniu i wyschnięciu farby czas na lakierowanie. Sprawi ono, że nasz kwietnik dłużej będzie się prezentował w niezmienionej formie.

Po zakończeniu prac wykończeniowych czas na umieszczenie doniczek na drabinie. Wybierając doniczki, zwróć uwagę na ich wielkość, aby były proporcjonalne do szerokości półek i stopni drabiny. Najlepiej sprawdzą się lekkie doniczki ceramiczne lub plastikowe, które łatwo przestawisz w razie potrzeby. Umieść większe na dolnych półkach, a mniejsze, na górnych szczeblach, aby nie zasłaniały tych znajdujących się poniżej.

W takim kwietniku najlepiej sprawdzą się gatunki, które dobrze rosną w doniczkach i charakteryzują się bujnym kwitnieniem lub efektownym ulistnieniem. Na dolnych półkach warto posadzić pelargonie lub petunie, które mają długie, zwisające pędy. Na wyższych szczeblach świetnie będą wyglądać begonie, fiołki afrykańskie lub zioła, np. mięta czy bazylia. W ten sposób stworzysz harmonijną kompozycję, która nie tylko pięknie ozdobi przestrzeń, ale także wprowadzi przyjemny zapach do Twojego ogrodu lub balkonu.

Kwietnik lub stojak wykonany z drabiny to także dobry pomysł na szafkę, na której położymy nie tylko rośliny, ale również wiklinowe koszyczki oraz gipsowe figurki. W ten sposób również znajdziemy miejsce na drobne narzędzia oraz ideę ciekawej aranżacji balkonu.

Jak wykonać kwietnik z drabiny? Teraz już wiesz!

Podoba Ci się metamorfoza, którą przeszła Twoja drabina? Kwietnik w takim wydaniu doda uroku każdej przestrzeni, wprowadzając do niej niepowtarzalny klimat. Wszystkie materiały potrzebne do stworzenia takiego efektownego kwietnika znajdziesz w sieci Castorama. Od desek i farb, przez narzędzia, aż po wkręty i szlifierki – wszystko, co niezbędne, jest dostępne na miejscu. Znajdziesz tu także różnorodne gatunki roślin, które sprawdzą się w Twoim nowym kwietniku. Dzięki odpowiednim gatunkom stworzysz piękną, kwiatową aranżację o każdej porze roku. Zapraszamy!

Data aktualizacji: 08.10.2024