Baterie do urządzeń ogrodowych

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie domu bez przenośnego radia, ruchomych zabawek, czy latarek. Zapewniają one rozrywkę i bezpieczeństwo po zmroku. Baterie to podstawowe źródło zasilania, ale coraz większą rolę odgrywają też akumulatory, które napędzają aparaty, laptopy i narzędzia akumulatorowe, jak wiertarki czy kosiarki.

lampki ogrodowe

Spis treści:

Ogrodowe wyposażenie zasilane bateriami

a) dzięki bateriom mamy szansę przebywać w ogrodzie również po zmroku, ponieważ częstokroć korzystamy ze źródeł oświetlenia zasilanych ogniwami – należą do nich na przykład lampy ogrodowe, stołowe i wiszące. Wśród tych ostatnich uwagę przyciąga rozbudowana oferta lampionów,

b) również baterie słoneczne stosowane są w oprawach oświetlających naszą posesję – dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest także zasilanie takich urządzeń jak pompa do oczka wodnego,

c) zawsze warto pod ręką mieć latarkę, która rozproszy ciemności w razie awarii instalacji lub czasowej przerwy w dostawie energii elektrycznej,

d) wygodę przesiadywania na tarasie lub w cieniu ogrodowych drzew zwiększą owadobójcze lampy i urządzenia zasilane bateriami,

e) zindywidualizowanymi przez poszczególnych producentów bateriami są akumulatory, dzięki którym w wygodny sposób możemy przeprowadzać prace ogrodowe i warsztatowe – coraz szersza oferta narzędzi akumulatorowych jest tu odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony klientów. W asortymencie produktów z bateriami litowo-jonowymi znajdziemy między innymi:

podkaszarki,
nożyce do żywopłotów,
kosiarki,
- dmuchawy,
piły,

f) wiele z dziecięcych zabawek, na przykład minisamochody czy pomniejszone modele skuterów również zasilane są akumulatorami.

Czy wiesz, że...?

Poszczególni producenci wprowadzają do swojego asortymentu coraz większą liczbę narzędzi akumulatorowych, które zasilane są tym samym typem ogniwa dla poszczególnych urządzeń. To ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu wyposażenie naszego ogrodowego warsztatu może być coraz bogatsze. Co więcej, dzięki jego zastosowaniu ograniczamy ilość wykorzystywanych przez nas ogniw, co ma niebagatelne znaczenie dla ochrony środowiska, o czym więcej piszemy poniżej. Za pomocą tego samego ogniwa uruchomimy każde z narzędzi, a płynną i długotrwałą pracę zapewnią nam już dwie baterie litowo-jonowe – kiedy będziemy korzystać z jednej, uprzednio rozładowana będzie w tym samym czasie podłączona do źródła prądu, by wkrótce odzyskać pełnię mocy.

Baterie do urządzeń ogrodowych

Czym jest bateria?

To popularne ogniwo galwaniczne, na które składają się dwie elektrody:

- przesyłająca ujemne ładunki anoda,

- odpowiedzialna za pobieranie elektronów katoda.

Prąd powstaje w chwili, kiedy obie elektrody zostaną połączone w jednym obwodzie – następuje wtedy przepływ elektronów. W zależności od budowy ogniw i użytych do tego celu materiałów, rozróżniamy:

- ogniwa jednorazowe, inaczej nazywane pierwotnymi – są to baterie,

- ogniwa odwracalne (inaczej: wtórne) – należą do nich akumulatory.

Pierwsze z nich działają tylko do momentu wyczerpania się i nie możemy ponownie ich naładować, a tym samym zasilić nimi ponownie danego urządzenia. Przeciwnie do nich – akumulatory możemy używać po wielu wyładowaniach. Ich każdorazowe naładowanie wpływa na odwrócenie kierunku zachodzących w nich procesów chemicznych. Zarówno ogniwa pierwotne, jak i odwracalne produkują prąd stały

Ogniwa jednorazowe

Należą do nich najpopularniejsze, cylindryczne baterie nazywane „paluszkami”. Na ich obu końcach podana jest wartość + i – (minus) – to bieguny baterii, które w urządzeniu zasilanym muszą znaleźć się we wskazanych miejscach. Ich przeciwne usytuowanie, na przykład w pilocie telewizora, nie umożliwi nam jego włączenia czy wyboru kanału. W zależności od budowy ogniw rozróżniamy baterie alkaliczne i cynkowo-węglowe. Czas rozładowywania tych pierwszych jest znacznie dłuższy, ale nie kończą się na tym różnice między nimi. Baterie cynkowo-węglowe używane są głównie do zasilania takich urządzeń, które charakteryzują się minimalnym poborem prądu, do rzędu 100 mA. Ich alkaliczne odpowiedniki spowodują uruchomienie urządzeń trzykrotnie bardziej łakomych na energię.

Najpowszechniej używane przez nas baterie „paluszki” mają rozmiary AA lub AAA. Wyróżniamy wśród nich ogniwa alkaliczne 1,5 V, jednak takie samo napięcie uzyskamy z baterii o odmiennych, większych rozmiarach – C i D.

Oprócz tego popularnego typu baterii spotkać możemy ogniwa o napięciu wyższym:

  • 3 V (litowa) o kształcie niewielkiego, lekkiego krążka – wykorzystywana jest do zasilania urządzeń elektronicznych, w których podtrzymywana jest pamięć,
  • 4,5 V (cynkowo-węglowa) o charakterystycznym, podłużnym kształcie,
  • 9 V (alkaliczna, alkaliczno-manganowa i cynkowo-węglowa),
  • 12 V (alkaliczna).

Uwaga! Spotkać możemy również produkty o rozmiarze AA i AAA, które nie są bateriami, ale akumulatorkami niklowo-wodorkowymi o napięciu 1,2 V. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na napisy na etykiecie, ponieważ jeśli nie dysponujemy odpowiednią do ich ponownego zasilenia ładowarką, żywot urządzenia nimi zaopatrzonego będzie nie tylko jednorazowy, ale również krótki. Tego typu ogniwa przydają się szczególnie do tych z urządzeń, których zapotrzebowanie na energię jest stosunkowo duże, na przykład do cyfrowych aparatów fotograficznych.

lampki ogrodowe

Czy baterie są niebezpieczne?

O ile same baterie użytkowane są zgodnie z zaleceniami producentów, odpowiednio umiejscowione w urządzeniach, a w miejscu ich przechowywania jest sucho i nie mają one kontaktu z przedmiotami metalowymi, są bezpieczne i przyjazne w użytkowaniu. Jednak aby w wyniku reakcji elektrochemicznej w baterii zamienić reakcję chemiczną na napięcie elektryczne, niezbędne jest wypełnienie jej ogniw substancjami, które to umożliwiają. Zawarte w nich metale ciężkie są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia:

- rtęć,
- kadm,
- nikiel,
- lit,
- ołów.

Zużyte i pozostawione w warunkach naturalnych wpływają na degradację środowiska – na przykład pojedyncza bateria AA może skazić 1 m³ gleby. Z tego względu w naszym interesie jest, aby kupować i używać baterii jednorazowych jak najmniej (dlatego korzystniejsze jest stosowanie miniakumulatorków ładowanych sieciowo), a po zużyciu oddać do specjalnych pojemników na zużyte ogniwa, jakie spotykamy na przykład w sklepach z elektroniką czy wielu supermarketach. Dzięki temu:

- nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego i nie przyczyniamy się do jego degradacji,

- ze zużytych baterii odzyskiwane są cenne surowce wtórne, które wykorzystywane są między innymi do produkcji nowych ogniw, co ogranicza również energię potrzebną do wydobycia nowej porcji metali.

Data aktualizacji: 17.07.2024