Jak założyć warzywnik pionowy na balkonie lub tarasie?

Własnoręcznie wyhodowane zioła i warzywa mają niepowtarzalny smak. Chciałbyś zajmować się ich uprawą, ale mieszkasz w bloku i nie masz ogródka? Podpowiemy, co zrobić, aby założyć wertykalny warzywnik na balkonie i co w nim uprawiać.

Spis treści:

  • Co powinieneś wiedzieć, zakładając pionowy warzywnik na balkonie?
  • Co można posadzić w donicach, tworząc warzywniak na balkonie?
  • Jaki ogród wertykalny? Drewniany, betonowy, metalowy, a może z palet?
  • Jakie donice wykorzystać przy ogródku warzywnym na balkonie?
WARZYWNIKWARZYWNIKWARZYWNIKWARZYWNIK

Co powinieneś wiedzieć, zakładając pionowy warzywnik na balkonie?

Zastanawiasz się, czy taki ogród warzywny będzie odpowiedni na Twoim balkonie? Prawda jest taka, że możesz go założyć zarówno wówczas, gdy masz duży balkon, jak i na takim, na którym masz niewiele miejsca. Ważne będzie tutaj to, aby dobrać odpowiednie rośliny, w zależności od tego, czy znajduje się on w miejscu, gdzie mocno świeci słońce, czy może bardziej w cieniu.

Samo jego założenie nie jest trudne, ale musisz pamiętać, że taki ogród warzywny na balkonie będzie wymagał uwagi i właściwej pielęgnacji. Już na samym początku powinieneś się zastanowić, czy Twój ogród wertykalny ma się składać z samych warzyw, czy może chcesz urozmaicenia i w niektórych donicach zewnętrznych, mają się znaleźć również kwiaty i rośliny ozdobne.

WARZYWNIKWARZYWNIKWARZYWNIKWARZYWNIK

Co można posadzić w donicach, tworząc warzywniak na balkonie?

Przede wszystkim planując ogród pionowy, zastanów się, co chciałbyś w nim zasadzić. Jeśli mają to być warzywa korzeniowe, takie jak m.in. marchewka, pietruszka czy seler, powinieneś zdecydować się na głębokie donice. Za to przy rzodkiewce możesz wybrać takie, mające jedynie kilkanaście cm głębokości.

Masz balkon w miejscu mocno nasłonecznionym? Dobrze sprawdzą się na nim sadzone wczesną wiosną nowalijki, albo warzywa o krótkim okresie wegetacyjnym, jak np. kalarepa, szczypiorek czy sałata. Marzysz o własnych pomidorach? One również sprawdzą się na balkonowy ogród, jeśli tylko wcześniej będziesz je hodował w domu. W tym celu przydadzą się specjalne doniczki i pojemniki do rozsady, jak i akcesoria, pomagające w ich późniejszym przesadzeniu.

Jesteś osobą starszą lub masz problemy z plecami? Może się okazać, że dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie warzywnika na wysokich nogach albo takiego, który będzie powieszony na odpowiedniej wysokości i przytwierdzony do ściany. W przypadku balkonów, które wystawione są przez większość czasu na mocne działanie słońca, jako zacienienie dla roślin, może sprawdzić się zadaszenie balkonu, mata osłonowa, albo kratownica, na której znajdą się pnące rośliny.

Jaki ogród wertykalny? Drewniany, betonowy, metalowy, a może z palet?

Chcesz mieć taki warzywniak wertykalny na balkonie czy tarasie? Powinieneś dopasować go do stylu balkonu. Z jednej strony proponowane są warzywniki metalowe, które pasują na balkonach zadaszonych i zacienionych. Przy nowoczesnych tarasach i balkonach możesz wykorzystać warzywniki betonowe. W tym przypadku jednak musisz wziąć pod uwagę ich ciężar, zwłaszcza jeśli mają być ustawione na balkonie, który ma swoją wytrzymałość.

Szukasz uniwersalnego warzywnika, który będzie wytrzymały i elegancki? Możesz zdecydować się na drewniane skrzynie, które mogą być ustawione kaskadowo, co będzie dobrym rozwiązaniem na średnich i dużych balkonach. Lubisz sam tworzyć rzeczy, które znajdują się w Twoim otoczeniu? Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie palety.

Wystarczy, że ją wyczyścisz, zaimpregnujesz, do otworów przymocujesz agrowłókninę, a boki zabezpieczysz folią. Na dno wyłóż warstwę drenażu i następnie żyzne podłoże. Całość przymocuj do ściany lub barierki, posadź wybrane sadzonki i delikatnie nawadniaj.

WARZYWNIKWARZYWNIKWARZYWNIKWARZYWNIK

Jakie donice wykorzystać przy ogródku warzywnym na balkonie?

Jeżeli interesuje Cię uprawa warzyw na balkonie, możesz wykorzystać do tego drewniane skrzynki i donice z ceramiki, w których umieścisz sadzonki warzyw np. pomidorki koktajlowe czy fasolę pnącą. Wybrane rozwiązania powinny nie tylko pasować wielkością do gatunków warzyw, które chcesz w nich zasadzić, ale również do otoczenia, w którym mają się znaleźć.

Jeśli masz mały balkon, zdecyduj się na mniejsze donice, albo na powieszenie ich na specjalnej drabince, która będzie przymocowana do ścianki. W przypadku nasłonecznionego balkonu sprawdzą się jasne donice, które będą odbijały promienie słoneczne.

Planujesz uprawiać warzywa wymagające ciepła i dłuższego okresu wegetacji? Dobrym rozwiązaniem będzie domowa uprawa, a następnie rozsada warzyw do ogrodu wertykalnego na balkonie. W tym przypadku warto wykorzystać donice torfowe, które umieszcza się w nowym miejscu wraz z sadzonką.

Nie potrzeba wiele, abyś mógł się cieszyć z aromatycznego ogrodu na swoim balkonie. Warto jednak wybierać warzywa łatwe w uprawie i dopasowane do warunków, które możesz im zapewnić. Dobrym rozwiązaniem będą zioła w ogrodzie wiszącym, w którym mogą się pojawić, chociażby melisa, kolendra czy lubczyk.

Data Publikacji : 24.06.2024