Uprawa truskawek – co zrobić, żeby truskawki lepiej owocowały?

Truskawki, tak jak każda inna roślina, potrzebują odpowiednich warunków i składników, aby mogły wzrastać i owocować. Zobacz, jak nawozić, odchwaszczać i podlewać truskawki, aby cieszyć się z dobrych owoców.

Spis Treści: 

  • Na co zwrócić uwagę sadząc truskawki?
  • Co jeszcze musisz zrobić, aby truskawki lepiej owocowały?
  • Na co uważać podczas zbiorów truskawki?
  • Jakie są choroby truskawek i po czym je rozpoznać?
  • Jak uprawiać truskawki?
truskawkitruskawkitruskawkitruskawki

Na co zwrócić uwagę sadząc truskawki?

Zanim zaczniesz uprawiać truskawki, powinieneś poświęcić czas na wybranie odpowiednich sadzonek. Zwróć uwagę, aby były zdrowe, nie miały śladów żerowania szkodników, choroby albo pleśni. Chcesz się jak najdłużej cieszyć tym owocem? Wybierz kilka odmian truskawek, które będą owocowały w różnym czasie. Odmiany wczesne pojawiają się już na przełomie maja i czerwca, za to późniejsze będziesz mógł zbierać dopiero na przełomie sierpnia i września.

Ważne będzie również miejsce, w którym je posadzisz. Uprawa truskawek powinna mieć miejsce na glebie żyznej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej. Co więcej, preferują miejsca, w których odczyn gleby jest lekko kwaśny o pH 5,0-6,0. Istotne będzie również usunięcie chwastów, do czego warto wybrać odpowiednie środki chwastobójcze.

Aby truskawki miały dobre owoce, warto je posadzić w miejscach ciepłych i bardzo nasłonecznionych, które będą osłonięte od wiatru. Jeśli umieścisz je w cieniu, nie tylko będą mniej owocowały, ale również inny będzie smak owoców – mniej słodki i aromatyczny.

truskawkitruskawkitruskawkitruskawki

Co jeszcze musisz zrobić, aby truskawki lepiej owocowały?

Po wykonaniu wcześniejszych działań należy zadbać o nawożenie gleby. Odpowiednie do tego będą nawozy organiczne takie jak np. obornik lub kompost. Takie działania warto uzupełnić dodatkowo porcją potasu, fosforu, azotu i magnezu.

Ważny będzie również sam moment, w którym będą one zasadzone. Powinien mieć miejsce wczesną wiosną lub jesienią. Truskawki mają płytki system korzeniowy, dlatego nie powinieneś zajmować się ich sadzeniem w czasie upałów, ponieważ uschną. Aby dobrze rosły truskawki powinny być posadzone w odstępach 30-40 cm i powinieneś uważać, aby korzenie nie były zgięte czy zawinięte.

Chcesz, aby truskawki obficie owocowały? Po posadzeniu warto pamiętać o obfitym podlewaniu, tak aby gleba cały czas była wilgotna. Jednak pamiętaj, że nadmierne nawadnianie truskawek również nie będzie im służyć, bo może rozwinąć się pleśń. Warto również regularnie powtarzać odchwaszczanie grządek i usuwanie niepotrzebnych rozłogów. Nie zaszkodzi, jeśli zastosujesz odpowiednią ochronę chemiczną przed szkodnikami i chorobami.

Na co uważać podczas zbiorów truskawki?

Truskawki z własnej uprawy nie tylko smakują lepiej, ale również są na wyciągnięcie ręki. Dlatego warto samemu hodować truskawki, dbając o prawidłowe nawożenie, nawodnienie i stosując środki ochrony roślin, aby cieszyć się obfitymi zbiorami. Je również powinieneś przeprowadzić w odpowiedni sposób.

Podczas zbierania owoców należy chwytać za szypułkę, ponieważ owoce są delikatne i łatwo można je uszkodzić. Pamiętaj również, że truskawki należy zbierać z samego rana, kiedy są jędrne i nie wolno ich zbierać podczas deszczu.

Jakie są choroby truskawek i po czym je rozpoznać?

Nawet jeżeli stosujesz odpowiedni nawóz do truskawek, dbasz o właściwą glebę i nawodnienie, może się okazać, że truskawki nie nadają się do jedzenia, ponieważ zostały zaatakowane przez choroby. Warto wiedzieć, po czym je rozpoznać i w jaki sposób im zaradzić. Wśród najczęściej występujących chorób w hodowli truskawek, możesz spotkać się m.in. z chorobami grzybowymi:

  • Szarą pleśnią – pojawia się, gdy jest chłodno i wilgotno, posadzenie truskawek odbyło się zbyt gęsto, zarastają chwastami albo doszło do przenawożenia azotem. Można ją rozpoznać po gniciu owocu i zamieraniu zawiązków;
  • Białą plamistością – na liściach pojawiają się jasnoszare plamy z czerwoną obwódką;
  • Mączniakiem prawdziwym – na owocach i liściach pojawia się biały nalot.

Jeżeli na truskawkach znajduje się któryś z tych objawów, należy zastosować oprysk chemiczny z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów.

truskawkitruskawkitruskawkitruskawki

Jak uprawiać truskawki?

Uprawiając truskawki, warto pamiętać, że uprawa nie może się odbywać w jednym miejscu dłużej niż 3-4 lata, bo ich wzrost i rozwój będzie mniejszy. Jednak szukając nowego miejsca, dopilnuj, aby nie posadzić ich w miejscu, w którym wcześniej rosły np. ziemniaki, pomidory, warzywa kapustne czy maliny. Za to dobrze robisz, jeśli truskawki sadzisz na grządkach po m.in. gorczycy, cebuli, fasoli czy grochu.

Chciałbyś cieszyć się własnymi truskawkami, ale nie posiadasz ogródka? W sklepach znajdziesz propozycje na odmiany wiszące, które można zawiesić na balustradzie. Wśród tego typu propozycji można wybrać truskawki powtarzające owocowanie, a więc możesz się cieszyć pysznymi owocami od maja do września.

Truskawki potrzebują zadbania o odpowiednią ilości wody, nawożenie i pielęgnację, jednak warto poświęcić im trochę czasu, aby później cieszyć się aromatycznymi i słodkimi owocami. Zwróć jednak uwagę, aby ich odmianę dopasować do miejsca, w którym mają rosnąć – czy to na balkonie, czy w ogrodzie.

Data Publikacji: 10.06.2024