Uprawa warzyw na balkonie – od czego zacząć?

Hodowanie swoich warzyw na balkonie jest nie tylko interesującym hobby, ale i sposobem na zdrowsze odżywianie się oraz ograniczenie codziennych wydatków. Twój własny warzywnik może zaopatrzyć Cię podstawowe produkty spożywcze. Jak jednak rozpocząć taką uprawę?

warzywawarzywawarzywawarzywa

Jak uprawiać na balkonie? Sprawdź gotowe rozsady

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z uprawą na balkonie, dobrym wyborem mogą być dla Ciebie gotowe rozsady. Sklepy ogrodnicze i lokalni dostawcy proponują różnego rodzaju sadzonki, które pomogą początkującym.

Sadzonki są już wystarczająco ukorzenione i wyrośnięte, aby przeżyć. Przyniosą także znacznie szybciej plony, niż rośliny, które rozpoczynałyby swój wzrost od nasion.

Wybierając rozsady, zwróć uwagę na ich stan zdrowia, widoczne oznaki robaków — odbarwione czy zdeformowane liście i pędy — a także na uszkodzenia mechaniczne, które zwiększają ryzyko różnych chorób.

Decydując o rodzaju warzyw — zwróć uwagę na warunki do wzrostu i rozwoju panujące na Twoim balkonie. Nie wszystkie rośliny będą rosły bez dużego nasłonecznienia, a inne będą preferowały lekkie zacienienie. Pomidory koktajlowe, papryka, melon, a także rzodkiewka, groch czy kalarepa będą preferowały południowe balkony, na których jest dużo ciepła.

Jeśli posiadasz balkon od wschodniej czy zachodniej strony, warto zacząć od wsadzania warzyw, które nie potrzebują do dojrzewania wiele słońca. Sprawdzą się tam ogórki, sałata, szczypiorek, rukola czy inne rośliny o jadalnych liściach.

Czy na balkonie sprawdzą się nasiona?

Rozsady są tylko jednym ze sposobów sadzenia warzyw na balkonie. Dla bardziej doświadczonych ogrodników lub osób, które mają więcej czasu na codzienną pielęgnację warzywnika szczególnie w początkowych fazach wzrostu roślin, praktycznym wyborem będą nasiona.

Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż gotowe sadzonki, jednak będzie wymagać więcej cierpliwości oraz uwagi.

Warto wysiewać z nasion przede wszystkim różne zioła, które wyrosną szybko, a ich pielęgnacja nie należy do trudnych. Szeroka gama możliwości pozwoli Ci na wybór ulubionych ziół. Lubisz herbatę miętową? Żadna nie smakuje tak, jak zaparzona z wyhodowanych przez siebie liści. Możesz zasadzić także m.in. bazylię, rozmaryn, tymianek czy kolendrę.

Mimo że są to rośliny niewymagające specjalnych warunków, warto sprawdzić na opakowaniach, jakie nasłonecznienie czy wilgotność preferują, aby przyspieszyć ich wzrost i rozwój.

Proste w uprawie warzywa

Istnieje wiele gatunków roślin, które poradzą sobie w każdych warunkach. Jeśli zapominasz o podlewaniu i martwisz się, że Twoje sadzonki nie przeżyją, zacznij od tych prostych rozwiązań.

Podstawą amatorskiej uprawy doniczkowej na balkonie są warzywa o jadalnych liściach. W pojemnikach na balkonie są mniej narażone na atak szkodników, dlatego ich rozrost jest znacznie większy. Rośliny takie jak szpinak, rzeżucha czy kapusta można podlewać raz na parę dni, bez martwienia się o ich stan.

Prosty w sadzeniu jest także groch pnący. Będzie wspaniałą przekąską czy dodatkiem do obiadu, a jego kwitnące pędy będą dodawały uroku balkonowi. Wystarczy zasiać go raz wczesną wiosną i obserwować wzrost rośliny.

Niezwykle łatwa w uprawie jest także cebula. Dymki wsadzasz do ziemi, tak aby lekko wystawał tylko jej wierzchołek. Roślina ta lubi wilgotną ziemię, w której szybko się ukorzenia. Po miesiącu będziesz mieć gotowy szczypiorek, a niedługo później cebulę do zebrania.

warzywawarzywawarzywawarzywa

Warzywa na balkonie – jak podlewać i nawozić?

Regularne podlewanie, a także nawożenie niektórych gatunków warzyw jest kluczem do sukcesu w posiadaniu warzywnika. Dostarczaj swoim uprawom wody co parę dni lub częściej podczas ciepłego sezonu. Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu konewki, na której mogą zbierać się szkodliwe bakterie.

Do nawożenia warzyw balkonowych wykorzystaj kompost lub różne mieszanki organiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Minerały i nawozy będą potrzebowały przede wszystkim warzywa trudniejsze w uprawie np. cukinia czy papryka.

We wszystkim jednak zachowaj umiar, aby nie przytłoczyć warzyw. Nie przelewaj roślin oraz nie dostarczaj im wody zbyt często, aby nie zgniły im korzenie. Natomiast nawożąc, kieruj się informacjami na opakowaniach. 

warzywawarzywawarzywawarzywa

Donice i pojemniki na uprawę warzyw na balkonie

Do sadzenia warzyw przydatne będą różnego rodzaju donice i osłonki. Wybór odpowiedniego rozmiaru może mieć istotne znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu.

Podstawowym aspektem, na który powinieneś zwracać uwagę, jest to, czy dana donica nie będzie zbyt mała. Rośliny potrzebują bowiem przestrzeni do ukorzeniania się. Pojemniki i osłonki powinny mieć otwory od dołu, z których będzie odpływać nadmiar wody. Drenaż jest drugim podstawowym elementem, na który należy patrzeć przy wyborze doniczek. Na ich dół możesz umieścić także keramzyt, który będzie utrzymywał odpowiednia wilgotność ziemi.

Niektóre warzywa będą potrzebowały specjalnych warunków i odpowiednich doniczek, które pozwolą im na rozwój. Jedną z trudniejszych roślin do uprawy jest cukinia. Doniczka dla niej powinna mieć przynajmniej 10 l pojemności. Nie będzie dobrym rozwiązaniem na małe balkony, ze względu na powierzchnię, którą zajmuje podczas owocowania. Natomiast jeśli możesz poświęcić metr kwadratowy — warzywo to będzie doskonałym wyzwaniem dla ogrodnika. Zasiej ją w na przełomie maja i czerwca, aby cieszyć się udanym wzrostem. Pamiętaj o systematycznym nawożeniu i podlewaniu rośliny, aby cała praca nie poszła na marne.

Warto zaopatrzyć się także w skrzynkę balkonową na sprzęt ogrodniczy, resztki nasion bądź małe doniczki. W ten sposób nie będziesz zagracać swojej przestrzeni, a wszystko, co potrzebne będziesz mieć pod ręką.

Ochrona roślin doniczkowych

Warzywniak na balkonie jest mniej narażony na atak szkodników niż uprawa roślin w ogrodzie. Jednak wciąż nie jest całkowicie pozbawiony zagrożenia.

Zaopatrz się w środki owadobójcze, aby zmniejszyć ryzyko ataku różnych szkodników np. mszyc czy przędziorków. Jeśli zauważysz jakieś szkodniki, warto usunąć je mechaniczne np. strumieniem wody.

Chroń także warzywa przed różnymi chorobami. Możesz wykorzystać do tego domowe sposoby np. wywar z czosnku, który będzie doskonałym rozwiązaniem na zapobieganie chorób grzybowych.

Gleba do warzyw uprawianych na balkonie

Wybierając ziemię do uprawy roślin na balkonie, zwróć uwagę na jej skład. Powinna być przede wszystkim żyzna i bogata w składniki mineralne np. potas, fosfor czy azot.

Wiele sklepów oferuje jednak gotowe mieszanki do uprawy warzyw czy roślin balkonowych. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, że zakupisz nieprawidłową glebę. Jeśli nie ma takiej ziemi, której szukasz — uniwersalne podłoże będzie zawsze bezpieczną opcją. Nawożąc je i tak uzupełnisz składniki mineralne, potrzebne do obfitego plonu.

Warzywnik na balkonie wymaga trochę pracy, jednak nie jest to trudne zajęcie. Będzie przynosić wiele satysfakcji, szczególnie po dłuższych okresach czasu. Dzięki niemu nigdy też nie zabraknie Ci warzyw na obiad.

Data Publikacji: 31.05.2024