Instrukcja jak krok po kroku zrobić skalniak z dużych kamieni

Warto szukać takich kompozycji ogrodu, które będą pasowały do charakteru domu, ale też będą wytrzymałe na działanie różnych warunków atmosferycznych. Jedną z ciekawszych propozycji, może być skalniak w ogrodzie. Sprawdź, jak zrobić taki ogród skalny.

Spis treści:

  • Skalniak w ogrodzie? Od czego powinieneś zacząć?
  • Jak krok po kroku zrobić skalniak w ogrodzie z dużych kamieni – instrukcja
  • Aranżacja skalniaka z pozostałymi elementami ogrodu
SKALNIAKSKALNIAKSKALNIAKSKALNIAK

Skalniak w ogrodzie? Od czego powinieneś zacząć?

Zanim zaczniesz budować skalniak w ogrodzie, na początek musisz się do tego odpowiednio przygotować. Zastanowić się, w jakim stylu jest utrzymany cały ogród i dopilnować, aby tego typu aranżacja do niego pasowała i znajdowała się w odpowiednim miejscu. Warto już na wczesnym etapie zaplanować jego wielkość i kształt, bo wówczas łatwiej będzie dobrać pozostałe elementy.

Dalej musisz przemyśleć, jakie rośliny ozdobne zewnętrzne poradzą sobie w takim dość nietypowym terenie, jak również zebrać odpowiedniej wielkości kamienie. Potrzebne będą nie tylko te duże, ale również mniejsze, które pomogą wypełnić szczeliny i nierówności. Podczas budowania skalniaka w ogrodzie powinieneś również zwrócić uwagę na dobór ziemi i żwiru, bo w dużej mierze od podłoża będzie zależało, czy wybrane kwiaty, będą miały zapewnione odpowiednie warunki.

Nie jesteś do końca pewny, w jakim stylu ma być stworzony Twój skalniak? Powinieneś poszukać inspiracji, które pokażą zarówno bardzo proste, jak i bardziej rozbudowane propozycje. Może się okazać, że dzięki takim podpowiedzią, łatwiej ustalisz, jak ma on wyglądać i co potrzebujesz do jego wykonania. Może to być np. skalniak:

  • Na murku – gdzie wykorzystasz rośliny pnące;
  • O wyglądzie górskiej łąki – musi być mocno pochyły, aby przypominał górskie zbocza;
  • Klasyczny – na podwyższeniu, z różnych kamieni i różnoraką roślinnością;
  • Płaska rabata – na rabacie zamiast trawy układasz kamienie o różnej wielkości, a między nimi sadzisz rośliny.
SKALNIAKSKALNIAKSKALNIAKSKALNIAK

Jak krok po kroku zrobić skalniak w ogrodzie z dużych kamieni – instrukcja

Przygotowałeś już projekt skalniaka, wybrałeś miejsce i wiesz już, jakie chcesz zasadzić rośliny na skalniak? Teraz należy zabrać się za jego budowanie.

Krok 1 – jaki kształt ma mieć ogród skalny

Aby skalniak utrzymał się w wybranym miejscu, w pierwszym kroku musisz przygotować miejsce. Usunąć murawę i górną warstwę ziemi. Dalej konieczne będzie wyrwanie chwastów i stworzenie drenażu, do czego wykorzystasz żwir i drobne kamienie. Aby chronić skalniak przed chwastami, należy brzeg przykryć agrowłókniną i przysypać niedużymi kamieniami.

Krok 2 – usypywanie skalniaka ogrodowego

Dalej instrukcja krok po kroku zakłada ułożenie ramy, która nada kształt skalniaka, a kamienie, które ułożysz najniżej, powinny być wkopane do 1/3 wysokości. To właśnie w tej pierwszej warstwie powinny znaleźć się największe kamienie, a żeby kwiaty na skalniaku miały zapewnione dostatecznie dużo miejsca, powinny być odchylone do tyłu. Wnętrze, które w ten sposób uzyskasz, należy zasypać ziemią i podlewać, aby osiadła. Ponownie należy ułożyć warstwę kamieni i wysypać ją ziemią. Z dalszą budową skalniaka powinieneś odczekać kilka dni, aby wszystko zdążyło dobrze osiąść i było stabilniejsze.

Krok 3 – sadzenie roślin na skalniak

W ostatnim kroku zakładanie skalniaka będzie polegało na posadzeniu roślin. Możesz je zasadzić pojedynczo, albo po kilka, jednak wówczas dopilnuj, aby były jednego rodzaju. Podczas wyboru roślin powinieneś kierować się tym, aby kwitły cały rok i żeby miały różnorakie liście, formy i kolory. Warto wiedzieć, że z każdym rokiem będą rosły coraz większe, dlatego należy zostawić trochę wolnej przestrzeni. Jednocześnie wysokie rośliny sadzi się z tyłu, a mniejsze na przodzie.

Piękny skalniak będzie cieszył oczy przez wiele lat, pod warunkiem że umieścisz w nim rośliny, które będą dopasowane do warunków, w jakich przyjdzie im rosnąć. W nasłonecznionym miejscu posadź takie gatunki, które są odporne na suszę, znowu w zacienionym te, które są cieniolubne. Jeśli chodzi o rośliny, które dobrze radzą sobie z warunkami, jakie panują na skalniaku i są wieloletnie, to możesz wybierać, chociażby spośród:

  • Bylin – dzwonek karpacki, rozchodnik czy płomyk szydlasty,
  • Iglastych – będą tłem dla bylin i roślin cebulowych, jeśli wybierzesz rośliny płożące i niskie, np. modrzewie, jałowce czy sosny;
  • Cebulowych – szafirki, hiacynty, tulipany;
  • Ziół – szałwia, oregano czy mięta, nie tylko będą stanowić ozdobę skalniaka, ale również będziesz mógł je wykorzystywać w kuchni.
SKALNIAKSKALNIAKSKALNIAKSKALNIAK

Aranżacja skalniaka z pozostałymi elementami ogrodu

Kiedy już wiesz, jak zbudować skalniak krok po kroku, powinieneś też pomyśleć o jego połączeniu z pozostałymi elementami ogrodu, aby całość prezentowała się naturalnie. Dobrze będzie się komponował z pergolą, drewnianą ławką czy oczkiem wodnym. Aby skalniak wyglądał naturalnie, do jego założenia, możesz wykorzystać naturalne wzniesienie, co nie tylko pozwoli zaoszczędzić trochę pracy, ale też sprawi, że całość będzie się komponowała z krajobrazem.

Chcesz skorzystać z drewnianych dekoracji? Warto jednak pamiętać, że będą one wymagały co jakiś czas odnowienia i zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych. Z kolei wybierając kamienie, powinieneś dopilnować, aby były one z tego samego rodzaju, co te wykorzystane do budowania ścieżki.

Chociaż budowa skalniaka krok po kroku nie jest skomplikowana, to jednak będzie wymagała wiele pracy i czasu. Niemniej, jeśli wybierzesz odpowiednią lokalizację i dobierzesz właściwe rośliny, efekt nie tylko będzie zachwycający, ale też będziesz mógł się nim cieszyć przez wiele lat. Nawet mały skalniak wykonany w odpowiednim miejscu, będzie przyciągał uwagę i stanie się istotnym elementem Twojego ogrodu.

Data publikacji: 13.06.2024