Dom w stylu wiejskim. Inspiracje
Marzy Ci się dom w stylu wiejskim? Przeglądasz projekty domów rustykalnych? Odsłonięte belki konstrukcyjne, wyprawione skóry zwierząt, drewno, elementy folklorystyczne. Zobacz, czym jest nurt rustykalny i country w designie i wnętrzarstwie.
Spis treści:
- Styl wiejski − co to za styl? Cechy charakterystyczne
- Domy w stylu wiejskim − jak urządzić? Meble, akcesoria i dodatki
- Dom w stylu wiejskim − spełnienie dziecięcych marzeń!
Domy w stylu wiejskim, czyli folklorystycznym lub rustykalnym, cieszą się coraz większą popularnością. Dla wielu osób żyjących na co dzień w wielkich miastach, przesyconych chłodnym i funkcjonalnym modernizmem nie ma lepszej ucieczki od rzeczywistości niż dom wiejskim. Projekt domu na wsi to niejednokrotnie spełnienie marzeń mieszczuchów i plan na emeryturę. Co jest charakterystyczne na współczesnych, modnych domów wiejskich? Odsłonięte belki w stropie, surowe i często postarzane drewno, ciepłe i przytulne naturalne tkaniny z motywami ludowymi, kamień oraz elementy sztuki folklorystycznej. Zobacz, jak urządzić dom w stylu wiejskim.
Styl wiejski − co to za styl? Cechy charakterystyczne
Styl wiejski we wnętrzarstwie kryje się pod wieloma pojęciami takimi jak design rustykalny, country, prowansalski czy angielski styl „cottage”. Skąd wziąć pomysł na dom wiejski? Projekt zależy od inspiracji obliczem wsi w danym regionie.
Dom w stylu wiejskim − country
Motyw country nawiązuje do posiadłości farmerów na południu Stanów Zjednoczonych. Dom w tym stylu najczęściej zbudowany będzie z bali lub wyłożony będzie rustykalnym drewnem. Na ścianach dostrzec będzie można poroża bydła, podkowy, siodła oraz wyprawione skóry. Popularnym wzorem stosowanym na obrusach, zasłonach czy poduszkach będzie biało-niebieska lub biało-czerwona krata. Charakterystyczne dla stylu country są także patchworkowe narzuty − na południu Stanów Zjednoczonych kobiety wciąż chętnie ręcznie wyszywają kołdry i narzuty złożone z różnych materiałów − tak właśnie powstanie patchwork.
Dom wiejski − styl prowansalski
Dom w stylu prowansalskiej wsi będzie miał zupełnie inne oblicze. Tu dominującymi kolorami są biel i suszona czy żywa lawenda. Wnętrze tradycyjnego domu w prowansalskiej wsi wypełnione jest bielonym drewnem, niewielkim kredensami z rzemieślniczo rzeźbionymi i wycinanymi frontami. Trend prowansalski przepełniony jest romantyzmem i elementami w stylu shubby chick. Meble w pomieszczeniu prowansalskim powinny być lekkie, opływowe, najlepiej wykonywane ręcznie na zamówienie. Są swojego rodzaju wyjątkowymi dziełami sztuki. Dodatkami w kuchni czy salonie domu na prowansalskiej wsi będą koronki, koniecznie białe lub ecru.
Angielska „cottage”
Dom urządzony alla „cottage” inspirację czerpie z angielskiej wsi. Cottage oznacza nic innego jak wiejską chatę. We wnętrzu tym znajdziesz meble obite bawełną w kwieciste wzory, dużo elementów drewnianych i kamiennych, dużą, przestronną i otwartą kuchnię z wyeksponowaną porcelanową zastawą i metalowymi garnkami. Sercem wiejskiej charty, jak i innych domów w stylu wiejskim, jest kamienny kominek. W domu typu cottage znajdziesz wiele ozdób nawiązujących do motywów zwierzęcych i folkloru Anglii (pastwisk, owiec, zieleni).
Wspólny motyw − projekty domów rustykalnych
Jak widzisz, odmiana stylu wiejskiego zależy od regionu, w którym znajduje się sielska chata. Z każdego z tych styli wyciągnąć można wspólny mianownik − nawiązanie do elementów rustykalnych. Co to oznacza? Styl rustykalny to nawiązanie do natury, odsłonięte, surowe lub postarzane drewno, naturalne materiały, takie jak bawełna, len czy klasyczne płótno, suszone kwiaty, trawy i polne kwiaty, a także kamienne kominki i odsłonięte nagie ściany. W rustykalnej kuchni znajdziesz kamienne naczynia, miedziane lub metalowe garnki i żeliwne patelnie. Projekty domów w stylu wiejskim posiadają zazwyczaj dużą, otwartą kuchnię, która zwykle stanowi ich serce − pachnie ona przyprawami i świeżo pieczonym ciastem ze śliwkami. Choć styl rustykalny wydaje się bardzo surowy, wręcz nagi, to jednocześnie wnętrza takie biją ciepłem, przytulnością i zapraszają do wypoczynku. Wszystko jest tu swojskie, naturalne i na miejscu.
Domy w stylu wiejskim − jak urządzić? Meble, akcesoria i dodatki
Kupiłeś już projekt domu wiejskiego? Czas na jego wykończenie. Pamiętaj, że dominującymi materiałami wykończeniowymi powinno być surowe, naturalne drewno oraz kamień. Dwa główne pomieszczenia w domu wiejskim to duża, otwarta kuchnia − najlepiej z wyspą na środku oraz przestronny salon z kamiennym kominkiem. Inny ważny element domu wiejskiego, który jest nie tyulko funkcjonalny, ale i piękny to kaflowy piec. Projektant w domu wykończonym na sielski styl wiejski powinien pozostawić odsłonięte stropy i belkowanie, które będzie jedynie ozdobą wnętrza.
A czym udekorować swoją nowoczesną, ale przytulną wiejską chatę? Zacznij od mebli − im więcej drewna tym lepiej. Stawiaj na rzemieślnicze rękodzieło − nawet jeżeli będą to pojedyncze sztuki ław, stolików do kawy czy kredensu. W salonie nie może zabraknąć wygodnej sofy. Wybierz taką w bardziej tradycyjnym, romantycznym stylu. Unikaj geometrycznych, minimalistycznych, nowoczesnych form. Przy oknie postaw duży wygodny fotel z podnóżkiem, a obok niego lampę do czytania z abażurem, najlepiej wykonanym z naturalnego materiału. W jadalni ważnym punktem będzie duży, prostokątny, drewniany stół, na którym położyć możesz kwiecistą ceratę, oraz pasujące do niego krzesła. Jeżeli chcesz, aby siedziska były obite materiałem, stawiaj na tkaniny w neutralnych kolorach. W jadalni, w kuchni lub w salonie miejsce honorowe powinien zajmować kredens, koniecznie z witryną, gdzie wystawisz ręcznie malowaną porcelanę w babcinym stylu.
Jeżeli zamierzasz wyłożyć kuchnię kaflami, postaw na bardzo prosty, prostokątny design. Najlepiej wyglądać będzie glazura w odcieniu postarzanej bieli, kości słoniowej lub prowansalskiej lawendy. Ściany domu wiejskiego powinny pozostać białe. Nawet niedokładne wyrównanie tynku będzie miało tu swój urok − nada wnętrzu surowego i naturalnego wyglądu. Kontrastem dla bieli powinny być drewniane ramy okien, nad którymi zawisną koronkowe firany czy zazdrostki.
Do sypialni wybierz łóżko w drewnianej ramie. Innym rozwiązaniem będzie kute, metalowe wezgłowie. Uroku doda jasna pościel w kwiecisty, folklorystyczny wzór lub patchworkowa narzuta. Na drewnianej podłodze w sypialni leżeć może ciepła i przytulna skóra bydlęca (dla wegan rozwiązaniem będą syntetyczne skóry). Zamiast nowoczesnej garderoby, wstaw ciężką, drewnianą szafę na nóżkach, ze zdobionymi drzwiami, pamiętającą czasy secesji. Staw też komodę z szufladami w podobnym stylu. W pokoju pojawić mogą się też półki z surowych desek np. dębowych z korą.
Jakie dodatki dobrać do takiego wiejskiego domu? Kieruj się naturalnymi barwami − bielą, beżem, brązem. Jeżeli chcesz nawiązać do polskiego folkloru, wybierz kaszubskie hafty w kwiaty, mazowszańską zieleń czy koguciki i kuranty. W kuchni niech zagości kamionka i mosiężne garnki zawieszone nad wyspą. Nie zapominaj też o ciepłych, wyprawionych skórach.
Dom w stylu wiejskim − spełnienie dziecięcych marzeń!
Patrząc na projekty domów w stylu wiejskim, ma się wrażenie, że czas cofnął się o co najmniej pół wieku. Nawiązanie do regionalnych tradycji południowo-wschodniej Francji, wiejskich terenów Anglii, Dzikiego Zachodu na odległym kontynencie, czy polskiego folkloru przeniesie Cię do świata natury i wiejskiej sielanki. Wykańczając dom w stylu rustykalnym stawiaj na drewno, kamień i naturalne tkaniny.
Data aktualizacji: 19.08.2024