Czym myć panele podłogowe?

Panele podłogowe to nadal i od wielu lat jeden z bardziej popularnych materiałów wykończeniowych do wnętrz. Są stosowane w obiektach prywatnych, a także w przestrzeni użyteczności publicznej. Panele podłogowe są przy tym dostępne w wielu wzorach, kolorach, a także rodzajach. Jeśli jednak chcesz cieszyć się dłużej ich estetycznym wyglądem, dowiedz się czym myć panele podłogowe.

Czym myć panele podłogowe?

Spis treści:

Czym myć panele podłogowe laminowane

Panele podłogowe są dostępne nie tylko w wielu wzorach i kolorach. Na rynku znajdziesz także różne rodzaje tego materiału wykończeniowego. W dalszym ciągu jednak nadal najczęściej stosowane są panele laminowane. Wynika to ich estetycznego wyglądu, a także z dużej dostępności. Nie bez znaczenia jest również cena, która kusi wiele osób do zakupu tego produktu.

Panele laminowane są wprawdzie dość trwałe, jednak charakteryzuje je niska odporność na wilgoć i na wodę. Dlatego też do ich mycia należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim zacznij od odkurzenia powierzchni. Dzięki temu zbierzesz warstwę kurzu, co pozwoli Ci na rzadsze czyszczenie mopa w czasie mycia paneli.

Czym myć panele podłogowe laminowane? Dobrze jest skorzystać z płaskiego mopa. Zapewnia on dobre przyleganie do podłoża. Dodatkowo pozwala na dobre odciśnięcie wody z elementu myjącego. Dzięki temu możesz rzadziej robić przerwy w czasie czyszczenia nawet większej powierzchni. Płaski mop jest zatem idealny, gdy myjesz panele podłogowe.

Czym myć je, aby zapewnić im dodatkową ochronę? Możesz skorzystać z wielu dostępnych substancji chemicznych. Dobrym wyborem będą środki dedykowane właśnie do paneli laminowanych. Są one antystatyczne. Dzięki temu ograniczysz przyciąganie kurzu przez panele laminowane, co jest niejako ich znakiem rozpoznawczym.

Niezależnie od wybranego środka, duże znaczenie ma regularność. Myj panele przynajmniej dwa razy w tygodniu, jeśli chcesz uchronić je przed zabrudzeniami.

Czym myć panele winylowe

W pomieszczeniach, w których podłoga jest narażona na kontakt z wodą, zdecyduj się na panele winylowe. Nie oznacza to jednak, że możesz czyścić je z wykorzystaniem dużej ilości wody. Odpowiednie odciśnięcie mopa nadal ma duże znaczenie.

Ponownie pierwszym krokiem będzie porządne odkurzenie paneli. Warto wykorzystać w tym celu końcówkę przeznaczoną właśnie do takich powierzchni. Dopiero po tym możesz skorzystać z mopa płaskiego. Namocz go w wodzie z dodatkiem środka myjącego. Może być to substancja uniwersalna lub dedykowana właśnie do paneli winylowych. Nie jest tym samym najważniejsze czym myć panele podłogowe, ale w jaki sposób to robić.

Czym myć panele podłogowe matowe by zaczęły błyszczeć?

Niekiedy w wyniku złej lub też niedostatecznej pielęgnacji, panele stają się matowe. Problem ten może dotyczyć nawet stosunkowo nowych paneli, które uległy zmatowieniu w wyniku mocnych zabrudzeń lub zbyt rzadkiego mycia. W takiej sytuacji czeka Cię znacznie trudniejsze zadanie. Powinieneś też dobrze zastanowić się nad tym, czym myć panele podłogowe matowe.

Jednym z rozwiązań są dedykowane środki do matowych paneli. Nie tylko czyszczą, ale też nabłyszczają powierzchnię. Są swoistym środkiem czyszczącym i zarazem pielęgnującym. Dzięki temu na panelach pozostanie cienka powłoka, która zapewni im odnowiony wygląd.

Czym myć panele podłogowe, żeby błyszczały? Rozwiązaniem może być także oczyszczanie dwuetapowe. Zacznij od wyczyszczenia paneli z użyciem uniwersalnego środka do podłóg. Następnie skorzystaj z różnego rodzaju nabłyszczaczy.

Czy wiesz czym nabłyszczyć panele podłogowe? Możesz skorzystać z gotowych substancji nabłyszczających dedykowanych właśnie do paneli. Przy czym niektórzy producenci dzielą swoje produkty na substancje dedykowane do paneli laminowanych, winylowych, a także do podłóg innego typu.

Możesz także skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich będzie ocet. Ta substancja zapewnia dezynfekcję powierzchni. Wystarczy, że wymieszasz go w odpowiedniej proporcji, czyli ¾ szklanki octu na 4 do pięciu litrów ciepłej wody. Jeśli przeszkadza Ci zapach octu, możesz to takiej mieszanki dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Do nabłyszczania paneli nada się także oliwa z oliwek. Jej niewielką ilość dodaj do wiadra z ciepłą wodą. Rozprowadź ją następnie po całej powierzchni. Największa zaleta oliwy jest to, że możesz ją wykorzystać do nabłyszczenia każdego rodzaju podłogi. Ocet natomiast nie nadaje się do stosowania na panelach olejowanych. Przy czym ocet jest również dobrą odpowiedzią na pytanie, czym myć panele podłogowe, żeby nie było smug.

Domowe sposoby na mycie paneli podłogowych

Chociaż na rynku znajdziesz wiele środków do czyszczenia paneli, nie oznacza to, że musisz z nich korzystać. Równie dobrym rozwiązaniem mogą być domowe środki. Jak myć panele podłogowe bez smug? W rzeczywistości wystarczy Ci do tego odrobina płynu do mycia naczyń dodana do ciepłej wody. Płyn jest tani, wydajny i łatwy do użycia. Znajduje się także w każdym domu. Dobrze radzi sobie z tłustymi plamami i nie uszkadza powierzchni paneli. W wielu przypadkach najlepszą odpowiedzią na pytanie, czym myć panele podłogowe będzie zdecydowanie płyn do naczyń.

Czym myć panele podłogowe?

Czym myć panele podłogowe po remoncie

Remont to wyzwanie dla każdej osoby, która ceni sobie porządek. Przede wszystkim większość osadów po remoncie jest trudnych do usunięcia. Nie oznacza to jednak, że porządne wyczyszczenie paneli jest niemożliwe.

Czym myć panele podłogowe po remoncie? Wykorzystaj do tego mop płaski lub paskowy. Oba sprawdza się tak samo dobrze. Znacznie większe znaczenie ma przy tym substancja, której użyjesz. Wykorzystaj środki dedykowane do mycia paneli. Możesz pokusić się także o dodanie do wody płynu do mycia naczyń.

Nie stosuj środków nabłyszczających lub też substancji z dodatkiem wosku czy mydła. Zapomnij także o środkach z dodatkiem rozpuszczalników. Doprowadzą do uszkodzenia paneli. Co więcej, takie substancje mogą sprawić, że warstwa brudu pozostanie na stałe na powierzchni paneli.

Jeśli zatem zastanawiasz się, czym czyścić panele podłogowe po remoncie, weź pod uwagę nawet te uniwersalne lub domowe środki. Podstawą jest dobry mop, który będziesz często płukał i dobrze odsączał z wody.

Data aktualizacji: 09.10.2024