Sposoby mocowania okładziny z korka
Ciekawe wykończenie wnętrz naszego mieszkania jest jednym z głównych celów prowadzenia remontów i renowacji. Korkowe obicie ściany czy okładzina podłogowa, podobnie jak inne elementy zdobnicze, wymagają odpowiedniego zamocowania. Mamy tutaj dużo możliwości – na co się zdecydować?
Spis treści:
- Niedoceniany materiał wykończeniowy o wyjątkowych właściwościach
- Rodzaje klejów i mocowań do paneli korkowych
Niedoceniany materiał wykończeniowy o wyjątkowych właściwościach
Korek jest wciąż niedocenianym materiałem wykończeniowym. Z modnymi obecnie trendami aranżacyjnymi ma niewiele wspólnego, przegrywa też z innymi typami dekoracji, jeśli chodzi o wybór kolorów i wzorów. Jednak wystarczy zwrócić uwagę na jego właściwości, by zobaczyć w nim idealny materiał do pokrycia ścian czy podłogi. Wciąż powiększający się katalog produktów wykonanych z korka stanowi punkt wyjścia dla kreowania własnych pomysłów dekoratorskich.
Materiał ten pozyskuje się z kory dębu korkowego, głównie w Portugalii i Hiszpanii. Drzewo to jest długowieczne, a jego warstwę zewnętrzną pozyskuje się co około 10 lat. Ekologiczny jest nie tylko system produkcji, ale i sam materiał, który jest niepalny, wodoodporny i przyjazny dla alergików. W budownictwie ceni się jego właściwości izolacyjne, zarówno termiczną, jak i akustyczną. Niezwykle lekki i elastyczny, nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Odstrasza insekty i jest przyjemny dla oka i w dotyku – nic dziwnego, że znajduje zastosowanie we wnętrzach naszych domów.
Typowym elementem zdobniczym jest korkowa boazeria – nadaje wnętrzu ciepłą atmosferę, którą możemy wzmocnić za pomocą transparentnej farby akrylowej lub lakieru. Korek jest materiałem, który z powodzeniem można stosować na posadzkę. Jest wytrzymały, a przez zawartość wosku, którym impregnuje się powierzchnię – również wodoodporny. W przeciwieństwie do parkietu, który w warunkach zbyt małej wilgotności powietrza rozeschnie się, warstwa korka pozostanie nienaruszona.
Rodzaje klejów i mocowań do paneli korkowych
Preparaty służące do przymocowania paneli korkowych, korka ekspandowego (służącego do izolacji) i korkowych rolek to:
- kleje wodne,
- kleje kontaktowe (rozpuszczalnikowe),
- dwustronne taśmy samoprzylepne,
Powyższe materiały mają zróżnicowaną charakterystykę, sposób stosowania i wytrzymałość. Najbardziej niezawodne z nich są kleje rozpuszczalnikowe, ale ich aplikacja wymaga dobrej wentylacji z racji utrzymującego się długo nieprzyjemnego zapachu chemikaliów. Większość klejów i pianek montażowych stosować można do różnych powierzchni: cementowych, ceramicznych, kartonowo-gipsowych, drewnianych, drewnopochodnych i metalowych. Inaczej w przypadku taśmy dwustronnej, której użycie ogranicza się do powierzchni gładkich i niewielkich elementów korkowych, które za jej pomocą można przytwierdzić.
Data publikacji: 11.12.2014
Data aktualizacji: 29.07.2024