Jak pozbyć się chwastów przed posianiem trawnika w ogrodzie?

Planujesz siew nowego trawnika w ogrodzie? Nic dziwnego. Pięknie zadbana murawa to wizytówka domu i otaczającego go terenu. Zobacz, jak możesz zadbać o nową trawę i co należy zrobić, żeby uchronić i skutecznie pozbyć się chwastów, które często szpecą nasze ogródki. W artykule doradzimy Ci, co możesz zrobić jeszcze przed wysianiem nowej murawy oraz na co warto zwrócić uwagę również w dalszej pielęgnacji. 

Spis treści: 

  • Przygotowanie gleby pod nowy trawnik w ogrodzie
  • Zwalczanie chwastów przed założeniem trawnika 
  • Co zadziała? Manualne usuwanie czy opryskiwanie?

 

trawniktrawniktrawniktrawnik

Przygotowanie gleby pod nowy trawnik w ogrodzie

Przed posadzeniem nowego trawnika należy zrobić kilka rzeczy, które ułatwią nam jego wysiew i zagwarantują późniejszy wzrost. 

Zacznij od oczyszczenia terenu z różnych kamieni i innych przeszkód. Jeśli na wybranej wcześniej powierzchni znajduje się jakaś stara trawa, postaraj się o jej wycięcie albo wykopanie. 

Żeby nowa murawa porządnie zasadziła się w ziemi, należy dobrze rozluźnić glebę. Możesz ją ręcznie wyrównać grabiami albo motyką. Istnieją również specjalne urządzenia mechaniczne, które zrobią to za Ciebie i przyspieszą ten proces wałowania. Usunięcie zbitych warstw ziemi zapewni trawie większy dostęp do wody i składników odżywczych, które znajdują się w głębi. 

Żeby zagwarantować im jeszcze szybszy wzrost, zastosuj nawożenie. Dobranie odpowiednich preparatów nie będzie trudne. Wystarczy skorzystać z testera, który powie nam, jaki jest odczyn ziemi. Klasyczny trawnik do ogrodów rośnie na glebie o lekko kwaśnym albo neutralnym pH. W jej dostosowaniu mogą pomóc Ci zarówno sztuczne, jak i neutralne środki. Na początku wypróbuj klasyczny kompost, obornik albo rdest ptasi. W razie potrzeby sięgnij po specjalne, chemiczne nawozy.

Przed zasianiem gleby należy również delikatnie zwilżyć wodą. Nie za bardzo, żeby nasiona albo rolka trawy z łatwością kiełkowały pod spodem. Przy zwyczajnym siewie należy również pamiętać o dodatkowej warstwie ziemi albo piasku, która przykryje wrażliwe nasiona. 

trawniktrawniktrawniktrawnik

Zwalczanie chwastów przed założeniem trawnika 

Jednym z ważniejszych elementów przygotowania gleby pod uprawę trawnika jest odpowiednie oczyszczenie terenu. Dotyczy to zarówno drobnych przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać w zasiewie, jak i chwastów, które pojawiają się na miejscu przyszłego trawnika.

O jakie rośliny chodzi? Przede wszystkim o chwastnicę jednostronną, perz właściwy, mniszek lekarski, krwawnik pospolity, babkę zwyczajną, gwiazdnicę pospolitą czy jaskier rozłogowy. Do chwastów należą również koniczyna, miotła zbożowa, rogownica pospolita, szczaw tępolistny, palusznik krwawy, kupkówka pospolita czy tasznik pospolity. Dużo kwiatów, które widujemy na przydrożnych polach, wyrobiło sobie ogromną tolerancję na warunki glebowe i atmosferyczne. Co możemy zrobić, żeby nie zadomowiły się również w naszym ogródku?

Przede wszystkim zwróć uwagę na kupowaną przez siebie mieszankę nasion. W produktach gorszej jakości mogą pojawiać się siewki chwastów roślin jednoliściennych i innych niepożądanych kwiatów. 

Co jeszcze możesz zrobić, żeby pozbyć się chwastów przed założeniem darń? We wczesnych etapach chronienia trawnika przed różnymi gatunkami chwastów przyda się m.in. mulcz ogrodniczy. Wpływa on pozytywnie na wygląd estetyczny ogródka, a trawę chroni przed znaczną utratą wilgoci. Kilka tygodni przed posianiem nowych roślin posyp nim przygotowany teren.

Często na chwasty nie ma rady. Nie będziemy mieli pewności, czy te rośliny pojawią się w naszym ogródku przed faktycznym zasianiem trawnika. Na szczęście liście chwastów są dość charakterystyczne, dość szybko możemy stwierdzić kiedy pojawiają się na trawniku. Pojedyncze chwasty możemy usuwać ręcznie wraz z korzeniami, jeśli jednak znajdzie się ich więcej, warto sięgnąć po preparaty dostępne na rynku. Który sposób w walce z chwastami na wyrośniętej już murawie polecamy? 

trawniktrawniktrawniktrawnik

Co zadziała? Manualne usuwanie czy opryskiwanie?

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Ręczne usuwanie chwastów może zadziałać, kiedy takich roślin w naszym ogrodzie nie ma jeszcze dużo. Zrób to dokładnie i wyrwij je razem z korzeniami. Nawet najmniejsza pozostałość rośliny może poskutkować jej ponownym wyrośnięciem. Warto wspomnieć, że mniejsze kępki chwastów usuwanych ręcznie możemy wykorzystać do wytworzenia kompostu, czyli naturalnego nawozu dla naszych roślin. 

Chemiczne usuwanie chwastów wydaje się najprostszym sposobem na ich zniszczenie. Nie powinniśmy jednak stosować chwastobójczych oprysków świeżo po zasadzeniu trawnika. Murawa musi się najpierw dobrze zakorzenić i przyzwyczaić do gleby. Odczekaj około 2 lat przed zastosowaniem takiego preparatu, inaczej możesz zniszczyć nowo zasadzony zielony dywan. 

Do oprysków używa się preparatów z herbicydami. To specjalne środki, które skutecznie chronią nasze uprawy. Na mniejszej powierzchni możesz rozpylać środki za pomocą zwykłego ręcznego rozpylacza. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie pracę, zainwestuj w specjalny opryskiwacz ogrodowy, który oszczędzi Twoje plecy i sprawi, że proces nie będzie wcale taki pracochłonny. Odrobinę bezpieczniejszy za to będzie specjalny nawóz z preparatem chwastobójczym. 

Co jeszcze możesz zrobić? Postaraj się dbać o ogród. Trawnik koszony raz w tygodniu za pomocą dobrego sprzętu, takiego jak kosiarka akumulatorowa, będzie zdecydowanie zdrowszy. 

Z chwastami musi walczyć każdy posiadacz murawy w ogrodzie. Często się mówi, że ich intensywny wzrost zależy od niepoprawnej pielęgnacji. Od złej wysokości koszenia trawnika, nieodpowiedniego nawożenia czy podlewania. I chociaż jest w tym ziarnko prawdy, nie zawsze możemy uznać to za regułę.

Trawa, jak i zarówno chwasty to część przyrody. Niestety nawet najbardziej staranne, regularne koszenie czy obfite podlewanie nie powstrzyma dzikich kwiatów przed osadzaniem się w naszych ogrodach. Nie ma jednak, co się poddawać. Błyskawiczne reagowanie na pojawiające się chwasty na trawniku i ich ręczne odchwaszczanie może sprawić, że uchronisz swoją murawę przed całkowitym zarośnięciem. 

Data Publikacji: 10.06.2024