Warzywa w donicach – jakie można sadzić na balkonie?

Uprawa warzyw na balkonie jest możliwa, nawet jeśli nie dysponujesz dużym i przestronnym tarasem. Dowiedz się, jak uprawiać w doniczkach warzywa, jak je podlewać i nawozić, aby uzyskać obfite zbiory. 

WARZYWAWARZYWAWARZYWAWARZYWA

Warzywa uprawiane na balkonie – podstawowe wskazówki

Zanim rozpoczniesz uprawę warzyw w doniczkach na balkonie, koniecznie zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie miejsca, w którym będą rosły. Zrób porządek na balkonie lub tarasie, po to, aby dowiedzieć się, ile doniczek bądź skrzynek jesteś w stanie pomieścić. Warzywa do doniczek nie mogą być zbyt ciasno posadzone – muszą mieć optymalną ilość miejsca, aby mogły się rozkrzewiać. W przeciwnym razie będą słabo owocować.

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie donice. Pojemniki powinny być wyposażone w otwory, aby umożliwić spływanie nadmiaru wody. W przeciwnym razie korzenie warzyw mogą zacząć gnić. Do uprawy w pojemnikach wybierz doniczki wykonane z solidnych materiałów – tworzywa sztucznego, drewna, rattanu czy betonu. Możesz uprawiać warzywa również w doniczkach glinianych. Zadbaj również o warstwę drenażu składającą się z keramzytu i drobnych kamieni. 

Teraz zastanów się, czy kupujesz nasiona, czy podrośnięte sadzonki. Wysiewanie warzyw z nasion z pewnością da Ci ogrom satysfakcji, ale wymaga sporo czasu i cierpliwości. Niektóre warzywa ciepłolubne wymagają stworzenia tak zwanej rozsady i należy wysiać je bardzo wczesną wiosną. Nie musisz tego robić, gdy zdecydujesz się na podrośnięte sadzonki.

Czas na odpowiednie podłoże dla warzyw do uprawy na balkonie. Ziemia powinna być lekka, żyzna i dobrze przepuszczalna. Możesz zakupić ziemię ogrodową i wzbogacić ją o dodatek nawozu organicznego bądź zastosować konkretną mieszankę np. gotową ziemię do pomidorów, czy ziół. 

Pamiętaj, aby zapewnić warzywom odpowiednie warunki wzrostu. Ogórki, pomidory czy papryka to tylko niektóre rodzaje roślin na balkon, które lubią ciepło. Postaw je na słonecznym miejscu i zadbaj o regularne podlewanie. W początkowej fazie wzrostu rośliny, które nadają się do uprawy balkonowej, możesz przykryć włókniną. W ten sposób rośliny będą miały jeszcze cieplej. 

WARZYWAWARZYWAWARZYWAWARZYWA

Jakie warzywa z własnej uprawy na balkonie? Przegląd gatunków

Nadszedł czas, aby przedstawić Ci popularne warzywa, które możesz zasadzić na balkonie. Zacznijmy od ziół, których wysiew pozwoli Ci stworzyć piękną aranżację, a kto wie – może przyczynić się do zdrowszego odżywiania.

Zielnik na balkonie – co można uprawiać?

Przygotuj doniczki z otworami na dnie dla drenażu i zaopatrz się w ziemię uniwersalną bądź ziemię do ziół. Przydadzą Ci się również niewielkie narzędzia ogrodowe jak grabie i łopatka, konewka oraz nawóz ukorzeniający. Następnie posiej nasiona według instrukcji na opakowaniu, lekko dociskając je do ziemi. Jakie zioła sprawdzą się na balkonie? Oregano, bazylia, pietruszka, rukolą, szczypiorek, mięta czy melisa to tylko niektóre z nich. 

Zioła najczęściej sadzi się wiosną, gdy temperatury dobowe są wyższe niż 7 stopni Celsjusza. Najczęściej taka pogoda panuje w połowie lub pod koniec maja. Jeśli dobrze zaplanujesz wysiew ziół, to przez większość roku będziesz cieszył się ich świeżym zapachem na własnym balkonie. Zioła mają bowiem bardzo długi okres wegetacyjny.

Warzywnik na balkonie – przegląd popularnych warzyw

Marzy Ci się ekologiczny warzywnik? Chcesz uprawiać warzywa na balkonie? Oto w jakie rośliny możesz się zaopatrzyć:

  • sałata – łatwa w uprawie i nie wymaga bardzo dużych pojemników;
  • rzodkiewka – zapewnij im optymalne warunki wzrostu, a urosną w przeciągu kilka tygodni od wysiewu;
  • pomidory zwykłe i pomidory koktajlowe – pomidory wymagają podpór, dużo słońca i regularnego podlewania. W przypadku pomidorków koktajlowych warunki wzrostu roślin są podobne;
  • truskawki i poziomki – możesz uprawiać je w stojących skrzynkach bądź wiszących donicach;
  • borówki – wystarczy skrzynka oraz kwaśna ziemia, a donice powinny mieć otwory;
  • seler naciowy – wymaga słonecznego stanowiska i podłoża bogatego w próchnicę i składniki odżywcze.

To jaki plon zbierzesz z balkonowego warzywniaka zależy od tego czy regularnie będziesz nawadniać i nawozić swoje rośliny. Warzywa powinny być także systematycznie nawożone – biohumus to nawóz naturalny, który jest bezpieczny dla roślin i ludzi. Śmiało możesz go wykorzystać w domowej uprawie.

Nie ma nic lepszego, niż własnoręcznie wyhodowane warzywa, które zerwiesz bezpośrednio z krzaczka. W pojemniku czy w doniczce możesz uprawiać prawie każde warzywo, jakie rośnie na grządkach. Uprawy roślin na balkonie wcale nie są trudne. Sam się o tym przekonaj. 

Data Publikacji: 31.05.2024r