Aranżacja zieleni przed domem – pomysły i inspiracje

Ogród bardzo często jest wizytówką domu, jak i jego właścicieli. W jaki sposób łatwo i szybko zadbać o zieleń na działce? Sprawdź oryginalne pomysły na ogród przed domem, który będzie wyjątkową przestrzenią do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Spis Treści:

  • Ogród przed domem – aranżacje zieleni
  • Urządź nowoczesne wejście do domu
  • Jak stworzyć dekoracyjny ogród kwiatowy przed domem?
  • Ogród przed domem na wsi – odmiany roślin
  • Odpowiednie dobranie mebli ogrodowych na ogród frontowy
domdomdomdom

Ogród przed domem – aranżacje zieleni

Aranżacja ogrodu przed domem powinna przede wszystkim opierać się na zielonych i szybko rozwijających się bylinach. Prostym sposobem na ozdobny, ale nowoczesny ogród jest ogrodzenie w postaci żywopłotu.

Krzewy iglaste oraz liściaste łatwo formować w wybrany kształt, dzięki czemu nadają się jako dekoracja nawet w małym ogrodzie. Jeśli wokół Twojej posesji rozciągnięty jest murek – warto posadzić przy nim rośliny pnące. W ten sposób szybko zniknie szary kolor i zamiast niego pojawi się piękna zieleń. Taki sam sposób możesz wykorzystać na elewację domu.

Jeśli posiadasz ogród pełen słońca oprócz nich, możesz zdecydować się na jednoroczne byliny kwitnące m.in. astry, begonie lub aksamitki. Na osłoniętych od wiatru miejscach możesz posadzić także róże, które dodadzą elegancji całości aranżacji. Minimalistyczny ogród będzie wyglądał dobrze także uzupełniony o wyższe krzewy cisu, bukszpanu czy laurowiśni. Wieloletnie rośliny będą doskonałą bazą pod sezonowe kolorowe kwiaty.

Ogrody w cieniu lub lekkim słońcu to miejsce odpowiednie dla hortensji, ale także zielonych paproci i liści ozdobnych. Na słońcu mogłyby ulec poparzeniu, natomiast w zacienieniu będę prezentować się w całej okazałości.

Kluczem do sukcesu będzie dobranie roślinności do warunków, które panują w Twoim ogródku oraz regularna pielęgnacja zasadzonych bylin. Podlewanie, nawożenie oraz przycinanie suchych i zniszczonych pędów będzie podstawą, która pozwoli na zachowanie zdrowego i intensywnego wzrostu roślin. Warto zatem zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do pielęgnacji ogrodu takie jak zraszacze i pistolety. Warto także wykonywać prewencyjne opryski z domowych roztworów, aby zminimalizować ryzyko chorób i ataku szkodników.

domdomdomdom

Urządź nowoczesne wejście do domu

Stworzenie atrakcyjnej fasady domu wyróżni Twój budynek wśród innych. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów – drewna czy betonu doda prostoty, a monochromatyczne odcienie i delikatna zieleń roślin nie będą obciążały estetyki budynku.

Na nowoczesność aranżacji wpłynie także wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. Umieść lampki na ziemi, tak aby podświetlały wieczorami trawy ozdobne i inne krzewy. Nowoczesna są także lampy stojące wzdłuż ścieżki prowadzącej do drzwi.

Ozdobne betonowe bądź drewniane donice ustawione symetrycznie po obu stronach drzwi będą zapraszać do środka. Niskie żywopłoty obok ścieżki z kostki brukowej lub dookoła niewielkiej werandy przed wejściem uzupełnią styl minimalistyczny, który możesz osiągnąć dzięki tym wszystkim rozwiązaniom.

Ogrody na skarpie czy mniejsze skalniaki na płaskim terenie to także element wpisujący się w nowoczesny pejzaż. W szczególności, jeśli uzupełnisz go delikatnymi trawami np. kostrzewą czy turzycą.

Jak stworzyć dekoracyjny ogród kwiatowy przed domem?

Niezwykle inspirującym widokiem będą także ogrody kwiatowe. Warto przeplatać je zielonymi liśćmi bądź krzewami. Jednak jeśli jesteś miłośnikiem koloru, aranżując ogród postaw przede wszystkim na wieloletnie byliny kwitnące.

Wiele gatunków tawułki, gipsówki czy liliowca rośnie posadzonych przed domem i przyciąga wzrok przechodniów.

Ogród przed wejściem do domu powinien być zadbany nawet jeśli posiada małą powierzchnię. Przycięte rośliny i zielony trawnik pozwoli na stworzenie miejsca, w którym będzie można odpocząć po ciężkim dniu.

domdomdomdom

Ogród przed domem na wsi – odmiany roślin

Roślinność w stylu wiejskim będzie ciekawą alternatywą dla naturalistycznych i rustykalnych ogrodów. Projekt zieleni inspirowany sielankowością będzie nadawał się na duże i średnie ogrody, w których nie tylko można sadzić szeroki przekrój gatunków, ale i dodać oranżerię oraz inne ozdoby posesji.

Projekt ogrodu w stylu tradycyjnym preferuje niskie kwiaty np. astry, jeżówki, piwonie bądź margerytki. Niezwykle charakterystyczne dla jego krajobrazu są malwy. Dorastają nawet do półtora metra i często zdobią boki domów. Odmianami roślin, które znajdziesz na takich działkach, są także bukszpany i świerki. Aranżacje wiejskie korzystają także z lokalnej natury – znajdziesz więc w nich kamienie i niskie drewniane ogrodzenia.

Ogród jest przedłużeniem domu, szczególnie jeśli posiada wiele przestrzeni od strony ulicy. To właśnie wtedy warto skupić się na tym, aby styl aranżacji odpowiadał wykończeniu budynku. Jeśli posiadasz tradycyjny dom w ciepłych kolorach – ogródek przed nim może zawierać wiele barwnych okazów, a także roślin warzywnych. Wiejskie domy z altaną mogą posiadać także oddzielone rabaty czy sady owocowe.

Odpowiednie dobranie mebli ogrodowych na ogród frontowy

Meble ogrodowe to nieodłączony element każdego ogródka. Wytrzymały zestaw będzie podstawą, dzięki której cała Twoja rodzina będzie spędzać wiele czasu na świeżym powietrzu. Warto przy wyborze mebli kierować się ich odpornością na warunki atmosferyczne np. deszcze czy śnieg.

Na drewniane czy metalowe warianty nie zapomnij dodać poduszek, które dodadzą komfortu i domowego klimatu.

Połączenie funkcjonalności z estetycznymi elementami jest sposobem na stworzenie ciekawych aranżacji ogródkowych. Twórz wyjątkowe kompozycje zieleni i kwiatów, które będą urozmaicać Ci codzienność.

Data Publikacji: 13.06.2024