Wiszące kwietniki – jak je stworzyć?
Wiszące rośliny prezentują się pięknie nie tylko w mieszkaniu, ale i na tarasie, a nawet w ogrodzie czy altanie. Możemy kupić specjalne zawieszane donice, ale mamy też okazję, aby tego rodzaju kwietniki stworzyć samodzielnie. Jak to zrobić?
Kwietniki ze skrzynek
Łatwe do samodzielnego wykonania będą proste kwietniki ze skrzynek. Te drewniane pojemniki możemy kupić nawet w najbliższym warzywniaku za grosze lub, jeśli chcemy, zbić sami z cienkich desek. Skrzynki łatwo powiesimy za pomocą haków i uchwytów oraz łańcucha. Możemy wybrać bardziej estetyczne części metalowe lub postawić na styl retro i użyć nawet starych, zardzewiałych elementów. Wszystko zależy od naszego gustu i kreatywności.
Drewniane skrzynki są zazwyczaj ażurowe i niezbyt odporne na oddziaływanie wody. Jeśli będą regularnie nasiąkać wodą, ich dno może zgnić i zacząć się zapadać, dlatego nie napełniajmy ich bezpośrednio ziemią. Skrzynka może nam posłużyć jako zbiorczy pojemnik na donice i osłonki – upewnijmy się, że te z dziurami postawiliśmy na podstawkach. Dno skrzynki możemy również wyłożyć tacą czy folią, które dodatkowo ochronią ją przed wodą, ale również zapobiegną jej kapaniu na podłogę.
Gdzie chcemy powiesić kwietnik?
Wygląd i budowa wiszącego kwietnika musi być uzależniona od tego, gdzie chcemy go umieścić. Przede wszystkim rozróżniamy powierzchnie, na których będą zawieszone ozdoby, na: pionową i poziomą. Wiszące kwiaty doskonale wyglądają i pod sufitem i na ścianie. Najłatwiej umieścimy je również na wszelakich barierkach, np. balkonowych.
Jeśli kwietnik ma wisieć na ścianie, wygodną formą jego powieszenia będzie umieszczenie go na specjalnym metalowym stelażu, który łatwo przymocujemy do ściany za pomocą kołków. W takiej konstrukcji możemy umieścić wiele doniczek o pasujących kształtach. Dowiedzmy się, jak powiesić kwiaty na ścianie.
Pod sufitem również możemy powiesić doniczki, które nie są oryginalnie przeznaczone do tej roli. Wystarczy, że stworzymy ozdobną makramę. To sztuka wiązania sznurków bez wykorzystania innych elementów. Na takiej zawieszce możemy umieścić praktycznie każdą doniczkę – makramę powiesimy na haku wczepionym w sufit lub ścianę. Samodzielne plecenie tej ozdoby nie jest najłatwiejsze, ale możemy pójść na odpowiednie szkolenie. Dostępne są też gotowe makramy i doniczki z makramami.
Wiszące kwietniki DIY – zasady wykonania
Oprócz wielu gotowych opcji, dzięki którym ozdobnie powiesimy nasze kwiaty, możemy także spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu wiszących kwietników. Nadrzędną zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest wieszanie kwiatów w stelażach. Wykonujmy je z drewna lub metalu – takie kwietniki powinny być dość lekkie, ale zarazem zdolne utrzymać donice z roślinami, nawet te kamionkowe czy ceramiczne. Innymi ważnymi elementami są akcesoria do mocowania wiszących ozdób. Haki i uchwyty powinny być szczególnie trwałe.
Porada eksperta Nawet, jeśli samodzielnie wykonujemy nasz kwietnik wiszący, warto skorzystać ze specjalnie dopasowanych akcesoriów do doniczek, dzięki którym odpowiednio zawiesimy je pod sufitem czy na ścianie. |
Data aktualizacji: 22/03/2024