Przejdź do głównej treści

Meble i zabawki ogrodowe – najnowsze trendy

Nietypowe kształty i wyraziste kolory do ogrodów nowoczesnych, drewniana klasyka dla tradycjonalistów – meble ogrodowe można dobrać do każdego rodzaju ogrodu.

Ogrodowe zestawy mebli mogą być wykonane z lekkiego plastiku, drewna (lokalnego lub egzotycznego), aluminium, żeliwa lub wciąż popularnych rattanu i technorattanu. Na rynku dostępne są również meble łączące kilka tworzyw, np. drewno z metalem lub wiklinę z aluminium. Poza funkcjonalnością, wytrzymałością oraz sposobem pielęgnacji, wybierając meble ogrodowe warto zwrócić uwagę na to, czy zestaw wkomponuje się w stylistykę naszego ogrodu, a przy okazji wpasuje w aktualne trendy.

Meble i zabawki ogrodowe – najnowsze trendy

W ogrodach nowoczesnych rządzi technorattan

Zestawy meblowe powinny wyróżniać się nietuzinkowym wzornictwem szczególnie tam, gdzie dekoracja roślinna jest oszczędna i utrzymana w estetycznej, nowoczesnej stylistyce. Projektanci do takich ogrodów zwykle polecają meble wykonane z metalu, stali lub kolorowe stelaże z lekkiego aluminium.

Niesłabnącą popularnością od kilku sezonów cieszą się meble z technorattanu (inaczej petanu, czyli plecionki z syntetycznej żywicy). Tworzywo jest łatwe w utrzymaniu (nie wymaga specjalistycznej konserwacji), nie odkształca się i nie blaknie pod wpływem słońca, a wybierać można spośród prostych sześcianów, siedzisk w postaci kostek lub falistych i wymyślnych kształtów. Dzięki temu, że plecionkę umieszcza się na aluminiowym stelażu, meble są lekkie, nie rdzewieją i są stosunkowo trwałe.

Do stolików i siedzisk coraz częściej dołączają wykonane z syntetycznego rattanu leżaki, leżankihuśtawki. Na większości z nich kładzie się wygodne poduszki wykonane z bawełny, włókna syntetycznego, często dodatkowo impregnowane teflonem, dzięki czemu są odporne na wilgoć.

Alternatywą w tym sezonie będą meble modułowe i wypoczynkowe, które wyglądają podobnie do tych z salonu, ale wykonane są z myślą o użytku zewnętrznym. Na pierwszych stronach katalogów pojawią się więc wygodne sofy i fotele rattanowe. Materiał ten jest giętki i lekki, ale w przeciwieństwie do technorattanu nie wolno go narażać na słońce i niskie temperatury (poza sezonem meble należy zabezpieczyć i schować w miejscu, gdzie nie grozi im zawilgocenie).

Lekkie i poręczne bywają też meble plastikowe. Ich niewątpliwe zalety to: niska cena, odporność na wilgoć i ogromna paleta barw. Niestety meble z tworzyw sztucznych są w większości mało wytrzymałe (niewskazane są duże obciążenia), kiepsko też znoszą niskie temperatury (ujemne temperatury osłabiają wytrzymałość plastiku).

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę wybierając płyty tarasowe?

Meble żeliwne w stylu vintage: ciągle na czasie!

Kute i stylizowane detale, przecierane mozaiki, sztachety wokół zieleni, posadzki z cegły lub polnych kamieni – podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku do klimatu wiejskiego polecane będą ciężkie, ale też trwałe i wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia meble żeliwne.

Poza nimi na uwagę zasługują konstrukcje stylizowane, wykonane np. z plastycznego tworzywa sztucznego. Nieśmiertelnym motywem zdobniczym są tu pędy wijącego się bluszczu oraz różnego rodzaju kwiaty. Świetnym rozwiązaniem są także meble na bazie aluminium, które jest lekkie, tanie i nie koroduje (niestety aluminium jest najmniej trwałym metalem).

Sprawdź też: Meble balkonowe – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru

Meble i zabawki ogrodowe – najnowsze trendy

Wyplatanki z trzciny i bambusa, swojskie drewno

Zaletą mebli drewnianych jest ich stonowana kolorystyka, która pasuje do większości aranżacji ogrodowych. Najczęściej do wyboru mamy polską sosnę (wymaga konserwacji i solidnej impregnacji), twarde akacje albo egzotyczne gatunki, takie jak eukaliptus lub teak. Stare meble wykonane z drewna łatwo jest odświeżyć i ozdobić – za pomocą techniki decoupage lub olejami i preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna.

Z kolei wyplatane konstrukcje coraz częściej pojawiają się na rynku w nowych i zaskakujących formach w połączeniu z kolorowymi parasolami ogrodowymi z drewna (są lekkie, ale mniej stabilne od aluminiowych). Do łask wracają bujane krzesła i hamaki (podczas zakupów warto zwrócić uwagę na materiał produktu i solidność mocowania), niezmienną popularnością cieszą się wypoczynkowe huśtawki. Do wieloelementowych zestawów coraz częściej dołączane są ciekawe i funkcjonalne dodatki, np. przenośny barek z drewna eukaliptusowego, który ułatwi obsługę gości.

Ogrodowy kącik zabaw

Przestrzenią najmłodszych domowników rodziny jest zwykle cały ogród, ale mimo to warto w nim wydzielić kącik, w którym znajdą się zabawki ogrodowe i meble dla dzieci. Nie może w nim zabraknąć piaskownicy (najlepiej wykonanej bez drzazg i ostrych kantów, z dodatkowymi ławkami wokół piasku), huśtawki (warto pomyśleć o konstrukcji z drabinką i kolorowym ślizgiem) lub trampoliny z siatką (konstrukcja powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne, przed zakupem pamiętajmy o sprawdzeniu maksymalnego obciążenia). W ogrodowym kąciku zabaw warto zadbać o stoliki i foteliki dziecięce – najlepiej wykonane z lekkiego i kolorowego tworzywa sztucznego.