Przejdź do głównej treści

Taras na nasypie – jak go budować na ziemi?

Mając dom z ogrodem, przemyśl zbudowanie tarasu, który będzie przylegał do budynku. Zyskasz miejsce, w którym będziesz mógł odpocząć, a jednocześnie będzie on przedłużeniem salonu. Jak stworzyć taras ziemny, aby był solidny i dobrze się prezentował?

Spis treści:

  • Budowa tarasu na skarpie
  • Budowa tarasu ziemnego na nasypie – krok po kroku
  • Izolacja tarasu na gruncie
tarastarastarastaras

Budowa tarasu na skarpie

Twój dom stoi na działce, która znajduje się na równym terenie? W tym przypadku nie będziesz miał żadnych trudności z wybudowaniem tarasu, który całą powierzchnią spoczywa na gruncie. Sprawa będzie trudniejsza, jeśli wybrałeś działkę, na której znajduje się skarpa. Na szczęście przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, również tutaj, będziesz mógł się cieszyć z wygodnego tarasu.

Pierwszym krokiem będzie zabezpieczenie podłoża, aby nie dochodziło do żłobienia i rozmycia nasypu. Do takich sytuacji może dochodzić w czasie deszczu, śniegu, ale również wówczas, gdy teren będzie zbyt suchy. Należy również sprawdzić kąt nachylenia, jeśli będzie większy niż 30-35 stopni, konieczne będzie zastosowanie dodatkowego wzmocnienia. Wybór konkretnego rozwiązania, będzie zależał od Twoich preferencji, stopnia nachylenia, jak i właściwości skarpy.

Budowa muru oporowego

Kiedy taras buduje się na nasypie, można do jego zabezpieczenia wykorzystać mur oporowy. Pozwoli on na skrócenie skarpy, wyznaczenie jej granic, jak również podtrzymanie ziemi. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie takiego rozwiązania, będziesz mógł z niego zrobić element dekoracyjny, który będzie dodatkowym atutem Twojego ogrodu. Wystarczy, że w betonowej podbudowie osadzisz palisady z bloczków betonowych, które będą wkopane na wysokość 1/3 w ziemię. Do postawienia takiej konstrukcji dobrze sprawdzi się nie tylko beton, ale również granit, bazalt oraz sjenit. Przy wyższych murkach, możesz zastosować kamień, cegłę lub elementy betonowe.

Dekoracyjne gabiony

Innym sposobem na zabezpieczenie tarasu znajdującego się na skarpie, będzie wykorzystanie gabionów. Są to metalowe kosze, w których znajdują się ozdobne kamienie. Sam ich ciężar sprawia, że stanowią one czynnik stabilizujący i nie jest wymagane tworzenie żadnej innej konstrukcji. Takie kosze poza zabezpieczeniem, będą stanowiły również ciekawą ozdobę, ponieważ można w nich umieścić rzeczne otoczaki, szklane bryłki czy cięty bazalt.

Na niskich skarpach można wykorzystać roślinność

Jeżeli masz niską skarpę, możesz skorzystać z roślin okrywowych, które nie tylko szybko się rozrastają i krzewią, ale dodatkowo mają horyzontalny rozkład pędów, dzięki czemu są niskie. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że nie są wymagające i są długowieczne, bo świetnie radzą sobie nawet na słabym podłożu. Decydując się na takie rozwiązanie, zapobiegniesz wymywaniu ziemi przez deszcz, jak również erozji samej gleby.

tarastarastarastaras

Budowa tarasu ziemnego na nasypie – krok po kroku

Rozważasz budowę tarasu ziemnego? W pierwszej kolejności musisz się zastanowić, czy ma to być taras budowany na płycie betonowej, czy bezpośrednio na gruncie. W pierwszym przypadku konieczne będzie wykonanie prac mokrych, co oznacza, że na cały proces będziesz potrzebował więcej czasu. Z kolei taras ogrodowy budowany na gruncie zajmuje mniej czasu, a dodatkowo jest prostszy do wykonania. Nie mniej, zanim przystąpisz do pracy, powinieneś się zastanowić, jaki ma mieć kształt, jak dużą powierzchnię, jak również, na jakiej ma być wysokości.

Jeżeli wykonana konstrukcja ma być wytrzymała i odporna na niskie temperatury, powinieneś zadbać o podbudowę. Musi być ona równa i mieć odpowiedni spadek. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś usunąć warstwę żyznej ziemi, a w to miejsce wysypać zagęszczoną warstwę piasku. Musisz również pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi tarasu, wykorzystując do tego np. krawężniki i pustaki, lub palisady, a przy wysokim tarasie murki oporowe.

Ostatnim etapem będzie ułożenie nawierzchni, która może być wykonana z kamiennego bruku, płytek, płyt betonowych lub klinkieru. Pod nią powinna się znajdować warstwa zagęszczonego piasku stabilizowanego zmieszanym na sucho z cementem. Ważne, aby zachować odpowiednie proporcje, czyli 1 worek na 10 m2 powierzchni. Do mieszania tak rozsypanego cementu należy użyć grabi, następnie go zagęścić, wyrównać i na tak przygotowanym podłożu, zacząć układać nawierzchnię.

Aby całość miała równy poziom, należy w nią uderzać gumowym młotkiem. Do układania nawierzchni wykorzystujesz duże elementy? Powinieneś wykorzystać zaprawę cementową, aby je ustabilizować, a pomiędzy szczeliny wsypać piasek.

tarastarastarastaras

Izolacja tarasu na gruncie

Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie tarasu równocześnie z budową domu, jednak nie zawsze tak się dzieje. Jeśli chcesz go dobudować do już istniejącego budynku, istotne będzie zadbanie o właściwą izolację ścian. Powinna ona sięgać trochę powyżej wysokości planowanego tarasu albo trzeba wykorzystać dodatkową osłonę, która będzie miała chronić budynek przed wilgocią. Też ważne jest staranne zabezpieczenie takiej izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi, wykorzystując do tego np. płyty z polistyrenu ekstrudowanego.

Coraz częściej buduje się tarasy ziemne, które przylegają do budynku, dzięki czemu przejście z domu na zewnątrz jest wygodniejsze. Planując taki taras na poziomie gruntu, warto zastanowić się nad jego powierzchnią, tak aby mieć pewność, że zmieszczą się na nim wybrane meble ogrodowe, jak również pozostałe dekoracje.

Data Publikacji: 13.06.2024