Rodzaje elektrod i ich zastosowanie

Spawanie to czynność, jaka nieobca jest wielu majsterkowiczom oraz pracownikom profesjonalnych warsztatów. Do jej wykonywania potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz materiały – wśród tych ostatnich wymienić należy elektrody spawalnicze. Jakie ich rodzaje znajdziemy w sklepach i do czego przydadzą się poszczególne z nich?

maska spawalniczamaska spawalniczamaska spawalniczamaska spawalnicza

Spawanie elektryczne

Spawanie jest procesem pozwalającym na łączenie materiałów na drodze ich stopienia, a następnie zestalenia. Spawanie jest metodą wykorzystywaną przede wszystkim podczas zespalania metalu, choć służy także łączeniu tworzywa sztucznego. Jednym z rodzajów spawania jest spawanie elektryczne elektrodami otulonymi. Czym one są, jakie rodzaje można wyróżnić i kiedy należy je stosować?

Elektrody do spawania – co to takiego

Spawanie elektrodami otulonymi to czynność wykonywana przy użyciu spawarki. Niezbędne w tym celu elektrody służą do wykonania trwałego spoiwa łączącego poszczególne elementy. Elementy te powstają z metalowych rdzeni i pokrywane są różnego rodzaju otulinami, która mają wpływ na późniejszy skład powstałych spoin. Elektrody różnią się od siebie także pod względem średnicy oraz długości, a także przeznaczeniem.

Porada eksperta

Wybór odpowiedniej elektrody zależy od wielu czynników, m.in. pozycji spawania, rodzaju spawanego materiału i spoiny oraz warunków, jakim będzie musiała sprostać. Stosowanie wybranego elementu powinno przebiegać z zachowaniem parametrów pracy, jakie wskazuje producent elektrody na jej opakowaniu.

elektrody rutyloweelektrody rutyloweelektrody rutyloweelektrody rutylowe

Rodzaje elektrod

Elektrody spawalnicze obejmują elementy o różnych właściwościach i zastosowaniu. Jakie ich rodzaje można wyróżnić?

- Elektrody rutylowe – są to najpopularniejsze elektrody o uniwersalnym zastosowaniu. Ich użycie jest łatwe, a ponadto są wydajne, pozwalają na uzyskanie gładkiej spoiny, łatwe usunięcie żużlu i pracę w większości pozycji. Szczególnie dobrze sprawdzają się podczas spawania elementów cienkich i tworzenia krótkich łączeń. Nadają się do spawania zarówno prądem stałym – o biegunowości ujemnej na elektrodzie – jak i naprzemiennym. Do ich zalet należy fakt, że jeśli są odpowiednio przechowywane, nie wymagają przed użyciem suszenia, są łatwo topliwe i pozwalają uniknąć rozprysków. Ponieważ jednak wykonane z ich udziałem spoiny zawierają dużą wodoru, są w większym stopniu narażone na pękanie.

- Elektrody zasadowe – to zwykle elektrody o obniżonej zawartości wodoru, dzięki czemu wykonane przy ich użyciu spoiny stają się mniej kruche i bardziej odporne na uszkodzenia, np. pękanie. Zachowanie małej ilości wodoru w spoiwie jest jednak możliwe wyłącznie za sprawą suszenia elektrod przed użyciem. Elektrody zasadowe nadają się do spawania metalowych konstrukcji, także tych grubszych i sztywnych, narażonych na spore obciążenia dynamiczne oraz statyczne. Można spawać nimi we wszystkich pozycjach poza pozycją z góry na dół, przy użyciu prądu stałego z biegunowością dodatnią na elektrodzie.

elektrodyelektrodyelektrodyelektrody

- Elektrody kwaśne – tego typu elektrody do spawania pozwalają na uzyskanie spoin płaskich i gładkich, jednak o mniejszej wytrzymałości niż oferują elektrody z otuliną rutylową. Nadają się do spawania zarówno prądem przemiennym, jak i stałym biegunowością ujemną na elektrodzie. Choć zwykle nie wymagają suszenia, w niektórych wypadkach jest to potrzebne.

- Elektrody celulozowe – znajdują zastosowanie podczas prac na świeżym powietrzu – sprawdzą się w trudnych warunkach, na które są w większej mierze odporne, i można stosować je w dowolnej pozycji, a szczególnie w pionowej z góry na dół. Są wydajne i nie wymagają suszenia. Spawanie nimi wykonuje się prądem stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie albo przemiennym.

- Elektrody specjalne – np. rutylowo-celulozowe, rutylowo-zasadowe czy rutylowo-kwaśne. Stanowią kombinacje różnych rodzajów elektrod i łączą w sobie ich właściwości. Przeznaczone są często do spawania konkretnych materiałów.

Data publikacji: 04.10.2017