Szklane odpady – co z nimi zrobić
Segregacja odpadów jest bardzo istotna dla ochrony środowiska naturalnego. Produkujemy bardzo dużo śmieci, a cześć z nich można ponownie wykorzystać. Podpowiadamy, jak prawidłowo postępować z odpadami szklanymi.
Sortowanie szklanych odpadów
Do zbiórki odpadów ze szkła przeznaczone są pojemniki białe (na szkło bezbarwne) i zielone (na kolorowe). Firmy zajmujące się zbiórką śmieci przeznaczają na nie worki koloru białego. Do tych pojemników i worków wrzucamy:
- butelki szklane,
- słoiki,
- szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wolno wrzucać:
- tak zwanego szkła płaskiego, czyli szyb okiennych i samochodowych, luster,
- szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych,
- ceramiki, czyli szkła fajansowego, porcelany, szkła typu arco, doniczek, misek i talerzy,
- szkła okularowego,
- żarówek, świetlówek i kineskopów,
- szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z resztkami zwartości.
To rozgraniczenie jest spowodowane różnymi temperaturami topienia szkła przeznaczonego do odmiennych zastosowań. Butelki, słoiki i inne opakowania są poddawane wspólnej obróbce cieplnej, a następne szklany materiał jest ponownie wykorzystywany.
Recykling odpadów szklanych
Odpadki ze szkła pochodzące z gospodarstw domowych przechodzą w sortowni proces uzdatniania. Ręcznie wybiera się spośród nich większe zanieczyszczenia, takie jak drewno i folia, a za pomocą magnesu wyciąga się metalowe części. Następnie mieli się szkło na mniejsze kawałki i dokonuje się podziału na kolory. Te działania są już wykonywanie maszynowo. Posegregowana stłuczka zostaje ponownie wykorzystana do produkcji kieliszków, butelek, słoików i innych szklanych przedmiotów. Jeśli posiadamy odpady, których nie wolno wrzucać do pojemników do zbiórki selektywnej, powinniśmy się skontaktować z firmą zajmującą się zbiórką takich odpadów. Ona przekaże nasze śmieci do huty dysponującej odpowiednim piecem, w którym można przetopić taki rodzaj szkła.
Domowe sposoby na wykorzystanie szkła
Oprócz oddania szklanych odpadków do recyklingu możemy wykorzystać słoiki i butelki do różnych działań. Najczęstszym zastosowaniem słoików jest zamknięcie w nich przetworów warzywnych i owocowych. Słoiki są również wdzięcznym materiałem do wykonania świeczników. Butelki z kolei nadają się do tworzenia rękodzieł, można je malować farbami do szkła, oklejać szklanymi paciorkami lub zastosować technikę decoupage. Przydadzą się również jako wysokie świeczniki, a bardziej kreatywne osoby mogą się pokusić o wykorzystanie butelki jako materiału na lampę. Stłuczka może posłużyć do wykonania mozaiki lub witrażu.