Przejdź do głównej treści

Rodzaje wzorów paneli podłogowych

Panele podłogowe oferują szeroki wybór pod względem stopnia ścieralności, wzorów i materiałów. Od paneli drewnianych po laminowane, każdy rodzaj sprawdzi się w innym wnętrzu i warunkach użytkowania. Dowiedz się, jakie panele wybrać, aby pasowały do Twojego stylu i były odpowiednio trwałe.

Panele podłogowe

Spis treści:

Rodzaje paneli

Do wyboru mamy panele o zróżnicowanym:

  • stopniu ścieralności, oznaczanym np. AC3 (niezbyt odporne na ścieranie), AC4 czy najbardziej odporne AC5,

  • przeznaczeniu, czyli klasie używalności, określanej dwiema cyframi np. 23 do użytku domowego o silnym obciążeniu, 32 – do użytku w sferze publicznej, ale o słabym natężeniu ruchu, 33 i 34 – do stosowania na mocno obciążonych obszarach publicznych.

Panele podłogowe stanowią zwykle trójwarstwowy materiał będący zespoleniem tworzyw sztucznych oraz rożnych elementów drewna. W zależności od rodzaju i proporcji użytych surowców, możemy je podzielić na:

  • panele drewniane, które produkowane są zwykle z 3 warstw sklejonego ze sobą drewna. Wierzchnia powierzchnia wykonana jest z wysokogatunkowego drewna, środkowa z listewek ułożonych prostopadle do zewnętrznych słojów, natomiast spodnia – z gorszej jakości drewna np. okleiny,

  • panele drewnopochodne stanowią hybrydy naturalnego drewna i tworzyw sztucznych, mogą to być np. panele fornirowane posiadające korpus z płyt HDF, MDF, a na zewnątrz pokryte powłoką z drewna,

  • panele laminowane to takie, których rdzeń tworzą płyty HDF, MDF lub płyty wiórowe, a na zewnątrz zdobione są laminowanym papierem z nadrukiem odpowiedniego wzoru,

  • panele korkowe, których rdzeń stanowi aglomerat korkowy (drobiny korka sprasowane pod ciśnieniem) oraz płyty HDF lub MDF. Warstwę dekoracyjną tworzy np. fornir z drewniany albo korkowy pokryty lakierem lub winylem.

Panele podłogowe mogą mieć także różne kształty i wymiary, ale zwykle są wydłużonymi prostokątami o długości od około 40 do 250 cm i szerokości 9-33 cm. Dostępne są także inne, niestandardowe wymiary. Grubość paneli mieści się najczęściej w granicach 6-15 mm.

Wzory paneli podłogowych

Wzory paneli

Panele podłogowe z założenia miały imitować parkiet drewniany albo posadzki z desek. Początkowe wzory służyły głównie jak największemu upodobnieniu się do naturalnego drewna. Do dziś tego typu wzory są bardzo lubiane i cieszą się dużą popularnością.

Jeśli wnętrza urządzamy w stylu skandynawskim albo minimalistycznym, doskonale sprawdzają się panele podłogowe o jasnych, żółtawych czy jasnobrązowych odcieniach drewna z delikatnym rysunkiem słojów. Do wnętrz utrzymanych w stylu kolonialnym świetnie pasują ciemne, eleganckie wzory, imitujące egzotyczne gatunki drewna. Tego typu wykończenie podłóg podkreślić może także klasyczny styl wnętrza, akcentując wyraziste, kontrastowe kolory czy ułożone bogate mozaiki.

Największą różnorodność w zakresie wzorów paneli podłogowych możemy uzyskać w przypadku odmian laminowanych. Film, nadruk czy rysunek umieszczony na laminowanym papierze może stanowić nawet ilustrację filmu czy realizację najbardziej abstrakcyjnych pomysłów. Poza rysunkami naturalnych słojów drewna, odwzorowaniem struktury kamieni, bruku, terakoty, metalu, wytłaczanej blachy czy betonu – mogą to być również wymyślne mozaiki, geometryczne wzory, kolorowe pasy, elementy roślin, ciekawe portrety i wiele innych.

Poza samymi wzorami graficznymi, panele mogą mieć dodatkowo wytłaczane faktury (np. słojów drewna), które następnie zabezpieczane są powłokami ze specjalnych żywic. Powłoki te nadają połysk i podkreślają kolor paneli.

Data publikacji: 17.07.2015

Data aktualizacji: 16.09.2024