Ogrodzenie tarasu - czym ogrodzić taras?
Taras jest miejscem, w którym chętnie spędza się czas. Ciekawie urządzony może stać się przestrzenią, w której z łatwością się zrelaksujesz. O ile taras na gruncie nie wymaga dodatkowego ogrodzenia, o tyle ten umieszczony na wysokości powinien być dodatkowo zabezpieczony. Ogrodzenie tarasu jest niezbędnym elementem dla zachowania bezpieczeństwa. Równocześnie jednak może stać się dekoracją każdego miejsca.
Przejdź do następnych akapitów:
- Ogrodzenie tarasu – potrzebne czy zbyteczne?
- Drewniane ogrodzenie tarasu
- Ogrodzenie tarasu metalowe
- Tanie ogrodzenie tarasu z roślin
- Szklane ogrodzenie tarasu nowoczesne
Ogrodzenie tarasu – potrzebne czy zbyteczne?
Ogrodzenie tarasu to element konstrukcyjny, który w pewnych sytuacjach jest niezbędny, a w innych ma jedynie wartość dekoracyjną. Wiele zależy od lokalizacji samego tarasu. Jeśli jest on umieszczony na wysokości gruntu lub też nieznacznie powyżej niego, ogrodzenie tarasu nie będzie konieczne. Nie oznacza to jednak, że powinieneś z niego zupełnie rezygnować.
Niewielkie ogrodzenie tarasu będzie zupełnie wystarczające w przypadku niskiej konstrukcji. Z jednej strony dobrze wydzieli przestrzeń tarasu. Z drugiej, nie będzie ograniczał dostępu słońca czy też utrudniał przejścia bezpośrednio do ogrodu.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy taras jest zlokalizowany wyżej, np. na dachu. W takiej sytuacji ogrodzenie tarasu to niezbędny element. Ma on za zadanie zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przebywają na takiej konstrukcji. Oczywiście w tej sytuacji ogrodzenie tarasu musi mieć odpowiednią wysokość. Przyjmuje się za bezpieczną wysokość powyżej metra.
Ogrodzenie tarasu pełni praktyczne funkcje również z innych powodów. Może stać się podporą dla pnących się roślin lub też zapewniać osłonę przed promieniami słonecznymi. W zależności od wybranej metody ogrodzenia będziesz w stanie skorzystać z wielu zalet tego rozwiązania.
Drewniane ogrodzenie tarasu
Ogrodzenie tarasu z drewna należy do najczęściej stosowanych rozwiązań. Wynika to z dużej uniwersalności tego materiału. Drewno dobrze prezentuje się w nowoczesnych, a także w tradycyjnych aranżacjach. Co więcej, drewno jako materiał charakteryzuje się dużą lekkością oraz łatwością obróbki. Dzięki temu konstrukcje z niego są bardzo proste i szybkie do wykonania.
Ogrodzenie tarasu drewniane może być wykonane w postaci płotków ze sztachet lub też paneli ażurowych. Oba rozwiązania mają wiele zalet. Panele prezentują się bardziej dekoracyjnie. Trudniej jednak je odnowić i konserwować. Prostsze ogrodzenie drewniane jest łatwiejsze do odnowienia lub też do zabezpieczenia.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ogrodzenie tarasu z palet. Przede wszystkim z łatwością możesz je wykonać. Panelu to gotowe konstrukcje, które wystarczy ze sobą połączyć w sposób trwały. Możesz także pokusić się o ich pomalowanie lub zachować ich naturalny kolor. Takie drewniane ogrodzenie tarasu sprawdzi się w nowoczesnych, a także w rustykalnych aranżacjach.
Drewniane ogrodzenie możesz zbudować z desek, lameli lub bali. Możesz także kupić gotowe prefabrykaty, które wystarczy wesprzeć na specjalnych słupkach.
Jeśli decydujesz się na ten rodzaj ogrodzenia, pamiętaj o jednym: drewno wymaga konserwacji. Samo w sobie jako materiał nie jest w pełni odporne na działanie czynników zewnętrznych. Aby zatem zapobiec jego gniciu lub spróchnieniu, koniecznie regularnie impregnuj je i maluj. Możesz ewentualnie zdecydować się na deski kompozytowe. Dobrze imitują drewno, ale są bardzo wytrzymałe i trwałe.
Ogrodzenie tarasu metalowe
Jeśli cenisz sobie trwałe rozwiązania, być może zainteresuje Cię ogrodzenie tarasu metalowe. Metal jako materiał charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Jest również odporny na działanie czynników atmosferycznych. Chociaż ciężar tego materiału utrudnia montaż, ostateczny efekt jest jednak wart. Dodatkowego wysiłku.
Metalowe elementy mogą być w postaci profili i kształtowników. Dobrym rozwiązaniem są gotowe przęsła, które zostały już wcześniej pospawane. Dzięki temu masz pewność, że połączenie jest trwałe.
Metalowe ogrodzenie tarasu nowoczesne może być idealnym rozwiązaniem do współczesnego budynku. Jeśli jednak decydujesz się na bardziej fantazyjne zdobienia przęseł, doskonale sprawdza się w klasycznych aranżacjach. Takie delikatne i subtelne przęsła staną się wyjątkową ozdobą każdego obiektu.
Nowoczesne ogrodzenia metalowe charakteryzują się prostotą, czy wręcz surowością. Minimalistyczne rozwiązania również dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach. Proste sztachety mocowane pionowo lub poziomo w niewielkim odstępach od siebie są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Bez trudu dopasujesz je do bryły budynku.
Spośród ogrodzeń metalowych na uwagę zasługuje również ogrodzenie żaluzjowe. Sztachety są zamontowane pod kątem i na siebie zachodzą. Dzięki temu skutecznie chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.
Tanie ogrodzenie tarasu z roślin
Cenisz sobie naturalny wygląd tarasu? W takim razie może zainteresować Cię nieco inny pomysł na ogrodzenie tarasu. Mowa o roślinach, które mogą przybierać różne formy ogrodzenia. Bardzo ciekawą opcją są wszelkie rośliny pnące, które wystarczy wesprzeć na wspornikach lub na ażurowych panelach. Trudno o bardziej klimatyczne ogrodzenie, które zarazem zapewnia osłonę przed wiatrem i słońcem.
Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania, zastanów się nad donicami z roślinami. To tanie ogrodzenie tarasu, które jest przy tym łatwe do stworzenia. W betonowych lub ceramicznych donicach wystarczy posadzić krzewy lub drzewka ozdobne. Tuje nie są przy tym jedynym dostępnym wyborem. Możesz zdecydować się również na inne rośliny. Po pierwsze, takie donice możesz dowolnie przestawiać. Po drugie, rośliny te nie wymagają dodatkowej podpory w postaci ażurowych paneli.
Minusem takiego ogrodzenia tarasu jest jego sezonowość. Duża ilość roślin niestety traci piękny wygląd na jesień. Co więcej, roślinne ogrodzenia potrzebują regularnego podlewania i dodatkowej pielęgnacji.
Szklane ogrodzenie tarasu nowoczesne
Nie tylko w nowoczesnych aranżacjach coraz większą popularność zyskują szklane balustrady. Przede wszystkim do wyboru masz kilka rodzajów balustrad:
- Balustrady w stalowej ramie – stosuje się w nich szkło transparentne. Sama rama jest odporna na uszkodzenia, co zwiększa trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji;
- Balustrady samonośne – są wykonane w całości ze szkła. Ich montaż jest jednak skomplikowany, a same balustrady wymagają specjalnego mocowania;
- Balustrady w szynie – zapewniają dużą swobodę aranżacyjne. Możesz wybrać różne poręcze do nich, w tym drewniane i metalowe. Barierki natomiast są mocowane do ściany i do stropu.
Szklane balustrady wykonuje się ze szkła hartowanego. Dzięki temu cała konstrukcja jest bezpieczna. Co więcej, szkło jest bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.