Szklarnia balkonowa – pomysł mały ogródek w bloku!

Wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie zabawy z ogrodnictwem. Jest to niezwykle wciągające hobby, którym możesz zajmować się niezależnie od wieku. Wbrew pozorom, nie musisz nawet posiadać ogrodu! Zobacz, jak możesz zorganizować przestrzeń na balkonie lub tarasie pod małą szklarnię. To świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z uprawą różnych roślin. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami i inspiracjami!

balkonbalkonbalkonbalkon

Szklarnia na balkon – czy zastąpi ogródek w mieście?

Kiedy myślimy o szklarni, do głowy zazwyczaj przychodzi nam wizja dużego plastikowego tunelu, pod którym kryją się nasze ulubione warzywa i owoce. Niestety nie wszyscy są  w stanie pozwolić sobie na posiadanie dodatkowej działki przeznaczonej do uprawiana własnego ogrodu.  

Mini szklarnia ogrodowa to najnowszy trend wśród mieszkańców miast, którzy pragną własnego ogródka. Niezmiennie ogrodnictwo pozostaje również niezwykle przyjemnym i odprężającym zajęciem, które może umilić nasz czas wolny. Jest to również świetny sposób na wprowadzenie świeżych owoców czy ziół do rodzinnego jadłospisu. Poza tym nawet minimalna ilość zieleni może przekonać nas na częstsze powroty do natury.

Małe szklarnie to świetny wstęp do uprawiania własnych roślin. Należy jednak pamiętać o tym, że ogranicza nas przestrzeń. Plonów wyhodowanych na balkonie może nie być wiele. Zapewniamy jednak, że każde dojrzewające warzywo przepełni was satysfakcją. Poza tym zadbane i schludne kwiaty z pewnością pozytywnie wpłyną na estetyczny wygląd balkonu. Dorzuć do tego girlandy ogrodowe, a stworzysz kącik idealny do wypoczynku. Zainwestuj w różne dodatki, które wpłyną również na funkcjonalność. 

balkonbalkonbalkonbalkon

Uprawa roślin na tarasie balkonowym – jak do tego podejść?

Jak znaleźć obszar, który nadaje się do uprawy roślin? Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni dostęp do promieni słonecznych. Rośliny potrzebują dużo światła, nawet jeśli wspieramy je dodatkowymi lampami cieplnymi czy nawozami. Warto, co jakiś czas je przewietrzać i odwracać. Tak, żeby kwiaty nie przyzwyczaiły się do jednego miejsca. Na szczęście miniszklarnie są niezwykle kompaktowe. Nie potrzebują tyle przestrzeni miejsca, co grządki czy duże ogrodowe donice. Doskonale nadają się na parapet czy mały stolik na tarasie. Dużo osób decyduje się ustawiać je nawet wewnątrz. W kuchni gdzieś przy dużym oknie. 

Jakie rośliny najlepiej wybierać do miniszklarni? Wiele osób decyduje się na posadzenie warzyw i ziół najczęściej potrzebnych przy gotowaniu. Najbardziej powszechna będzie mięta, bazylia lub melisa. Wszystkie szybko rosnące i dość łatwe w pielęgnacji. W przypadku warzyw najczęściej sięga się po sadzonki pomidorków, rzodkiewki albo papryki. Proces ich sadzenia zdecydowanie ułatwi skorzystanie z rozsady, która skraca okres wegetacyjny roślin i wydłuża optymalny czas potrzebny do ich wzrostu.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu miniszklarni? Kwiaty wystawione na zewnątrz latem będą potrzebowały dużo wody. Musisz je podlewać często i regularnie. Jedynie w ten sposób zapewnisz im długowieczność. Warto również zainwestować w donice ogrodowe z pojemnikiem w środku, który gwarantuje przepuszczalność wody i zniweluje prawdopodobieństwo gnijących korzeni. 

Wczesną wiosną należy taką szklarnię ochronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Koniecznie uważaj na wiatry, które mogą zerwać zasłony foliowe i przewrócić lekkie konstrukcje. Z czasem Twoje kwiaty będą mogły wymagać zabiegów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza jeśli  przetrwają w szklarni cały okres zimowy. Po takim czasie z pewnością będą potrzebowały odrobinę czułości przed następnym wystawieniem na słońce. Upewnij się więc, że szklarnia posiada niezbędne do rozwoju roślin nawozy. Zadbaj również o preparaty i środki na szkodniki. Co prawda na tarasie czy balkonie nie powinieneś mieć z robakami dużo problemów. Lepiej jednak dmuchać na zimne i od samego początku ochraniać swoje grządki. 

balkonbalkonbalkonbalkon

Miniszklarnie – idealne rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb 

Kolejnym plusem miniszklarni ogrodowych jest ich różnorodność. W sieci z pewnością znajdziesz większe modele gotowe do instalacji. Takie konstrukcje będą się idealnie nadawały dla posiadaczy dużych balkonów. 

Niektóre przestrzenie mogą potrzebować mebli skrojonych na wymiar. Na szczęście i na ten problem mamy rozwiązanie. Istnieje wiele typów szklarni, które przychodzą w kawałkach i okazują się bardzo łatwe w montażu. Miniszkalarnie można zawsze postawić na balkonowej półce. Szybko rosnące kwiaty z łatwością przesadzisz później do wolnostojącej doniczki, którą można umieścić na specjalnym kwietniku lub stojaku.

Miniszklarnia domowa może być zbudowana ze sztucznych materiałów, takich jak polietylen, poliwęglan czy zwykły plastik. Jednym z jej głównych elementów jest folia, która izoluje rośliny od wiatru i deszczu. W sieci z pewnością natrafisz również na bardziej eleganckie modele, na przykład z metalu i szkła. Bywają one bardziej wytrzymałe, chociaż mniej ustawne i praktyczne w wąskich przestrzeniach na balkonie czy tarasie. 

Poczułeś pewien zew natury? Mini szklarnia domowa może z łatwością zadowolić Twoje potrzeby ogrodnicze! Jak widać, przy pomocy odpowiednich narzędzi jesteś w stanie zbudować bardzo profesjonalne stanowisko do uprawy nawet na ograniczonej przestrzeni.  Sprawdź, od których roślin najlepiej zacząć swoją przygodę i bierz się do sadzenia!

Data Publikacji: 31.05.2024