Taras stworzony do relaksu
Jeśli chcemy porządnie się zrelaksować po ciężkim tygodniu, nie musimy nigdzie wyjeżdżać. Czasami wystarczy odpowiednio zaprojektować taras, aby oazę spokoju mieć na wyciągnięcie ręki.
Umiejscowienie
Nazwa taras – pochodzi od słowa ziemia (terra) i oznacza przybliżanie się do natury i ziemi. Tarasy są zwykle miejscami relaksu na świeżym powietrzu i łącznikiem między domem a ogrodem.
Najczęściej taras jest lokowany na poziomie parteru, ale bywa także urządzany na piętrze czy nawet dachu. Nie bez znaczenia jest geograficzne umiejscowienie tarasu. Jeśli będzie on od strony południowej czy południowo-wschodniej, możemy liczyć na dużo porannego słońca, ale także przyjemny popołudniowy cień. Jeśli wybierzemy położenie południowo-zachodnie, nasłonecznienie będzie trwało prawie cały dzień. Północne tarasy dadzą schronienie przed upałem. W miarę możliwości, dopasujmy położenie tarasu do preferowanych pór naszego relaksu.
Style tarasów
Podobnie jak wnętrza, tak i tarasy możemy urządzać w najróżniejszych stylach. Wygląd tarasu powinien być dopasowany zarówno do architektury budynku, jak i gustów domowników. Możemy tworzyć tarasy nowoczesne, minimalistyczne, w stylu industrialnym, ale także klasycznym, romantycznym czy rustykalnym. Pamiętajmy jednak, że najważniejszym celem, który przy urządzaniu tarasu nam przyświeca, jest stworzenie miejsca, które będzie sprzyjało wypoczynkowi naszemu oraz najbliższych.
Taras sielski
Jeśli lubimy styl rustykalny, warto pomyśleć o tarasie wykonanym z naturalnych materiałów. Możemy np. zrobić podłoże z zaimpregnowanego drewna, do tego dopasować duży drewniany stół i ławy do rodzinnych biesiad. Warto umieścić na tarasie sporo wiklinowych mebli i ozdób, donice z gliny, a w nich tradycyjne wiejskie kwiaty czy zioła. Ludowe motywy w wycinankach, rysunkach czy rzeźbach, mini płotki z wiejskimi sztachetkami także podkreślą sielski charakter tarasu. Warto także zbadać o wygodne siedziska z rustykalnymi poduchami. Aby dopełnić sielski wizerunek, możemy posadzić na skraju tarasu krzaki owocowe, dzięki którym soczyste owoce będziemy mieć na wyciągnięcie ręki. Aby przywołać wiejskie zapachy, warto posadzić aromatyczne kwiaty i krzewy, jak chociażby bez czy czeremcha.
Nowoczesne odsłony tarasu
Nowoczesny taras przede wszystkim powinien zachować prostotę, czyste linie i proporcje między poszczególnymi elementami. Najlepszymi materiałami stosowanymi na takich tarasach będą np. stal, szkło, beton czy, ocieplające nieco wystrój, egzotyczne drewno lub plastik. Wszelkie meble powinny mieć proste formy, a odpowiednie ozdoby to np. geometryczne wzory, kubistyczne rzeźby czy proste zbiorniki na wodę bądź rośliny. Woda może stanowić tu ciekawe formy dekoracyjne, np. być wyprowadzana ze ścian czy na środku tarasu. Kompozycje roślinne na modernistycznych tarasach są na ogół ascetyczne, przeważa roślinność raczej mało wymagająca, choć zróżnicowana kolorystycznie i fakturowo. Rośliny odgrywają rolę drugoplanową, ustępując miejsca nietypowej i oryginalnej formie. Możemy wykorzystać np. trawy ozdobne, juki, bambus, czosnek ozdobny czy geometrycznie formowane bukszpany albo pustynniki.
Taras jako przedłużenie salonu
Niektórzy traktują taras jako naturalne przedłużenie domu, dlatego chcą go urządzić w sposób, który szczególnie nie odbiega stylistycznie od reszty pomieszczeń. Tutaj warto dobrać masywne, solidne meble o odpornej i łatwej do czyszczenia tapicerce. Poza tym dodajmy ulubione dodatki – poduchy, koce i dekoracje, które wybieraliśmy, urządzając salon. Dobrze jest też zamontować punktowe oświetlenie nawiązujące stylem do lamp, jakie mamy w salonie. Wejście na taras warto ozdobić dużymi, pnącymi roślinami, tak, aby stworzyć miękkie, delikatne przejście między pomieszczeniami. Dobrym pomysłem jest też wyłożenie tarasu odpornymi panelami podłogowymi, dzięki którym będzie on współgrał z resztą domu.
Eklektyzm na miarę
W przypadku projektowania swojej przestrzeni do relaksu, możemy czerpać z różnych stylów, najważniejsze jest to, aby taras był miejscem, gdzie my i pozostali domownicy będziemy spędzać czas z przyjemnością. Jeśli na tarasie chcemy oddychać pełną piersią i porządnie się zrelaksować, warto zadbać o kojącą zieleń. Tutaj możemy wybrać ukochane rośliny i rozsadzić je w przenośnych donicach. Jeśli lubimy stylowe leniuchowanie w lekkim zacienieniu, warto rozważyć zainstalowanie specjalnych rattanowych lub wiklinowych wiszących kokonów. Te siedziska nie tylko ładnie się prezentują, ale są także bardzo wygodne. Nie od dziś wiadomo, ze posiłki najlepiej smakują na świeżym powietrzu, warto zadbać więc o stabilny stół i dopasowane do niego krzesła – tak, aby mona było zorganizować tam rodzinny obiad czy grill. Nie zapominajmy także o ciepłym i stylowym oświetleniu – tu świetnie sprawdzą się lampiony i rzędy lampek luźno puszczone z zadaszenia. Miłośnicy romantycznych seansów na świeżym powietrzu mogą zaopatrzyć się w projektor i gładką powierzchnię, na której będą wyświetlać ulubione filmy.
Podsumowanie
Jeśli chcemy zadbać o przytulny charakter tarasu i przegonić niechciane spojrzenia sąsiadów czy przechodniów, warto wybrać delikatne ażurowe ścianki, które zapewnią intymny nastrój, nie zacieniając zbytnio tarasu. Ponadto możemy także wykorzystać drabinki, na których będą rozrastały się pnącza. Jeśli chcemy pnącza przeciągnąć także jako zadaszenie, warto zamontować specjalne linki, na których roślina będzie się pięła i osłaniała naszą powierzchnię relaksu. Dzięki temu zyskamy naturalny i stylowy taras, osłonięty od ciekawskich spojrzeń.