Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania – praktyczny poradnik
Ledowe paski są efektowne i energooszczędne, dlatego ich zastosowanie to świetny sposób na oświetlenie zestawu mebli czy sufitu podwieszanego w domu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak podłączyć taśmę LED bez lutowania, na co zwrócić uwagę oraz jak naprawić uszkodzony pasek LED.
Spis treści:
- Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania – krok po kroku
- Jak łączyć LED-y – co warto wiedzieć?
- Jak łączyć taśmy LED – rodzaje złączek zaciskowych LED
- Jak podłączyć taśmę LED bez zasilacza?
- Jak naprawić taśmę LED?
- Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania. Podsumowanie
Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania – krok po kroku
Podłączenie taśmy LED do zasilana bez lutowania jest prostym, szybkim i skutecznym sposobem na dodatkowe oświetlenie w domu lub ogrodzie. Oto poszczególne kroki jak tego dokonać:
- Krok 1 – Wybierz odpowiedni rodzaj złączki: do wyboru masz szeroką game tych gadżetów. O tym, jaki rodzaj wybrać w danej sytuacji, przeczytasz w dalszej części artykułu.
- Krok 2 – Przygotuj taśmę: by podłączyć taśmę do zasilania, jej końce powinny być czyste i równo ucięte. Jeżeli pokryte są sylikonową izolacją, usuń ją za pomocą nożyka.
- Krok 3 – Umieść taśmę w złączce: w otwartej złączce umieść koniec taśmy. Pamiętaj o polaryzacji: plus do plusa, minus do minusa. Mocno dociśnij taśmę, by połączenie było trwałe.
- Krok 4 – Zamknij złączkę: po jej zamknięciu, znajdujące się wewnątrz ostrza przebijają taśmę i łączą się z przewodami.
- Krok 5 – Podłącz zasilanie: połącz złączkę z przewodem zasilającym, pamiętając o polaryzacji.
- Krok 6 – Przetestuj połączenie: podłącz taśmę do gniazdka, by sprawdzić, czy wszytko działa prawidłowo. Jeżeli wszystkie diody się świecą, prawidłowo podłączyłeś taśmę LED.
- Krok 7 – Zamontuj taśmę LED: za pomocą taśmy klejącej znajdującej się w zestawie z paskiem LED lub innego kleju przymocuj LED-y w wybranym miejscu. Powinny one mocno przywierać i być naprężona.
Jak łączyć LED-y – co warto wiedzieć?
Łączenie taśm LED nie jest zadaniem trudnym, jednak podczas jego wykonywania, warto pamiętać o kilku kwestiach:
Pamiętaj o polaryzacji
Plus z jednej taśmy zawsze powinien być połączony z plusem z drugiej. Analogicznie ma się sprawa z minusami. Pomyłka może doprowadzić do uszkodzenia całej taśmy.
Wybierz odpowiedni rodzaj złączki
W zależności od przeznaczenia, długości oraz grubości taśmy zastosuj pasujące do niej złączki. Nie tylko eliminują one konieczność lutowania, ale pozwalają na szybkie łącznie taśm razem.
Prawidłowe cięcie taśmy LED
Cięcia dokonuj tylko w wyznaczonych na taśmie miejscach. W przypadku taśm o zasilaniu 12 V znajduje się ono co 3 diody, a w przypadku taśm 24 V co 6 diod. Choć może to się różnic w zależności od producenta. Do cięcia taśmy możesz użyć zwykłych nożyczek, nie są potrzebne inne specjalistyczne narzędzia.
Sprawdź izolację
Miejsce połączenia taśm LED zabezpiecz przed wilgocią oraz innymi zabrudzeniami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy jest ona umieszczona na zewnątrz, na przykład jako oświetlenie ścieżki.
Wybierz właściwy zasilacz
Rodzaj zasilacza powinien być dostosowany do zasilania taśmy LED. Zbyt duże napięcie może doprowadzić do awarii. Natomiast zbyt małe nie wystarczy do zapalenia się diod na taśmie. To jaki rodzaj zasilacza użyć, sprawdzisz w instrukcji obsługi taśmy lub na stronie internetowej jej producenta.
Jak łączyć taśmy LED – rodzaje złączek zaciskowych LED
Złączki mogą mieć różne nazwy – znane są jako złączki click, zaciski, zaciskowe złącza itp. Ich zastosowanie jest błyskawiczne. Służą do scalania dwóch taśm z diodami ledowymi. Większość z nich ma powłokę silikonową, która zapewnia szczelność połączenia. Przy zakupie zwróć uwagę, czy Twój zestaw obsługuje technologię RGB. Jest to konieczne, gdy ma on mechanizm zmiany koloru światła. Do podłączania jednokolorowej instalacji wystarczy podstawowy rodzaj złączy.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów złączek do taśm LED. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych z nich.
Złączka do podłączania zasilania
Złączka ta posiada przewody tylko z jednej strony. Należy ją otworzyć i wsunąć listwę LED, pamiętając o zachowaniu właściwej polaryzacji (plus łączymy z plusem i analogicznie minus z minusem). Oznaczenia ułatwiające znajdziemy na taśmie i na złączce. Najczęściej wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie paski LED są łączone z przewodami zasilającymi. W sklepach, na wystawach i w tego typu miejscach. Złączki te gwarantują zarówno szybkie i bezproblemowe podłączenie, jak i rozłączenie.
Złączki do połączeń sztywnych
Złącze zaciskowe jest wyposażone w ostrza, które nacinają powłokę silikonową łączonych taśm. Wystarczy, że umieścimy ich końcówki w złączce i zaciśniemy zatrzask. W tym przypadku również trzeba pamiętać o zachowaniu polaryzacji. Stosuje się je w połączeniach wymagających trwałości. Spotkasz je m.in. przy oświetleniu sufitowym. Ze względu na zabezpieczenie taśmy LED przed warunkami atmosferycznymi, często stosowane są w zewnętrznych instalacjach na ścianach budynków.
Złączki do połączeń wiotkich
Zasady są takie same jak przy zastosowaniu innych rodzajów złączek. Dwustronna złączka pozwala na łączenie taśm pod dowolnym kątem, co umożliwia projektowanie instalacji i dopasowanie jej do kształtu mebli. Przed zainstalowaniem instalacji przy meblach, sprawdź szczelność połączenia. Skontroluj, czy listwa świeci na całej długości, podłączając ją do zasilania przed przyklejaniem pasków w wybranym miejscu. Złączki tego typu stosowane są w oświetleniu mebli, klatek schodowych, czy też regałach.
Jak podłączyć taśmę LED bez zasilacza?
Podłączenie taśmy LED bez zasilacza możliwe jest tylko w przypadku gdy jest ona zasilana prądem o napięciu 230 V. Modele takie mają wbudowany stabilizator napięcia. Na ogół jednak taśmy LED zasilane są prądem o napięciu 12 lub 24 V. Z tego też względu podłączenie ich do domowego gniazdka wymaga użycia specjalnego zasilacza. To on odpowiada za zmianę i dostarczanie odpowiedniego napięcia do diod znajdujących się na taśmie.
Na rynku dostępne są taśmy zasilane napięciem 230 V, jednak mają one wbudowany stabilizator napięcia. W ich przypadku nie ma potrzeby stosowania osobnego zasilacza. Także taśmy LED zasilane bateriami AA lub AAA, nie wymagają jego stosowania.
Jak naprawić taśmę LED?
Uszkodzenie taśmy LED, nie oznacza, że nadaje się ona tylko do wyrzucenia. Jeżeli zastosujesz nasze wskazówki możliwe, że uda Ci się naprawić pasek LED. Oto krótki poradnik krok po kroku, jak tego dokonać.
Krok 1: Lokalizacja uszkodzenia listwy LED
Najpierw zlokalizuj miejsce uszkodzenia. Możesz to zrobić, podłączając taśmę do zasilania i sprawdzając, która część nie świeci.
Krok 2: Usunięcie uszkodzonego fragmentu paska LED
Następnie wyłącz zasilanie i odetnij uszkodzony fragment. Pamiętaj, aby ciąć taśmę w wyznaczonych miejscach. Z reguły są one oznaczone liniami do cięcia. Dzięki temu możesz dostosować długość taśmy LED do twoich potrzeb.
Krok 3: Łączenie pasków LED
Jeżeli jest to konieczne, połącz dwa kawałki ze sobą, by uzyskać taśmę o żądanej długości. Jak łączyć taśmy LED? Do połączenia możesz użyć złączek opisanych wyżej. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta oraz upewnij się, że odpowiednie kable zostały prawidłowo połączone.
Krok 4: Testowanie połączenia
Zanim zdecydujesz się na zamontowanie taśmy LED z powrotem na jej miejscu, warto sprawdzić, czy naprawa i połączenie nowych fragmentów zakończyło się sukcesem. Po prostu odłącz pasek LED do prądu i zobacz czy diody świecą na całej jego długości. Jeżeli właśnie tak jest – gratulacje udało CI się naprawić taśmę LED. Jeśli natomiast pasek nie świeci, jeszcze raz sprawdź łączenie taśm LED.
Krok 5: Montaż taśmy na docelowe miejsce
Gdy masz już pewność, że pasek LED działa prawidłowo, możesz zamontować listwę na jej miejscu. W tym celu użyj kleju lub dwustronnej taśmy klejącej. Powinna ona mocno przywierać do podłoża, dzięki czemu nie będzie się odkształcać i zachowa estetyczny wygląd.
Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania. Podsumowanie
Wiesz już jak skutecznie podłączyć taśmę LED bez lutowania. Poznałeś kilka rodzajów złączek oraz garść praktycznych porad. Teraz nie powinieneś mieć problemu z samodzielnym podłączeniem, naprawą czy też łączeniem kilku taśm. Pamiętaj, że w sklepach sieci Castorama znajdziesz taśmy LED wysokiej jakości oraz wiele przeznaczonych do nich akcesoriów.
Już dzisiaj sprawdź ofertę Castorama i przekonaj się o tym samodzielnie!
Data aktualizacji: 17.09.2024