Przejdź do głównej treści

Jak prawidłowo spawać elektrodą? Poradnik

Spawanie to czynność, która wymaga wiedzy i doświadczenia. Szczególnie niektóre z metod mogą sprawiać trudność osobom bez doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że musisz do każdych prac spawalniczych wzywać fachowca. Niektóre zadania wykonasz samodzielnie. Dowiedz się zatem, jak spawać elektrodą w sposób bezpieczny i trwały.

Jak prawidłowo spawać elektrodą? PoradnikJak prawidłowo spawać elektrodą? PoradnikJak prawidłowo spawać elektrodą? PoradnikJak prawidłowo spawać elektrodą? Poradnik

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Jak spawać elektrodą i czym ona jest
  2. Wady i zalety spawania elektrodą
  3. Jak prawidłowo spawać elektrodą
  4. Techniki spawania elektrodą
  5. Jak spawać pionowo elektrodą
  6. Jak spawać cienką blachę elektrodą

Jak spawać elektrodą i czym ona jest

Spawanie elektryczne jest inaczej nazywane spawaniem MMA, spawaniem elektrodą lub spawaniem łukowym. Niezależnie od nazwy, jest to sposób łączenia metali z wykorzystaniem spawarki elektrycznej. Jej działanie polega na wytwarzaniu łuku, czyli wyładowania elektrycznego, w szczelinie pomiędzy metalowym spawanym przedmiotem a metalową elektrodą. W wyniku tego procesu generowana jest bardzo wysoka temperatura. Sięga co najmniej 3000 stopni Celsjusza.

Sama elektroda do spawania jest wykonana z rdzenia i otuliny. Z jednej końcówki elektrody usuwa się otulinę. Ten koniec można następnie umieścić w uchwycie spawarki.

Ze względu na zastosowaną otulinę wyróżnia się dwa rodzaje elektrod. Pierwsza, rutylowa, nadaje się do spawania łukowego bieżących napraw., Praca z nią jest łatwiejsza, ale łączenie wykazuje mniejsza trwałość. Elektroda z otuliną zasadową natomiast nadaje się do spawania łukowego elementów, które będą poddane dużym obciążeniom. Mogą być to metalowe konstrukcje. Takie elektrody używane są w spawarkach na prąd stały.

Najogólniej rzecz ujmując, wysoka temperatura prowadzi do topienia się krawędzi metalu. Następnie łączą się ze sobą. Stopniu ulega także elektroda, która zalewa spoinę płynnym metalem. Dzięki wypełnieniu szczeliny powstaje zwarty szew.

Wady i zalety spawania elektrodą

Spawanie elektrodą otuloną to bardzo uniwersalna metoda łączenia ze sobą metali. Można łączyć nią różne gatunki stali (stopowe i niestopowe), a także nikiel, żeliwo, miedź i ich stopy.

Spawanie ma wiele zalet. Pozwala na pracę w każdej pozycji. Co więcej, możesz spawać na zewnątrz przy wietrze, a także pod wodą. Na uwagę zasługuje również wysoka jakość uzyskiwanych spoin i ich dużą wytrzymałość.

Spawanie pozwala na łączenie ze sobą zarówno bardzo cienkich, jak i grubszych elementów. Co więcej, do pracy możesz wykorzystać spawarki o niewielkiej wadze. Ich dużą mobilność ułatwia tworzenie metalowych konstrukcji.

Spawanie ma również wady. Należy do nich dużą ilość oparów i dymów. Wydziela je topiąca się elektroda. Jest to również metoda bardzo czasochłonna.

Jak się spawa elektrodą w wilgotnym wnętrzu? Z dużą trudnością szczególnie jeśli jest ona umieszczona w otulinie zasadowej. To kolejna z wad tej metody.

Weź pod uwagę także inną wadę tej metody, gdy szukasz sposobu, jak nauczyć się spawać elektrodą. Jest to zadanie bardzo czasochłonne. Prace musisz często przerywać, aby zainstalować nową elektrodę. Musisz także usuwać gromadzący się żużel z wykorzystaniem specjalnego młotka.

Wszystkie te wady sprawiają, że spawanie elektrodą wykonuje się głównie do mniejszych prac.

Jak prawidłowo spawać elektrodą

Spawanie to metoda, której można się samodzielnie nauczyć. Jeśli jednak chcesz stworzyć wytrzymałe i trwałe szwy, dowiedz się, jak prawidłowo spawać elektrodą. Przede wszystkim końcem elektrody musisz dotknąć materiał. W wyniku tego kontaktu elektroda zacznie się topić. Krople metalu natomiast stworzą jeziorko spawalnicze. Po ostygnięciu zamieni się ono w spoinę.

Weź pod uwagę również inne kwestie, gdy zastanawiasz się, jak spawać elektrodą otuloną. Przede wszystkim utrzymuj łuk o stałej długości. Przesuwaj koniec elektrody wzdłuż wyznaczonej osi spawania. Nie musisz używać dodatkowych źródeł gazu. Będzie go wytwarza topiąca się otulina. To ona również tworzy na powierzchni ochronny żużel.

Jak spawać elektrodą, a właściwie, jak skończyć to robić? Gdy odsuniesz elektrodę od materiału przerywasz łuk elektryczny.

Jak prawidłowo spawać elektrodą? PoradnikJak prawidłowo spawać elektrodą? PoradnikJak prawidłowo spawać elektrodą? PoradnikJak prawidłowo spawać elektrodą? Poradnik

Techniki spawania elektrodą

Spawanie elektrodą dzieli się na różne rodzaje. Pozycja spawania określa, czy dana metoda sprawdzi się w konkretny przypadku. Można wyróżnić następujące metody:

  • Podolna (PA),
  • Naboczna (PB),
  • Naścienna (PC),
  • Okapowa (PD),
  • Pułapowa (PE),
  • Pionowo z dołu góry (typy PF i PH),
  • Pionowa z góry na dół (typu PG i PJ).

Zastanawiasz się, jak spawać rury elektrodą? Istnieją metody spawania dedykowane do łączenia rur pochylonych pod kątem 45 stopni. Wymagają jednak wiedzy i zdecydowanie ponadprzeciętnych umiejętności.

Do najłatwiejszych metod spawania należy podolna.

Jak spawać pionowo elektrodą

Metoda opadowa to metoda, która polega na dawaniu z góry w dół. Jest to technika dość trudna. Wymaga nie tylko umiejętności, ale też zastosowania odpowiednich elektrod. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak spawać pionowo elektrodą, weź pod uwagę, że nie każda elektroda się sprawdzi. Do tej metody możesz wykorzystać typ celulozowy.

Kiedy i jak spawać elektrodą w pionie? Możesz je wykorzystać podczas łączenia elementów rurociągów. Nadaje się również do łączenia mniejszych obiektów o zaokrąglonych krawędziach.

Jak spawać cienką blachę elektrodą

Cienka blacha jest materiałem, którego spawanie sprawia niemało trudności. Największa jest ryzyko uszkodzenia materiału, a dokładniej wypalenia w nim na wylot dziury. W jaki sposób najlepiej podjąć się tego zadania? jak spawać cienką blachę elektrodą, by jej nie uszkodzić?

Przede wszystkim dobierz elektrodę otuloną do grubości spawanego elementu bez spoiny. To właśnie odpowiednie dobranie elektrody sprawia, że spoina ma odpowiednią grubość.

Dla materiału o grubości 1,5-2,2 mm wybierz elektrody z fi równym 1,6 mm. Elektrody fi 2 mm będą odpowiednie dla materiałów o grubości 2,5-3,5 mm. Dla szczególnie grubych elementów liczących sobie 9-12 mm możesz wybrać elektrodę z fi równym 6mm.

Wybór odpowiedniej elektrody ma największe znaczenie, gdy zastanawiasz się, jak spawać elektrodą. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę i stworzysz odpowiednią spoinę.

 

Data aktualizacji: 28/02/2024