Zlewozmywak jednokomorowy nakładany – instrukcja montażu krok po kroku

Na rynku mamy do czynienia z różnymi typami zlewozmywaków. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest montaż zlewozmywaka jednokomorowego, który jest nakładany na blat. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak zamontować zlew nakładany na szafkę, jak ocenić, czy montaż został wykonany poprawnie i jakich narzędzi potrzebujesz do montażu.

zlewozmywak-jednokomorowy-nakladanyzlewozmywak-jednokomorowy-nakladanyzlewozmywak-jednokomorowy-nakladanyzlewozmywak-jednokomorowy-nakladany

Spis treści:

Zlewozmywak jednokomorowy nakładany – instrukcja montażu krok po kroku

Zlewozmywak to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Powinieneś więc wybrać model, który jest nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny. Modele, które możesz nabyć w sklepach, różnią się jednak między sobą nie tylko materiałem, ale również i wielkością czy sposobem montażu. Zastosowanie techniki instalacji wpływa ostatecznie na wygląd urządzenia, a nawet samej kuchni. Wybór metody, za pomocą której zamontujesz swój zlewozmywak, ma więc ogromne znaczenie. Obecnie możesz wybrać trzy różne sposoby na osadzenie zlewozmywaka. 

Najprostszy w zamontowaniu jest zlewozmywak nakładany. Jego montaż nie wymaga od Ciebie stosowania specjalistycznych narzędzi czy urządzeń, a zlewy tego typu zazwyczaj posiadają standardowe wymiary. Łatwo więc dopasować wymarzony model do swojej kuchni. Zazwyczaj doskonale dopasowują się również do standardowych szafek kuchennych. Jak zamontować zlewozmywak jednokomorowy nakładany?

Sprawdź także: Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Krok 1 – Przygotowanie miejsca pracy

Jak zamontować zlewozmywak nakładany? Przed rozpoczęciem montażu należy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Przede wszystkim musisz umieścić szafkę kuchenną w miejscu jej przeznaczenia. Następnie dokonaj pomiaru odległości od krawędzi osadzanego zlewozmywaka do końca planowanych otworów na wkręty z jednej i z drugiej strony. Następnie zaplanuj, jak daleko zlewozmywak powinien wystawać nad przednią częścią szafki. Po odjęciu obu wymiarów otrzymasz odległość, w jakiej powinieneś wkręcić wkręty, niezbędne do zamocowania zlewu. 

Krok 2 – Montaż właściwy

Rozpocznij właściwy montaż zlewu poprzez wkręcenie wkrętów w górną część ścianek szafki. Nie dokręcaj ich jednak do końca – główki powinny nieco wystawać, by mogły dopasować się do otworów w podstawie zlewozmywaka. Nałóż go w taki sposób, by łby wkrętów weszły w okrągłe fragmenty otworów. Popchnij zlewozmywak w stronę ściany. 

Krok 3 – Sprawdź, czy montaż zakończył się sukcesem

Po zamontowaniu sprawdź, czy wszystkie wkręty znajdują się na swoich miejscach, a zlewozmywak się nie rusza. Jeśli nadal nie jest stabilny, należy zdjąć zlewozmywak i mocniej dokręcić wkręty. Tylna część zlewozmywaka powinna dotykać ściany. Miejsca styku zlewozmywaka z szafką oraz ścianą uszczelnij silikonem sanitarnym lub specjalnymi listwami. Twój montaż zakończył się sukcesem.

zlewozmywak-jednokomorowy-nakladany-1zlewozmywak-jednokomorowy-nakladany-1zlewozmywak-jednokomorowy-nakladany-1zlewozmywak-jednokomorowy-nakladany-1

Zlewozmywak jednokomorowy nakładany – rady

Rozwiązanie, jakim jest zlewozmywak jednokomorowy nakładany, posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Z pewnością jedną z największych jego zalet jest łatwy montaż. Podejmując jednak decyzję dotyczącą zlewozmywaka, należy zwrócić również uwagę na jego funkcjonalność. By móc korzystać z przyjemnością ze zlewu koniecznie określ swoje potrzeby. Jeśli nie posiadasz zmywarki lub lubisz zmywanie ręczne – zdecyduj się koniecznie na zlewozmywak posiadający dwie komory. Jeśli jednak nie masz miejsca na jego montaż – wybierz wygodną opcję, jaką jest zlewozmywak jednokomorowy wysokiej jakości. 

Możesz również zdecydować się na montaż zlewozmywaka wyposażonego w ociekacz. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Pozwoli ci ono bowiem na jednoczesne korzystanie z komory i szybkie osuszenie mokrych produktów. Podczas instalacji pamiętaj jednak o dobrym wymierzeniu odległości zlewozmywaka od ścian, które pozwolą Ci na zastosowanie takiego rozwiązania w swojej kuchni. 

Przeczytaj również: Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Jakich narzędzi potrzebujesz do montażu?

Narzędzia dobierasz w zależności od sposobu montażu zlewu. W przypadku różnych rozwiązań potrzebne Ci będą inne przyrządy. Z pewnością jedną z największych zalet zlewozmywaka nakładanego jest prostota jego montażu. By zamontować zlewozmywak nakładany na szafkę 80 × 60 z otworem na baterię, nie potrzebujesz wielu specjalistycznych narzędzi. Oprócz samego zlewozmywaka potrzebna będzie Ci również bateria kuchenna mocowana w zlewie lub blacie, a także zestaw odpływowy z syfonem. Ponadto do samego montażu przydadzą Ci się takie elementy jak miarkawkrętak oraz 2 - 4 wkręty do drewna. Przydatny będzie również silikon sanitarny, dzięki któremu uszczelnisz styk szafki i zlewozmywaka oraz miejsce, gdzie zlewozmywak przylega do ściany. 

Warto tutaj nadmienić, że zlewozmywak jednokomorowy nakładany, np. zlewozmywak ceramiczny nakładany na szafkę powinien być zamontowany na odpowiednim, stabilnym blacie np. z litego drewna. Podstawa montażu zlewozmywaka powinna być solidna, ponieważ to właśnie do szafki przytwierdzony będzie sam zlewozmywak. Dobrze jest więc zdecydować się na sprawdzone rozwiązanie, jakim są dedykowane szafki przeznaczone do montażu tego typu zlewozmywaków. Mają one solidną konstrukcję, są też pozbawione tylnej ścianki, co znacznie ułatwia montaż elementów odpływowych. 

Jak ocenić, że montaż zlewozmywaka został wykonany poprawnie?

Przede wszystkim najważniejszym etapem, który pozwala na ocenę, czy montaż zlewozmywaka został wykonany poprawnie, jest sprawdzenie, czy całość konstrukcji się nie porusza. Tylko tak osadzony zlewozmywak jednokomorowy nakładany będzie poprawnie spełniał swoją funkcję. Ponadto etapem, który wymaga Twojej największej uwagi, jest ostateczne maksymalne dosunięcie krawędzi zlewu do płaszczyzny ściany. Nie powinieneś zapominać również o uszczelnieniu miejsca styku samego zlewozmywaka z szafką przy użyciu specjalnego silikonu sanitarnego. Zapobiegnie to rozwojowi grzybów i pleśni w płycie szafki, a tym samym przedłuży jej trwałość. 

Data publikacji: 21.02.2014

Data aktualizacji: 25.06.2024