Jak zbudować oczko wodne z folii?

Budowę oczka wodnego powinien poprzedzać dobrze przemyślany projekt. Jeśli chcemy uniknąć wciąż powtarzających się poprawek, warto zadbać o materiały odpowiedniej jakości.

oczko

Krok 1 – wybieramy miejsce na oczko wodne

Najlepsze miejsce na oczko wodne to miejsce zacienione. Światło słoneczne powinno padać na oczko maksymalnie 6 godzin – w przeciwnym razie woda będzie się nagrzewała, co niekorzystnie wpłynie na rośliny i ryby w nim umieszczone oraz spowoduje powstawanie glonów. Ze względu na ryzyko przeciekania lepiej nie umieszczać oczka wodnego blisko domu (nie dotyczy to wariantów z gotowych form – w ich przypadku prawdopodobieństwo, że coś przecieknie, jest minimalne) czy drzew (liście lub igły będą do niego wpadać i gnić).

Krok 2 – ustalamy ilość potrzebnej folii

Przed zakupem folii warto dokładnie wyliczyć, ile jej będziemy potrzebować. W tym celu najpierw mierzymy długość i głębokość dołu – tę drugą mnożymy razy 2, a do otrzymanego wyniku dodajemy 100 cm (zapas posłuży do zrobienia zakładek, z każdej strony po 50 cm). Następnie ustalamy szerokość wykopu i głębokość, którą również mnożymy razy 2 i dodajemy 100 cm.

Krok 3 – kupujemy materiał na dno

Zanim przystąpimy do budowy, trzeba zastanowić się, jaki rodzaj materiału jest nam potrzebny. Najczęściej jest to:
- folia z polietylenu – jest najtańsza, ale również najmniej trwała, nie jest odporna na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych (zimno, promieniowanie UV), dodatkowo w przypadku uszkodzenia nie da się jej zreperować;
- folia z polichlorku winylu – trwałość tego materiału szacuje się na 25 lat; folia jest elastyczna, więc łatwo można ją dostosować do kształtu podłoża, w razie potrzeby naprawia się ją specjalnym klejem. Dostępna jest w kolorze niebieskim, zielonym i czarnym (ten ostatni wygląda najbardziej naturalnie);
- membrana z syntetycznego kauczuku – uznawana jest za najlepszy materiał, może posłużyć nawet do 50 lat (jest odporna na uszkodzenia).

oczko

Krok 4 – planujemy strefy głębokości

W oczku powinny być co najmniej trzy strefy głębokości, czyli tzw. półki na rośliny:
- do 30 cm – pierwsza strefa roślinności przenika się z brzegiem oczka, sadzi się w niej rośliny o właściwościach filtrujących wodę;
- od 30 do 50 cm – na tej wysokości możemy umieścić rośliny, które dobrze sobie radzą w małych oczkach wodnych;
- powyżej 50 cm – w trzeciej strefie sadzimy rośliny, które ukorzeniają się na dnie zbiornika, a ich liście pływają na tafli wody.

Krok 5 – kopiemy dół i zakładamy podkład pod folię

Wyznaczamy na ziemi brzeg oczka (w tym celu możemy ułożyć na podłożu sznurek) i rozpoczynamy kopanie – jeśli oczko będzie duże, warto rozważyć zastosowanie koparki. Na koniec trzeba pamiętać o usunięciu z dna wszystkich korzeni, patyków i kamieni – jest to niezwykle ważne, ponieważ każde przeoczenie może być przyczyną przedziurawienia folii. Następnie na dnie rozkładamy podkład, który będzie chronił folię przed uszkodzeniem (najbezpieczniej jest zastosować wełnę mineralną lub geowłókninę).

Krok 6 – układamy folię i napełniamy oczko wodą

Folię najlepiej jest układać w słoneczny, ciepły dzień – folia nagrzewa się na słońcu, staje się plastyczna, ułatwia to jej dopasowanie. Rozkładamy ją równomiernie na dnie oczka wodnego, ale nie naciągamy jej na siłę. Jeśli na dnie chcemy wysypać żwirek, to warto dodatkowo rozłożyć plastikową matę na folii.
Na dnie oczka (najlepiej w najgłębszym miejscu) ustawiamy pompę. Wszystkie przewody możemy ukryć w fałdzie folii i obłożyć np. otoczakami. Następnie napełniamy oczko wodą mniej więcej do połowy, pozwoli to na ułożenie się folii – jak tylko wszystko się wyrówna (trwa to ok. 3 dni), dolewamy resztę wody.

Uwaga! Nie należy ciągnąć folii po ziemi, by nie powstały w niej dziury.

Krok 7 – wykończenie brzegów

Na koniec pozostaje nam ukrycie folii na brzegach oczka wodnego. Możemy obsypać je żwirkiem, płaskimi kamieniami lub obsadzić roślinami.