Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej – instrukcja krok po kroku
Wymiana uszczelki w kranie nie jest czynnością skomplikowaną, dlatego spokojnie możesz wykonać ją samodzielnie tuż po stwierdzeniu awarii, czyli wtedy, gdy widzisz wyciek od strony baterii zlewozmywakowej lub wannowej. Jakie narzędzia przygotować i jak tego dokonać? Oto instrukcja krok po kroku, jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej.
Spis treści:
- Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej?
- Narzędzia potrzebne do wymiany uszczelki w baterii kuchennej
- Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej? Już wiesz!
Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej?
Jak wymienić uszczelkę w kranie w kuchni? Jeżeli widzisz, że z baterii cały czas kapie lub cieknie woda, warto sprawdzić stan jej uszczelek. Być może problem jest na tyle niewielki, że wystarczy szybka podmiana jednego elementu, jakim jest uszczelka do kranu, a nie całej baterii. Jak wymienić uszczelkę w baterii w kuchni? Oto instrukcja:
1. Odcięcie dopływu wody
Zakręć zawór główny wody i lekko odkręcając kran, czekaj, aż reszta wody wydostanie się z baterii.
2. Wymiana uszczelki w wylewce kranu
W zależności od miejsca wycieku wody odkręć nakrętkę mocującą wylewkę lub śruby mocujące pokrętło i samo pokrętło. Jeśli musisz użyć klucza nastawnego, owiń wcześniej śrubę taśmą malarską – dzięki temu, operując narzędziem, nie zarysujesz powierzchni nakrętki. Można posłużyć się również niewielkim fragmentem flanelowej szmatki, jednak jej użycie nie jest tak wygodne, jak taśmy malarskiej.
3. Odkręcenie wylewki lub pokrętła
Odkręć wylewkę lub pokrętła baterii. Jeśli pośrodku pokrętła znajduje się dławica z nawiniętą na gwint nicią, przed wymontowaniem starej uszczelki i założeniem nowej, wymień nić na niezużytą – owiń ją zgodnie z gwintem dławicy. W przypadku wylewki wraz z uszczelką dobrze będzie wymienić komplet nakrętek mocujących ją do baterii.
4. Oczyszczenie gwintu
Oczyść gwinty zewnętrzne z pozostałości po materiałach uszczelniających, a ich miejsca owiń taśmą hydrauliczną, lekko ją naciągając. Na tak przygotowane łączenia, po zainstalowaniu nowych uszczelek, dokręć pokrętła lub wylewkę.
5. Odkręcenie zaworu wody
Po upewnieniu się, że bateria jest prawidłowo zmontowana, odkręć główny zawór wody.
Narzędzia potrzebne do wymiany uszczelki w baterii kuchennej
Czego będziesz potrzebować do wymiany uszczelki do baterii kuchennej? Przede wszystkim przydadzą Ci się same uszczelki. W sklepach znajdziesz różne rodzaje uszczelek do kranu – upewnij się, że wybrałeś właściwą.
Kupując nową baterię zlewową lub wannową, dobrze zaopatrzyć się również w komplet uszczelek, odpowiedni dla danego modelu. Jeśli nie zrobisz tego zawczasu, możesz kupić zestaw uszczelek podczas wizyty w sklepie z materiałami budowlanymi. Dzięki temu po wykryciu wycieku będzie można niezwłocznie przystąpić do wymiany wadliwego lub uszkodzonego elementu. W skład kompletu wchodzą:
-
uszczelka gumowa i fibrowa pod grzybek;
-
uszczelki fibrowe pod krzywkę baterii;
-
uszczelki fibrowe pod głowicę baterii;
-
uszczelki O-ring wylewki.
Oprócz tego potrzebować będziesz:
-
klucza nastawnego;
-
taśmy malarskiej;
-
nici do dławnicy;
-
kompletu nakrętek mocujących uszczelkę do baterii;
-
taśmy hydraulicznej.
Jest tylko jedno przeciwskazanie odnośnie do własnoręcznych napraw – jeśli używasz baterii jednozaworowej, w której woda zimna miesza się z ciepłą, wymianie podlega niestety cała bateria. Przed przystąpieniem do naprawy możemy zgromadzić narzędzia, których będziemy używać. Będą to (oprócz uszczelek): klucz nastawny, taśma hydrauliczna, taśma malarska, wkrętak, bawełniana nić.
Przeczytaj także: Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej? Już wiesz!
Wymiana uszczelki w baterii kuchennej nie jest skomplikowanym zabiegiem. Możesz to wykonać samodzielnie. Najważniejsze będzie dobranie właściwych narzędzi oraz samego zestawu uszczelek. Znajdziesz go na Castorama.pl.
Data publikacji: 11.12.2014
Data aktualizacji: 18.06.2024
Data aktualizacji: 17.08.2024