Przejdź do głównej treści

Jak zadaszyć taras pod balkonem? Kilka propozycji

Sympatią cieszą się tarasy, które przylegają do budynku, stając się przedłużeniem salonu. Jednak żeby móc z niego korzystać przy każdej pogodzie, trzeba pomyśleć nad wykonaniem zadaszenia tarasu. Z czego i jak je zrobić?

tarastarastarastaras

Czym zadaszyć taras pod balkonem?

Wielu ludzi chęć posiadania tarasu, który będzie przylegał do budynku i posiadał zadaszenie, zgłasza już na etapie projektowania domu. Dzięki temu można tak zaplanować bryłę budynku, aby taras znajdował się w cieniu balkonu czy innego wystającego elementu. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić pieniądze, bo korzysta się z konstrukcji, które wpisane są w bryłę domu. Co, jeśli jednak wcześniej nie pomyślałeś o tak zasłoniętym tarasie albo właśnie kupiłeś dom, który go nie posiada? Nadal możesz stać się właścicielem takiego tarasu, jednak powinieneś się zastanowić, z jakich rozwiązań skorzystać.

Przeglądając oferty, znajdziesz kilka propozycji, dlatego warto sprawdzić ich mocne i słabe strony, zastanowić się, czy będą pasowały do elewacji budynku i czy będą dostatecznie wytrzymałe. Wiele będzie również zależało od tego, czego oczekujesz od tego typu poszycia dachowego i jakie możliwości ma Ci ono gwarantować.

Konstrukcja stała czy tymczasowa?

Pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć, jest to, czy interesuje Cię konstrukcja stała, czy tymczasowa. W tym pierwszym przypadku plusem będzie fakt, że taki dach jest montowany raz i będzie służył przez wiele lat. Jest odporny na działanie promieni słonecznych czy deszczu. Dodatkowo będzie się wyróżniało estetyką, ponieważ dopasowane jest do elewacji budynku, tworząc z nią spójną całość. Tego typu pokrycie dachu wykonane jest z solidnych materiałów, dzięki czemu nie tylko jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale również na uszkodzenia mechaniczne.

Jednak takie rozwiązanie ma również swoje wady, a do największej z nich można zaliczyć fakt, że ustawione może być tylko w jednej pozycji. To oznacza, że taki daszek będzie chronił przed słońcem, tylko w określonym przedziale czasowym. Rozwiązaniem może być zamontowanie materiałowych zasłon, które odpowiednio będziesz zasłaniać lub odsłaniać, jednak będzie się to wiązało z dodatkowym wydatkiem.

Możesz również zrobić zadaszenie, które będzie tymczasowe. Jego zaletą jest fakt, że można zmieniać kąt jego nachylenia, dzięki czemu będziesz mógł je tak ustawić, aby optymalnie chroniło przed słońcem i deszczem. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, więc będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i te spowodowane porywistym wiatrem czy opadami. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, to co sezon będziesz musiał je montować i demontować, jak również potrzebne będzie miejsce do jego przechowywania.

tarastarastarastaras

Jak zadaszyć taras pod balkonem – proponowane materiały na dach stały

Chcesz zamontować stałe zadaszenie? Powinieneś wykorzystać konstrukcje, które nie tylko są solidne, ale też wodoodporne, dlatego warto zdecydować się na takie propozycje jak np. aluminium, plastik czy szkło. Ponieważ nie wchłaniają wody, mniejsze jest ryzyko pojawienia się pleśni, a dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Tego typu dach nad tarasem dopasowywany jest również do budynku, a więc wizualnie prezentuje się lepiej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również stałe zadaszenie tarasu z drewna, chociaż w tym przypadku należy pamiętać o regularnej impregnacji, ponieważ narażone są na gnicie i rozwarstwienie. Ale taka drewniana osłona przed deszczem, przy odpowiedniej dbałości, jest estetyczna i praktycznie ponadczasowa.

Proponowane są również konstrukcje wykonane na stelażach aluminiowych, które są lekkie i proste w montażu, a dodatkowo można je pomalować na dowolny kolor, uwzględniając ten, który znajduje się na całym budynku. Zarówno stelaż aluminiowy, jak i drewniany, należy wykończyć odpowiednim materiałem. Wybierając poliwęglan, zachowasz przepuszczalność światła, podobną do tej przy szkle hartowanym, ale jednocześnie zapewnisz sobie ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Jeszcze inną propozycją na taras zadaszony na stałe, będzie wykorzystanie ruchomych lameli. Jest to konstrukcja odporna na uszkodzenia, a jednocześnie pozwala dostosować przepuszczalność światła do warunków. To dlatego, że posiada obracane aluminiowe profile, które nie tylko zapewnią właściwe zacienienie, ale dzięki temu, że można je regulować, pozwalają na prawidłową wentylację. Nawet wysoka temperatura nie przeszkodzi w korzystaniu z wypoczynku na świeżym powietrzu. Przy ich wybieraniu warto zwrócić uwagę na te, które posiadają system odprowadzania wody opadowej, co w połączeniu z konstrukcją nadającą się do montażu ściennego, sprawdza się pod balkonem.

Jak wykonać tymczasowy dach nad tarasem?

Jeżeli chodzi o dach tymczasowy, to możesz wybrać markizy, parasole, żagle albo tkaninowe zadaszenie tarasu. W każdym z tych przypadków powinieneś dopilnować, aby były wykonane z grubych i mocnych tkanin, które będą odporne na działanie promieni słonecznych i deszczu. Dodatkowo w przypadku parasoli i markiz, ważną rolę będą odgrywały stelaże, które powinny opierać się nawet silnym podmuchom wiatru.

Ten rodzaj zadaszenia pozwoli na szybkie osłonięcie tarasu i będzie się wiązał z niższymi kosztami. Jednocześnie takie materiały będą wymagały większej pielęgnacji, aby nie rozwinęła się na nich pleśń. Możesz je też zamontować do ściany budynku albo pod balkonem, co pozwala na wykonanie takiego zadaszenia tarasowego, które będzie funkcjonalne i uwzględni Twoje potrzeby.

Masz rękę do kwiatów i lubisz otaczać się zielenią? Ciekawą propozycją mogą być pergole tarasowe, które pokryte będą liczną roślinnością. Z jednej strony będą delikatnie przepuszczać światło, z drugiej zapewnią przyjemny cień do wypoczynku. Jednak weź pod uwagę, że ostateczny efekt uzyskasz dopiero po kilku sezonach, kiedy bluszcz czy inne rośliny, dostatecznie się rozwiną. Niemniej końcowy rezultat wynagrodzi czas oczekiwania.

tarastarastarastaras

Sprawdź, jakie zrobić zadaszenie

Jeżeli chcesz spędzać czas na zewnątrz, nawet podczas deszczu czy gorących dni, musisz zadbać o budowę zadaszenia swojego tarasu. Zanim jednak podejmiesz odpowiednie działania, zastanów się, jaki materiał sprawdzi się w przypadku tarasu, który znajduje się pod balkonem, a jaki będzie odpowiedniejszy, gdy nic innego nie będzie go osłaniało. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wytrzymałość i funkcjonalność wybranego materiału, jak również to, aby estetycznie pasował do budynku. Niemniej odpowiednio dobrany rodzaj pokrycia, pozwoli cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Data Publikacji: 31.05.2024