Przejdź do głównej treści

Fazowanie płytek - kiedy i jak wykończyć narożnik glazury? 

Materiały ceramiczne wymagają precyzji na etapie układania i wykończenia. Szczególnie trudnym zadaniem jest uformowanie materiału w narożnikach i miejscach cięcia płytek ceramicznych. Fazowanie to jedna ze skutecznych metod, pozostawiająca estetyczne wykończenie i zapewniająca trwałość. Jak przebiega szlifowanie płytek gresowych i czy ten proces można zastąpić inną metodą? 

płytkipłytkipłytkipłytki

Fazowanie płytek – obróbka przy pracach wykończeniowych

Okładziny ceramiczne z gresu i glazury są bardzo chętnie wybierane do wykańczania wnętrz. Królują już nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale zdobywają uznanie w aranżacjach kolejnych pomieszczeń. Są materiałem trwałym, odpornym na działanie wilgoci, estetycznym i łatwym w pielęgnacji. Jedyną trudność może sprawiać ich układanie i wykończenie. 

Do formowania płytek potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Z reguły cięcie proste i docinanie płytki pod kątem możesz wykonać za pomocą szlifierki kątowej. Narzędziem wyposażonym w odpowiednią tarczę będziesz w stanie swobodnie uformować kafelki. Pozostawisz jednak ostro zakończone krawędzie, które obniżają wytrzymałość elementu, komfort użytkowania i mają mało estetyczny wygląd. 

Fazowanie polega właśnie na usunięciu ostrych krawędzi ceramiki w miejscach cięcia glazury. W tym procesie musisz wyszlifować brzeg płytki do kąta 45 stopni na głębokości kilku milimetrów. Fazowanie, często nazywane też ukosowaniem płytek, można wykonać na każdym materiale, bez względu na rozmiar, strukturę i rodzaj płytek. 

płytkipłytkipłytkipłytki

Kiedy i jak należy fazować – narożniki i miejsca cięcia

Szlifowanie krawędzi kafli ceramicznych warto wykonać na etapie prac glazurniczych. Podczas układania płytek zdarzają się obszary, w których nie sposób ułożyć całego elementu i konieczne staje się jego przycięcie. Na takie miejsca trafisz w obrębie rur instalacyjnych, wypustów murów czy narożników. W przypadku płytek ściennych, takiego wykończenia będą wymagały okładziny w obrębie parapetów, przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Po wymierzeniu i przycięciu elementu, krawędzie płytek gresowych musisz uformować pod kątem. 

Fazowania kafelków ceramicznych wymaga też obszar, w którym powierzchnia glazurnicza się kończy. Jest to szczególnie ważne przy wykańczaniu stopni schodów czy układaniu płytek w kuchni otwartej na salon pokryty panelami. Wówczas także musisz zeszlifować poszarpane krawędzie pod kątem. Dzięki temu nie pozostawisz ostrych elementów, które mogą doprowadzić do skaleczenia, a także ułatwisz łączenie różnych typów materiałów. Fazowanie ogranicza też ryzyko wyszczerbienia płytki w czasie użytkowania. 

płytkipłytkipłytkipłytki

Narzędzia do cięcia płytek i fazowania

Gres i glazura należą do bardzo twardych materiałów, jednak również dosyć kruchych. Do ich ciecia wykorzystuje się szlifierki i specjalne gilotyny, które stopniowo przecinają ich strukturę, a jednocześnie nie doprowadzają do pękania. Także do fazowania musisz zastosować akcesoria dostosowane do pracy z takimi materiałami, a jednocześnie gwarantujące precyzję wykonania pracy. 

Faza na krawędziach płytek dostarczanych fabrycznie jest wykonywana specjalistycznymi urządzeniami szlifierskimi jeszcze na etapie produkcji. W czasie prac glazurniczych w domu do fazowania płytek pod kątem 45 stopni wystarczy Ci szlifierka wyposażona w tarczę szlifierską do kamienia i betonu. W pracach wymagających większej dokładności zastosuj frezarkę z końcówką do skrawania ceramiki. 

Pamiętaj o wcześniejszym zaznaczeniu obszaru wymagającego szlifowania. Możesz to zrobić, rysując linię wzdłuż krawędzi na wierzchu i z boku na grubości elementu. Wyznaczą one obszar skrawania i pozwolą utrzymać wymaganą kąt. 

Alternatywa dla tej metody obróbki – listwa wykończeniowa 

Fazowanie płytek ceramicznych wymaga dokładności, cierpliwości i zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jeśli nie masz doświadczenia i niezbędnych umiejętności, możesz zastosować inną metodę wykończeniową. Przez wielu specjalistów polecane jest maskowanie krawędzi za pomocą odpowiednich listew aluminiowych lub uformowanych z tworzywa sztucznego. Listwy są dostępne w długich odcinkach, z których odetniesz i ukształtujesz wybrany fragment.

Elementy maskujące z tworzywa sztucznego nie powinny być Twoim pierwszym wyborem. Są wykonane z materiału o mniejszej od płytek trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne czy środki chemiczne. Listwy ze stali i aluminium są trwalsze i bardziej estetyczne, dlatego lepiej skieruj wzrok w ich stronę. Nie tylko są odporne na działanie wilgoci, ale też ścieranie. W związku z tym sprawdzą się także w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych.

Zakończenie krawędzi materiałów ceramicznych za pomocą fazowania zwiększa estetykę powierzchni glazurniczych, a także trwałość samego materiału wykończeniowego. W ten sposób możesz wygładzić krawędzie płytek w narożnikach i przy ciętych krawędziach. Dysponując podstawowymi narzędziami, odrobiną wiedzy i cierpliwości, stworzysz solidne wykończenie płytek ściennych i podłogowych

 

Data aktualizacji: 29/04/2024