Przejdź do głównej treści

Salon z antresolą – inspiracje

Masz wysokie wnętrze o małym metrażu i szukasz w nim cennych metrów? Dodaj charakterystyczne półpiętro, które może pełnić rolę sypialni, gabinetu lub garderoby. Antresola idealnie wkomponowuje się w wystrój nowoczesnych domów z otwartym, wysokim salonem.

antresola

Spis treści:

Aranżacyjny kłopot czy wybawienie?

Metraż to podstawowe ograniczenie podczas urządzania wnętrz. Każdy stara się zmieścić na nim jak najwięcej, co jest możliwe dzięki nowoczesnym meblom i urządzeniom. Wielu jednak zapomina, że w prosty sposób, zabudowując wnętrze w górę, też da się uzyskać upragnione, dodatkowe metry. Salon czy poddasze z antresolą to rozwiązanie praktyczne i funkcjonalne. Konstrukcja pozwala w najefektywniejszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Aby spełniała swoje funkcje, warto dobrze przemyśleć jej przeznaczenie.

Sypialnia, gabinet, biblioteczka – antresolę wykorzystasz na liczne sposoby. Wiele zależy od wysokości mieszkania. Konstrukcję trzeba ustawić m.in. 2,2 m nad podłogą. Aby zmienić ją w przytulną, intymną strefę sypialnianą, wystarczy wnętrze mierzące niecałe 4 metry. Jeśli chcesz swobodnie poruszać się po dodatkowej kondygnacji, pomieszczenie musi być znacznie wyższe – liczyć ponad 4,5 m.

Chociaż wydaje się, że charakterystyczne półpiętro jest ratunkiem w ciasnym mieszkaniu w kamienicy czy bloku, w wielu nowoczesnych domach jednorodzinnych pojawia się salon z antresolą. Inspiracje nie tylko z zagranicy, ale też z kraju, udowadniają, że taki rodzaj dodatkowej kondygnacji świetnie zastępuje klasyczne piętro. Dzięki temu można wyeksponować widok z okien pokoju dziennego lub wprowadzić do wnętrza dużo więcej światła. Ciekawym rozwiązaniem jest również antresola na poddaszu, która pozwala zyskać dodatkową przestrzeń użytkową pod dachem wolnostojącego domu.

Masz miejsce na półpiętro, ale brakuje Ci pomysłu, jak je urządzić? Zastanawiasz się, jaką rolę w Twoim domu mogłaby pełnić antresola? Inspiracje na to jak zaaranżować i wykorzystać dodatkową kondygnację znajdziesz w tym artykule.

salon z antresolą

Salon z antresolą – inspiracje do nowoczesnego domu

Masz działkę w malowniczej okolicy? Nie rezygnuj z pięknych widoków, tylko zaplanuj w pokoju dziennym dodatkowe okna, kosztem klasycznego piętra. Na górnej kondygnacji możesz ustawić barierkę i tym samym stworzyć dodatkowy kącik relaksu z biblioteczką, idealny do podziwiania okolicznych widoków. Antresola w salonie to również dobry sposób na przełamanie wnętrza i nadanie mu przytulności. Optyczne zmniejszenie salonu pozytywnie wpłynie na odbiór pomieszczenia.

Chcesz ciekawie zaaranżować salon, w którym znajduje się antresola? Inspiracje czerp z najmodniejszych wnętrz. Tym, co łączy większość modernistycznych aranżacji, jest spójność. Istotna jest zarówno zbliżona kolorystyka, jak i faktura materiałów. Dobrze, aby barwy, które wykorzystasz w salonie, znalazły się także na antresoli.

Najprostszy pomysł na półpiętro? Sypialnia!

Salon w małych mieszkaniach często pełni rolę sypialni. Zależy Ci na większej prywatności? Urządź swoją intymną strefę na antresoli. Wystarczy, że rozłożysz tam materac. Jeśli masz wyższe pomieszczenie, możesz ustawić w nim łóżko oraz szafę. Aby dodatkowo osłonić się od wzroku współmieszkańców, zamontuj zasłonę. W ten sposób unikniesz również budzenia przez promienie słoneczne. W dobrze zaprojektowanym mieszkaniu sypialnia na antresoli może pozostać niemal w całości niewidoczna. Jeśli konstrukcja będzie długa, ustawione na niej łóżko lub materac pozostaną niedostrzegalne z poziomu salonu.

Nie znajdujesz w domu miejsca na garderobę? Sypialnia z antresolą będzie na nią idealnym miejscem. Wcale nie musi być wysoka. Wystarczy, że zmieścisz w niej komodę lub półki i drążki. Aby ubrania nie zakurzyły się, zasłoń je kotarą. Sypialnia z antresolą może też pełnić rolę strychu do przechowywania nieużywanych sprzętów czy sezonowych ubrań.

Antresola na poddaszu? Urządź w niej gabinet

Zamiast szukać miejsca do pracy w salonie lub sypialni, stwórz sobie gabinet na półpiętrze. Już niewielka przestrzeń wystarczy do postawienia w niej niewielkiego biurka wraz z akcesoriami. Wybierając meble, staraj się wyszukać podobnych stylem do wyposażenia w pomieszczeniu pod antresolą. Mimo że przestrzenie te są oddzielone, z dołu różnice mogą być widoczne.

Większych rozmiarów poddasze z antresolą może pełnić rolę kilkuosobowego biura. W dobrze zaaranżowanej przestrzeni znajdzie się miejsce nie na jedno, ale kilka biurek oraz wyposażenie. W taki sposób możesz zmienić małe mieszkanie w starej kamienicy w centrum, dotychczas przeznaczone na wynajem okazjonalny, na nowoczesne biuro dla małej firmy.

Lubisz czytać? Antresola na strychu to świetne miejsce również na domową biblioteczkę. Szczególnie, jeśli dostępna przestrzeń jest wąska. Na półki z książkami wcale nie potrzebujesz wiele miejsca. Przymocuj je na dowolnej wysokości. Jeśli pozwala na to metraż, stwórz na półpiętrze swój kącik czytelniczy. Mały, okrągły stolik i wygodny fotel typu „uszak” lub pufa pozwolą Ci oddać się lekturze w wygodnych warunkach.

antresola

Raj dla najmłodszych

Antresola wcale nie musi mieć przeznaczenia wyłącznie dla dorosłych. Dobrze zabezpieczona przestrzeń będzie idealną strefą zabawy dla najmłodszych domowników. Umieść w niej zabawki, ale też dodaj inne elementy, które urozmaicą dzieciom czas. W tej specjalnej strefie mile widziana jest huśtawka czy specjalny fotel wiszący. Jeśli antresola znajduje się w pokoju dziecka, warto też odwrócić role i na dole, w głównym pomieszczeniu, stworzyć bawialnię, a na półpiętrze sypialnię. Niebanalne wejście na antresolę z pewnością przypadnie Twojej pociesze do gustu.

Gdy dzieci dorastają, każdy z nich chce mieć swój własny kąt. Zastanawiasz się, jak znaleźć miejsce na pokój niezależnego nastolatka? Popatrz w górę i zastanów się, czy w Twoim domu nie zmieści się półpiętro. Niekoniecznie w salonie, ale antresola na strychu z pewnością stanie się idealną strefą na pokój nastolatka. Szczególnie jeśli ma młodsze rodzeństwo, z którym już nie chce dzielić czterech kątów.

Antresola – prosty sposób na to, jak zwiększyć metraż

Większość mieszkańców małych mieszkań marzy o nieograniczonym metrażu. Chociaż ścian nie sposób przesunąć, podejdź sprytnie do tematu i zabuduj strefę nad głową. Jeśli masz wystarczająco wysokie mieszkanie, postaw w nim antresolę. Jak ją wykorzystać? Przeznacz dodatkową strefę na sypialnię, pokój dziecięcy, gabinet lub biblioteczką. Urządzając przestrzeń, staraj się utrzymać całe wnętrze w jednolitym stylu. W ten sposób będzie wyglądała spójnie.

Antresola na poddaszu nie jest tylko rozwiązaniem do niewielkich, starych mieszkań. Coraz częściej decydują się na nią właściciele nowoczesnych domów. Dzięki konstrukcji do ich salonu wpada więcej światła dziennego, a sufit nie ogranicza widoku na okolicę. Wiesz już, jak zagospodarować antresolę? W innych artykułach z kategorii „Porady i inspiracje” przeczytasz jak zbudować konstrukcję oraz ją zabezpieczyć.

Data aktualizacji: 30.06.2024