Przejdź do głównej treści

Trawnik z siewu a trawnik z rolki – który lepszy?

Przy doborze odpowiedniego trawnika, musimy pamiętać, że każdy jego rodzaj ma swoje zalety i wady. Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw obu rozwiązań.

trawnik

Zazwyczaj, gdy decydujemy się na założenie trawnika, wybór pada na trawnik z siewu. Wówczas jednak na młodą trawę należy czekać około miesiąca. Pod tym względem doskonałą alternatywą jest zastosowanie gotowej darni z rolki. Musimy przy tym pamiętać, że każdy rodzaj trawnika ma swoje zalety i wady. Co zatem powinniśmy wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie do naszego ogrodu?

Na etapie planowania i zakupu

1. Cena

Istotną kwestią przy wyborze trawnika są koszty. Trawnik z siewu − choć bardziej pracochłonny − jest tańszy niż darń z rolki. Dlatego, jeśli marzy nam się murawa na dużej powierzchni działki, ze względów ekonomicznych najlepiej postawić na samodzielny wysiew trawy.

2. Wybór nasion

W przypadku trawnika z siewu to my decydujemy o mieszance nasion. Mieszanki charakteryzują się konkretnymi walorami użytkowymi i estetycznymi, dzięki czemu już na etapie kupowania nasion określamy, jaki będzie nasz nowy trawnik − np. dywanowy, dekoracyjny, sportowy, rekreacyjny, jedno- czy wielogatunkowy. Jeśli natomiast decydujemy się na darń z rolki, zwykle nie mamy wpływu na rodzaj mieszanki i kupujemy trawę o cechach uniwersalnych.

3. O czym pamiętać przy zakupie

Przy zakupie nasion na trawnik należy zwrócić uwagę na datę ważności. Stare nasiona mają mniejszą siłę kiełkowania, a wyhodowana z nich trawa może być wątła, żółknąca i podatna na choroby. Z kolei kupując darń z rolki, sprawdźmy, czy wszystkie źdźbła są intensywnie zielone, a korzenie − gęste i białe. Ważne jest także, aby pasy murawy miały jednolitą grubość i były zwarte (nie powinny się kruszyć).

trawnik

Na etapie zakładania trawnika

1. Termin

Zaletą gotowej darni jest możliwość układania jej przez cały okres wegetacyjny, a nie, jak w przypadku trawnika z siewu, tylko w określonych miesiącach, kiedy temperatura jest stabilna i nie spada poniżej 6°C.

Uwaga! Należy pamiętać, że nasiona na trawnik z siewu można kupić z dużym wyprzedzeniem, tymczasem pasy gotowej trawy od momentu zakupu nie powinny czekać na położenie dłużej niż 1−2 dni. Jeżeli szybkie rozłożenie darni nie jest możliwe, rolki trzeba rozwinąć, ułożyć luźno i w razie konieczności − podlewać.

2. Przygotowanie podłoża

Ziemię pod oba rodzaje trawnika należy przygotować podobnie − oczyścić, przekopać, użyźnić i zwałować. W przypadku rolowanej darni ważne jest, aby podłoże było solidnie podlane przed jej rozłożeniem.

3. Czas oczekiwania na trawnik

Zastosowanie trawnika z rolki gwarantuje natychmiastowe efekty. Od razu po rozłożeniu darń tworzy jednolity, zielony dywan. Pamiętajmy jednak, że można ją użytkować dopiero po 10 dniach. Na trawnik z siewu trzeba czekać dłużej. Młoda trawa kiełkuje nawet przez miesiąc, a równomierną, gęstą murawą staje się dopiero po roku.

4. Trawnik z rolki lepszy na skarpach

Gotowa darń to dobry wybór, jeśli w naszym ogrodzie występują znaczne nierówności terenu. Warto układać ją np. na skarpach. Na nich bowiem trawnik z siewu nie sprawdza się, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że nasiona zostaną nierównomiernie wysiane albo spłukane przez ulewny deszcz.

trawnik

Na etapie pielęgnacji

1. Koszenie

Terminowe przycinanie trawy jest niezbędne, jeżeli chcemy, aby była gęsta i zadbana. Trawnik z siewu należy skosić po raz pierwszy (mniej więcej do połowy wysokości), gdy źdźbła wyrosną na ok. 8 cm. Natomiast trawa z rolki wymaga koszenia po ok. 10 dniach od ułożenia.

2. Odchwaszczanie

Gotowa darń jest mniej podatna na zachwaszczenie niż młody trawnik z siewu, a ponadto − i to jej ważna zaleta − lepiej znosi stosowanie środków chwastobójczych. Tymczasem w przypadku dopiero co wysianej trawy pozostaje nam ręczne pielenie nawet przez 12 pierwszych miesięcy, ponieważ młodego trawnika nie należy opryskiwać herbicydami przez ok. rok od wysiewu.