Wąski żywopłot – z czego? Rośliny normalne i krzewy zimozielone

Żywopłot to świetna alternatywa dla tradycyjnego ogrodzenia, która posiada wiele funkcji praktycznych i estetycznych. Gęste, szybko rosnące rośliny stworzą naturalną barierę pomiędzy Twoją posiadłością a światem zewnętrznym. Za to duża ilość roślinności zadba o walory estetyczne terenu nawet zimową porą. Boisz się, że taki żywopłot zajmie za wiele miejsca? Zobacz nasze pomysły na wąski formowany żywopłot, który zmieści się w każdej przestrzeni!

Spis Treści:

  • Krzewy liściaste na żywopłot 
  • Jakie rośliny pnące wybrać na żywopłot?
  • Iglaste krzewy na żywopłot
  • Rośliny na żywopłot zimozielony – piękna, całoroczna ozdoba ogrodu 
żywopłotżywopłotżywopłotżywopłot

Krzewy liściaste na żywopłot 

Żywopłot zbudowany całkowicie z drzew i krzewów liściastych będzie stanowił piękną ozdobę dla Twojego ogrodu. Zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia i jesiennym, kiedy liście zmieniają swoje barwy. Plusem wykorzystania takiego rodzaju roślin jest również kwestia formowania. Zazwyczaj doskonale znoszą cięcie, które jest niezbędnym krokiem w procesie tworzenia i pielęgnowania wąskiego żywopłotu. Sprawdźmy więc, jakie odmiany drzew i krzewów liściastych najlepiej sprawdzą się na taki typ ogrodzenia. 

  • Buk pospolity – jeden z najpowszechniejszych wyborów posiadaczy ogrodu. Jego rozłożysta korona i gęste umiejscowienie ciemnozielonych liści sprawia, że taki krzew gwarantuje dużo prywatności domownikom. Chociaż nie uznaje się go za roślinę zimozieloną, dość późno przechodzi w okres wegetacji. Żółte i ciemnobrązowe liście potrafią utrzymać się na gałązkach rośliny aż do następnego sezonu. Dzięki zmienności sezonowej stanowi ciekawy okaz kolorystyczny. Jest to krzew, który potrzebuje żyznej i wilgotnej gleby. Należy więc go regularnie podlewać, zwłaszcza jeśli lato jest upalne. Najlepiej rośnie na terenach, które są półcieniste i cieniste. 
  • Grab pospolity – kolejny krzew liściasty, który swoją dobrą opinię zdobył dzięki fantastycznej osłonie. Na spokojnie można wyhodować go na 4 m do 5 m wysokości. Rośnie dość szybko, chociaż przycinania potrzebuje jedynie 2 razy w sezonie, o ile nie dwa razy do roku. Nie potrzebuje specjalnie skomplikowanej pielęgnacji. Potrafi wytrzymać długo bez wody i nawozów. Świetnie rozwija się we wszystkich warunkach świetlnych, również na terenach bardzo zacienionych. Grab i buk świetnie radzą sobie ze szkodnikami i chorobami. To niezwykle wytrzymałe rośliny, które w Twoim ogrodzie zawitają nawet na kilkaset lat. 
  • Berberys – czerwony albo zwyczajny. Charakteryzuje się swoją intensywną i oryginalną barwą, która z pewnością zwróci uwagę przechodniów. Niestety jego liście opadają wraz z przyjściem zimy. Odpowiednio przycinany rośnie gęsto, spełniając swoją funkcję ochronną. Dobrze rozwija się nawet na piaszczystych i kwaśnych glebach. Przy pielęgnacji należy uważać jednak na jego liście i gałęzie. Potrafią być bardzo nieprzyjemne i drażniące dla skóry. Dla własnego bezpieczeństwa warto przy formowaniu nosić specjalne, grube rękawiczki.
  • Laurowiśnia – piękny krzew, który w sezonie kwitnie na biało i hoduje małe, niejadalne owoce. Jej liście są grube, intensywnie zielone i śliskiej, przyjemnej fakturze. Niestety jest to jeden z bardziej kapryśnych krzewów, które możemy sobie wybrać na żywopłot. Rośnie jedynie na żyznej i wilgotnej glebie. Regularne podlewanie to podstawa, zwłaszcza w czasach suszy. Tak jak wszystkie poprzednie krzewy preferuje raczej zacienione miejsca, dodatkowo osłonięte od wiatru. Toleruje przycinanie i formowanie, dość łatwo dopasowując się do wybranych przez nas kształtów. 

Większość wyżej wspomnianych roślin jest dość łatwa w pielęgnacji. Jeśli zależy Ci na wąskim żywopłocie liściastym, będziesz musiał regularnie przycinać krzewy, żeby nie zabierały potrzebnego na posesji miejsca. W takich wypadkach lepiej zdecydować się na kwiaty, które nie są szybko rosnące

Z pewnością przydadzą Ci się specjalne nożyce do przycinania żywopłotu i podkaszarka elektryczna, która pomoże okiełznać trawę naokoło ogrodzenia. Zadbany i minimalistyczny ogródek z pewnością będzie sprawiał wrażenie większego. 

Jakie rośliny pnące wybrać na żywopłot?

W zależności od odmiany również rośliny pnące mogą okazać się ciekawym pomysłem na wąską barierę do Twojego ogrodu. Nie stworzą one jednak same pionowej struktury. Należy oprzeć je wcześniej. Odpowiednia może się okazać również specjalna kratka do roślin pnących czy stojąca pergola. Na co postawić?

Bluszcz pospolity to jedna z powszechnie znanych roślin pnących. Jest to kwiat bardzo uniwersalny. Szybkorosnący, ale łatwy w okiełznaniu. Jego pędy bez problemów pną się po ziemi i powierzchniach pionowych. Jeśli posadzisz żywopłot blisko elewacji, możesz być pewien, że w pewnym momencie jego kwiaty znajdziesz również na ścianie. Jest trwały i  łatwy w uprawie. 

żywopłotżywopłotżywopłotżywopłot

Iglaste krzewy na żywopłot

Chociaż na żywopłot nadają się krzewy liściaste i iglaste, to powszechniejsze okazują się jednak żywopłoty z roślin iglastych. Ich trwałość i odporność na warunki pogodowe sprawiają, że nie potrzebują dużej ilości uwagi. Duża część roślin iglastych pochodzi również z rodziny zimozielonych. Oznacza to, że nie zrzucają igieł nawet podczas najmroźniejszej zimy.

Wśród iglaków nadających się na żywopłot furorę robią różne odmiany tui, przede wszystkim żywotników zachodnich. To rośliny bardzo plastyczne. Igły żywotników nie są kłujące, tylko płaskie i przypominają łuski. Najlepiej rozwijają się na glebach wilgotnych. Jej regularne podlewanie należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas suszy ich wzrost może zwolnić a igiełki nawet opadać. Świetnie znoszą cięcie, raz do trzech razy w sezonie. Pierwsze formowanie najlepiej zacząć wczesną wiosną, Najczęściej rozróżnia się jej dwa rodzaje:

  • Szmaragd – należy do krzewów z odmiany niskiej, chociaż bez problemu dorasta do ok 2 m wysokości. Tempo jej wzrostu należy do średnich, co okazuje się optymalną opcją dla żywopłotów wąskich. Nie powinna wypaść spod kontroli nawet po długim okresie bez pielęgnacji. 
  • Brabant – osiąga większe rozmiary niż thuja Smaragd, bo aż 5 m wysokości. Jest to związane również z jego szybszym tempem wzrostu. Brabant może okazać się troszkę cięższy w pielęgnacji, chociaż nadal nie powinien sprawiać problemów. 

Różne odmiany tui to jednak niejedyne krzewy, które możemy wykorzystać do stworzenia iglastego żywopłotu. Zwróćmy jeszcze uwagę na:

  • Jałowiec – krzew, który gwarantuje niezwykle gęsty wzrost i zimozieloność! Jego igły utrzymują się na krzewie niezależnie od pory roku. Również przez to jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Nie potrzebuje specjalnego podlewania i nawożenia. Tak jak większość wspominanych w artykule roślin jest dość łatwy w okiełznaniu i przycinaniu. Jałowiec okazuje się jedną ze szczególnie cenionych roślin na iglasty żywopłot.
  • Cis – czyli jeden z wolniej rosnących krzewów dostępnych na rynku. Jest to duży plus dla osób, które poszukują roślin do wąskich, samowystarczalnych żywopłotów. Oczywiście, raz na jakiś czas może on potrzebować delikatnego przycięcia. Nie będzie jednak wymagał wielogodzinnego formowania. To kolejna roślina zimozielona, która utrzymuje swoje kolory nawet podczas mrozów. Latem walorów estetycznych dodają mu małe, czerwone owoce, które niestety są trujące dla ludzi i zwierząt. Jeśli Twoje pupile domowe lubią kręcić się po ogrodzie i podgryzać posadzone rośliny, pomyśl nad innym krzewem. 

Krzewów iglastych na żywopłot do wyboru jest naprawdę wiele. To tylko kilka najbardziej praktycznych i estetycznych propozycji, które nie należą do powszechnie znanych świerków. Ogromną zaletą takich żywopłotów jest przede wszystkim ich wytrzymałość. Łatwo je posadzić, a później pielęgnować. Dodatkowym plusem jest również zimozieloność, o której za chwilę opowiemy wam trochę więcej. 

żywopłotżywopłotżywopłotżywopłot

Rośliny na żywopłot zimozielony – piękna, całoroczna ozdoba ogrodu 

Zimozielony żywopłot to marzenie wielu posiadaczy ogródka. Taka piękna, całoroczna ozdoba wcale nie jest taka wymagająca i trudna w pielęgnacji, jakby się mogło wydawać. Wystarczy znaleźć odpowiednie rośliny i posadzić je w stosownym do tego czasie. Jakie krzewy sprawdzą się na wąski żywopłot zimozielony?

Ciekawym wyborem może się okazać ligustr. Niezwykle gęsty i łatwy w hodowli krzew o intensywnej zielonej barwie. Dość lubiany jest również bukszpan wiecznie zielony. Po odpowiednim przycięciu może przyjąć naprawdę ciekawe kształty. Wiele osób traktuje go jako ogrodowe, naturalne rzeźby. Niezwykle orygninalny będzie za to ostrokrzew. Ma dość charakterystyczne liście, które pięknie prezentują się w stroikach wigilijnych i świątecznych.

Już we wcześniejszych akapitach wspominaliśmy inne rośliny, które nie tracą walorów w sezonie zimowym. Swoje kolory zatrzymują m.in. żywotniki tui, jałowiec czy cis. Z liściastych zimozielona okazuje się za to laurowiśnia

Wszystkie wspomniane przez nas rośliny będą dobrze nadawały się do zbudowania wąskiego żywopłotu. Niektóre z nich mogą wymagać odrobinę więcej uwagi i pielęgnacji. Żeby zachowały kształt, niezbędne będzie regularne cięcie. Żywopłoty są jednak warte tego dodatkowego zachodu. Zwłaszcza te zimozielone, które utrzymują piękny kolor niezależnie od pory roku. 

Data Publikacji: 31.05.2024