Wszystko o pielęgnacji dzikiej róży
Dzika róża – jeszcze do niedawna kojarzona wyłącznie z ogrodem stylizowanym na styl wiejski. Dzisiaj zdominowała także inne, zaaranżowane nieco bardziej nowocześnie. To krzew bardzo dekoracyjny i doceniany ze względu na swoje owoce. Jak pielęgnować dziką różę, by przez długi czas zdobiła nasz ogród?
Naturalnymi środowiskami dzikiej róży są Europa, Afryka Północna oraz Azja. Należy do roślin różowatych, które najczęściej kojarzą nam się z pięknymi kwiatostanami. Sadzona jest w ogrodach, ale nie tylko – bardzo często stanowi ozdobę przydrożnych skwerów oraz parków. Znajdziemy ją też rosnącą dziko przy polnych drogach i w okolicach lasów.
Przeczytaj także: Jak stworzyć ogród hydroponiczny?
Jak jest zbudowana?
Dzika róża charakteryzuje się przede wszystkim bardzo szerokim pokrojem. Zwarty, rozłożysty krzew może osiągać nawet 3 m wysokości. Pędy dzikiej róży wyposażone są w ostre kolce, natomiast liście składają się z pięciu jajowato-eliptycznych listków.
Kwiaty dzikiej róży pojawiają się w okolicy czerwca, są delikatnie pachnące i różowe – dzięki temu dodają ogromnego wdzięku całej rabacie.
Owoce rośliny dojrzewają natomiast w okresie jesiennym.
Czy pielęgnacja dzikiej róży jest wymagająca?
Na szczęście nie – krzew dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Rośnie na każdym podłożu i co ważne, jest mrozoodporna! Dzika róża wymaga jednak dosyć sporo miejsca. Szybko się rozrasta i rozkłada swoje gałązki, zajmując pokaźną przestrzeń ogrodu. Preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także na stanowisku półcienistym.
Krzew ten jest bardzo dekoracyjny, a jego owoce mają właściwości lecznicze. Są bogate w witaminę C oraz kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), cukry, garbniki, olejek eteryczny, witaminy z grupy B, witaminy A, K, E, pektyny, flawonoidy, magnez, żelazo, potas oraz fosfor. Są wykorzystywane np. do produkcji wina, dżemów, innych konfitur, a także nalewek.
Dzika róża na pewno ukwieci swoim blaskiem nasz ogród. Warto ją posadzić wszędzie tam, gdzie brakuje kolorów. Z pewnością odwróci uwagę od innych, mniej estetycznych miejsc naszej działki.