Rośliny do formowania – najlepsze gatunki
Wiele roślin rosnących w naszych ogrodach nadaje się do formowania. Nasze możliwości nadawania drzewom i krzewom ozdobnym oryginalnych kształtów nie kończą się jedynie na przycinaniu żywopłotów – wodze wyobraźni możemy puścić także w przypadku samotnych soliterów bądź okazów doniczkowych – zarówno iglastych, jak i liściastych. Które z gatunków roślin uprawianych w ogrodach najlepiej znoszą formowanie?
Donica Tajlandia Kokon 36 cm |
Sztuka formowania roślin
Przycinanie roślin w fantazyjne kształty wielu z nas kojarzy się pewnie z wiekową sztuką bonsai, polegającą na uprawie miniatur drzew i krzewów w specjalnych płaskich pojemnikach. Specyficznie uformowane bonsai mają także swoje odpowiedniki wśród roślin rosnących bezpośrednio w glebie – są to tzw. niwaki, określane często jako ogrodowe bonsai. Te charakterystycznie podcinane i formowane rośliny są typowe dla ogrodów japońskich, w których wraz z innymi obiektami, np. kamieniami, tworzą pełen uroku i wyjątkowej atmosfery krajobraz. Formowanie roślin to jednak nie tylko sztuka japońska obfitująca w różnorodne techniki i style. W naszych ogrodach i na działkach dominują przede wszystkim zwarte, formowane żywopłoty lub efektowne solitery, np. w postaci kul czy stożków. Dużą popularnością cieszą się także okazy wieloletnie hodowane w donicach, które również z powodzeniem znoszą cięcie i cieszą oko swoją zwartą bryłą. Kluczem do udanej hodowli i formowania roślin ozdobnych jest w pierwszej kolejności wybór właściwych ich gatunków. Poniżej przedstawiamy, które rośliny warto zasadzić w ogrodzie, by móc tworzyć topiary – zielone rzeźby.
Czy wiesz, że…? Formowanie roślin ma wiele zalet – przede wszystkim pozwala wyeksponować określone okazy, a także tworzyć przestrzenie o unikalnym charakterze. Regularne przycinanie wywiera też korzystny wpływ na kondycję drzew i krzewów oraz ogranicza ich wzrost, dzięki czemu w ogrodzie mamy miejsce |
Rośliny iglaste do formowania
Formowanie iglaków może okazać się zajęciem przynoszącym satysfakcjonujące efekty, pod warunkiem wyboru właściwych gatunków roślin. Wiele iglaków nadaje się do podcinania i kształtowania – również tych, które hodujemy w donicach. Niektóre z nich posiadają naturalnie pokrój stożka lub kuli, co warto wykorzystać, by tworzyć nawet proste, geometryczne roślinne rzeźby. Niestety, iglaki rosną raczej powoli, dlatego nadawanie im pożądanych kształtów wymaga wiele czasu i cierpliwości.
Thuja Szmaragd D19 80 - 100 cm |
Żywotniki – zwane popularnie tujami. Podcinać możemy zarówno wykorzystywane na żywopłoty żywotniki olbrzymie, jak i żywotniki zachodnie. Najpopularniejszą odmianą żywotnika jest ‘Smaragd’, występujący popularnie pod nazwą tuja szmaragd. To rośliny zimozielone, dosyć łatwe w pielęgnacji i odporne na przycinanie. Żywotniki przybierają zwykle pokrój stożkowy, kolumnowy lub kulisty, więc stanowią dobry materiał na formowane żywopłoty i szpalery.
Porada eksperta Kiedy przycinać tuje? Najlepiej wczesną wiosną, w kwietniu (zanim pojawią się młode przyrosty) oraz w czerwcu. Ostatnie skracanie pędów możemy przeprowadzić najpóźniej w połowie sierpnia – podobne zasady dotyczą przycinania wszystkich iglaków. Dzięki „strzyżeniu” nadamy drzewkom ładny pokrój |
Nożyce akumulatorowe do krzewów Bosch |
Cyprysiki – najpopularniejsze u nas gatunki cyprysików to cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy oraz cyprysik japoński. Poszczególne odmiany mogą przybierać pokrój stożkowy, kulisty bądź płożący i charakteryzują się igłami o różnych odcieniach. Rośliny te są bardzo podobne do żywotników. Jeśli planujemy rozpoczęcie hodowli cyprysików lub opisanych wyżej tuj, warto poczytać o zasadach ich sadzenia i pielęgnacji.
Cis pospolity – jest długowieczny i zimozielony, a ponadto charakteryzuje się wolny wzrostem i gęstą koroną. Szybko się regeneruje, co sprawia, że doskonale sprawdza się w roli materiału na roślinne rzeźby bądź gęste, formowane żywopłoty.
Jałowce – to wiecznie zielone krzewy albo niskie drzewa o bardzo wolnym wzroście i ostrych igłach. Do gatunków, które możemy formować, należą jałowiec pospolity, pośredni, wirginijski i płożący występujące w licznych odmianach i charakteryzujące się różną formą korony. Dobrze tolerują przycinanie i łatwo nadamy im określą formę.
Modrzewie – to wysokie drzewa iglaste, zrzucające igły na zimę. Spośród wielu gatunków w Polsce uprawiane są najczęściej dwa: modrzew europejski i modrzew japoński – oba dobrze znoszą formowanie, a modrzew europejski, z racji silnych przyrostów, doskonale nadaje się do kształtowania w fantazyjne rzeźby.
Czy wiesz, że…? Formowanie roślin będzie łatwiejsze, jeśli sięgniemy po odpowiednie akcesoria. W ukierunkowaniu pędów roślin i nadaniu im kształtu pomocne są sznurki, |
Świerk (Picea) mix 30 cm C 2 |
Sosny – wśród drzew iglastych, które możemy bezpiecznie przycinać, znajdują się także popularne sosny, np. szybko rosnąca sosna czarna i wolno rosnące kosodrzewina (sosna kosówka) bądź sosna karłowa – dwie ostatnie nadają się do formowania drzewek bonsai. Więcej odpowiednich do tego gatunków roślin wymieniono w tym artykule.
Świerki – drzewa te występują w wielu gatunkach i odmianach, a niektóre z nich wyróżniają się silnym wzrostem – skracanie ich pędów jest więc konieczne, by ograniczyć ich niekontrolowany rozwój. Przycinanie tolerują np. świerk kłujący, świerk serbski, świerk biały i świerk pospolity, które nadają się na żywopłoty.
Rośliny liściaste do formowania
Drzewa i krzewy liściaste rosną szybciej od iglaków, dlatego też potrzebują bardziej intensywnego skracania pędów. Podobnie jak krzewy iglaste nadają się zarówno na żywopłoty, jak i solitery czy rośliny doniczkowe.
Bukszpan doniczka 12 cm |
Bukszpan – rodzina bukszpanowatych obejmuje wiele gatunków bukszpanów, z których w naszym kraju najpopularniejszy jest bukszpan wieczniezielony, zwany również zwyczajnym. To roślina długowieczna i zimozielona o zwartym, kulistym pokroju – łatwa w formowaniu. Bukszpan nadaje się zarówno do tworzenia formowanych żywopłotów, jak i roślinnych rzeźb. O zasadach jego uprawy przeczytamy więcej w tym miejscu.
Ligustr pospolity – to roślina o niewielkich wymaganiach, łatwa w uprawie i doskonale znosząca skracanie pędów, które powoduje, że staje się zwarta i kształtna. Ligustry najczęściej stosowane są na żywopłoty – ich przycinanie sprawia, że doskonale się zagęszczają.
Buk pospolity – rodzime drzew zwane też bukiem zwyczajnym, które w naturalnych siedliskach osiąga nawet do 30 m wysokości. Liczne odmiany o charakterze dekoracyjnym charakteryzują się jednak tym, że osiągają znacznie mniejsze rozmiary i interesujący pokrój – ponadto dobrze znoszą przycinanie.
Czy wiesz, że…? Buki nadają się zarówno na żywopłoty, jak i na solitery. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ich uschnięte liście pozostają na gałęziach przez zimę, |
Grab pospolity – graby zwyczajne to drzewa, które wykazują tendencję do wytwarzania odrostów korzeniowych – cecha ta traktowana jest jako zaleta szczególnie w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać te rośliny do stworzenia formowanego żywopłotu. Pozwala to bowiem – wraz z przycinanie – na zagęszczenie zielonej ściany.
Czy wiesz, że…? Wśród roślin liściastych, które dobrze znoszą przycinanie, znajdziemy też śnieguliczkę, wierzbę całolistną, irgę błyszczącą i laurowiśnię wschodnią. |
Formowanie pnączy
Pnącza stanowią grupę roślin, które zwykle przycinamy jedynie w razie potrzeby – za młodu, by lepiej się rozkrzewiły lub wtedy, gdy zbytnio się rozrosną. Do prawidłowego wzrostu wystarczą im jedynie podpory w postaci palików, drabinek bambusowych czy bardziej stabilnych konstrukcji, np. metalowych. Rośliny pnące doskonale nadają się jednak do formowania ciekawych ozdób – w tym celu konieczne jest właściwe ich prowadzenie na specjalnie przygotowanych rusztowaniach. Mogą one przypominać kratownice, za pomocą których stworzymy zielone, płaskie szpalery, albo np. parasole – te umożliwiają nadanie niektórym gatunkom pnączy formy drzewek. Formowanie tego typu roślin polega – podobnie jak w innych przypadkach – na przycinaniu pędów wystających poza ramy stelaża.
Doniczka Blooma Coralstone 40 x 40 x 40 |
Wśród pnączy, które nadają się do formowanie znajdują się np.: bluszcz, wiciokrzew, milin amerykański, trzmielina Fortune’a oraz glicynia. Co ciekawe, na odpowiednim stelażu możemy poprowadzić także owocujące odmiany winorośli.
Prawidłowe formowanie roślin wymaga wiedzy na temat optymalnej pory cięcia i długości, na jaką możemy skracać pędy. Niezbędny jest także dobór odpowiednich narzędzi, a także pielęgnacja przycinanych roślin – wszystkie te czynniki składają się na sukces, jakim są dekoracje ogrodu w postaci różnorodnych topiarów.
Data publikacji: 13.07.2016