Sztukateria wewnętrzna
Pod pojęciem sztukaterii wewnętrznej kryje się cały wachlarz elementów dekoracyjnych, którymi ozdobimy nasz dom. Przeznaczone są przede wszystkim do klasycznych wnętrz, dzięki którym łatwiej uzyskamy pożądany klimat. Sztukaterie trzeba jednak wybierać ostrożnie, ponieważ ich nieumiejętne zastosowanie może zniweczyć zamierzony efekt.
Spis treści:
Montaż
Decydując się na tego rodzaju dekoracje ścienne, do wyboru mamy elementy wykonane z gipsu, pianki poliuretanowej lub styropianu. Największą wartość jakościową przedstawiają sztukaterie wykonane z gipsu, dlatego coraz częściej znajdują swoich nabywców. W porównaniu do pozostałych najlepiej wpisują się także w aranżacje inspirowane stylem klasycznym. Z uwagi na swój ciężar – w porównaniu do sztukaterii wykonanej z pianki – musimy pamiętać, aby użyć specjalnych klejów lub zaprawy do ich przytwierdzania do ścian czy sufitu.
Powstałe podczas przymocowywania szczeliny możemy ukryć pod warstwą akrylu. Po zamontowaniu sztukaterię malujemy farbą, aby tworzyła jednolitą całość z powierzchnią, na której się znajduje. Oryginalnie możemy je nabyć głównie w kolorze białym i w takiej barwie najlepiej też się prezentują, ale wszystko zależy od wystroju wnętrza, w którym mają być zastosowane.
Dekoracje
Kiedy chcemy ozdobić nasze mieszkanie, możemy wybierać spośród kilku rodzajów dekoracji – kolumn, pilastrów, gzymsów, faset, portali, półek, rozet, płaskorzeźb czy łuków. Wszystkie dostępne są w różnych motywach dekoracyjnych i rozmiarach, dlatego łatwiej dopasujemy je do aranżacji naszego mieszkania.
Dzięki nim możemy stworzyć dom odwołujący się do rozwiązań klasycznych lub wręcz pałacowych. Dobrze prezentują się również w starych kamienicach i wysokich pomieszczeniach. Stylowe dekoracje musimy dobierać jednak z rozwagą, ponieważ niewłaściwy wybór lub ich nadmiar sprawi, że osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego decydując się na sztukaterię powinniśmy zachować umiar.
Zastosowanie
Sztukaterią podkreślimy wybrane elementy, m.in. kominek, otwory drzwiowe i okienne lub wnękę, w której zamontować możemy stylową niszę. Dzięki zastosowaniu listew i gzymsów efektownie wykończymy mieszkanie, które dzięki temu nabierze eleganckiego charakteru i wyrafinowanego klimatu.
Zastosowanie kolumn i umiejętne ich wkomponowanie sprawi, że staną się elementem stylizacji nawiązującej do starożytnych wzorców. Użycie poszczególnych elementów zależy jednak przede wszystkim od nas samych i naszej pomysłowości.
Dekoracje ścienne świetnie łączą się również z mozaiką, która nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Takie rozwiązania przeznaczone są jednak wyłącznie do pomieszczeń wzorowanych na starożytnych aranżacjach i nie nadają się raczej do łącznia ich z nowoczesnymi trendami.
Iluzja
Sztukaterią można kreować przestrzeń i wpływać na optyczny odbiór rozmiarów pomieszczenia. Jeżeli zastosujemy poziome listwy na wysokości wzroku, sprawimy tym samym, że wysoki pokój będzie wydawał się niższy. Pionowe kolumny i pilastry nadadzą mu z kolei strzelisty charakter. Listwy pomogą również zniwelować krzywiznę ścian.
Dobrym sposobem na stworzenie iluzji wnęk jest wykonanie prostokątnych obramień, które wypełnimy tapetą. Zyskamy tym samym głębię na ścianach, która umiejętnie umiejscowiona będzie prawdziwą ozdobą mieszkania. Natomiast rozeta umieszczona na suficie stanowić będzie odpowiednie tło dla efektownej lampy lub kryształowego żyrandola. Jest też dobrym elementem do łączenia form klasycznych z nowoczesnymi.
Stylowe wnętrze
Sztukaterie mają szerokie zastosowanie, jednak powinniśmy pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu będą się dobrze prezentowały. Tego rodzaju dekoracje przeznaczone są zwłaszcza do kompleksowych aranżacji, gdzie zostaną odpowiednio wkomponowane w całość.
Data publikacji: 07.11.2014
Data aktualizacji: 03.08.2024