Przejdź do głównej treści

Bateria zlewozmywakowa – jak ją prawidłowo zamontować?

Kupując baterię zlewozmywakową, w pudełku poza główną częścią znajdziemy kilka elementów. Nie powinno nas to jednak przerażać, prawidłowy montaż nie jest trudny. Co więcej, w przypadku większości instalacji potrzebne nam będą jedynie: zestaw kluczy płasko-nasadowych oraz śrubokręt.

bateria

Spis treści:

Krok 1 - przygotowanie

Zanim przystąpimy do montażu naszej nowej baterii należy sprawdzić, czy w pudełku znajdują się wszystkie elementy (zgodnie z dołączoną do zestawu instrukcją obsługi) oraz obowiązkowo zakręcić dopływ zimnej i ciepłej wody w mieszkaniu.

Krok 2 - wkręcenie elastycznych wężyków

Zaczynamy od wkręcenia elastycznych wężyków (należy dokręcić je do oporu kluczem) i śruby mocującej do wnętrza głównej części baterii. W niektórych rodzajach baterii należy dodatkowo pod korpusem umieścić ozdobny pierścień oraz gumową podkładkę (tzw. o-ring, który uszczelnia podstawę baterii). Na rynku dostępne są również modele z pierścieniami od razu skręconymi z główną częścią baterii.

bateria

Krok 3 - sprawdzenie podłaczenia wężyków

Sprawdzamy, czy nasze wężyki da się bez problemu połączyć z przewodami ciepłej i zimnej wody. Ważne jest, aby nie były one przesadnie załamane lub naciągnięte. Nakrętki wężyków muszą być dopasowane do wielkości gwintu zaworu kątowego.

Krok 4 - zamocowanie baterii

Baterię umieszczamy w otworze zlewozmywaka i ustawiamy zgodnie ze środkiem skali rozdziału wody. Od spodu zlewu nakładamy podkładki (gumową i metalową) i w nagwintowane otwory baterii wkręcamy śruby mocujące (zwykle są dwie lub jedna).

Nakrętki na śrubach mocujących dokręcamy kluczem tak, aby bateria nie obracała się w otworze (dokręcamy do wyraźnego oporu, ale nie za mocno, by nie spowodować odkształceń nakładki).

bateria

Krok 5 - podłączenie wężyków i sprawdzenie szczelności

Łączymy elastyczne wężyki baterii z instalacją ciepłej i zimnej wody (pamiętajmy, aby w ich końcach dodatkowo umieścić załączone w zestawie uszczelki). Końce wężyków dokręcamy solidnie kluczem, następnie odkręcamy zawory wody i sprawdzamy szczelność instalacji.

Uwaga! Warto wiedzieć, że:

- zaworki w ścianie powinny posiadać filtr, który zabezpieczy baterię przed zanieczyszczeniami mechanicznymi;

- na rynku możemy dostać zaworki trójdrożne, dzięki którym pod jeden zaworek możemy podłączyć wodę do baterii oraz pralki lub zmywarki;

- wężyki przy zakupionej baterii standardowo mają długość 35 cm – jeżeli stwierdzimy, że są one zbyt krótkie, należy kupić dłuższe bądź przedłużyć oryginalne.

Data publikacji: 31.05.2024

Data aktualizacji: 18.06.2024

Data aktualizacji: 17.08.2024