Prostokątna piaskownica – jak ją samodzielnie wykonać?
Prostokątna piaskownica – jak ją samodzielnie wykonać?
Potrzebne materiały i narzędzia:
- metalowe wkręty z płaskim główkami i kątowniki
- łopata, piła, wkrętarka, pędzle, taczka
- agrowłóknina lub czarna folia ogrodowa
- piasek
Krok 1 – projektujemy piaskownicę i wybieramy odpowiednie miejsce
Piaskownica powinna być na tyle duża, żeby mogło bawić się w niej swobodnie kilkoro dzieci. Optymalne wymiary to: 2 m na 3 m i głębokość 20 cm. Wybór miejsca na piaskownicę w głównej mierze powinien być podyktowany bezpieczeństwem dzieci. Najlepiej jest zbudować ją z dala od zbiorników wodnych i drogi, po której jeżdżą samochody, wystrzegajmy się również sąsiedztwa trujących roślin. Nie mniej ważne jest też nasłonecznienie – idealne będzie miejsce, które znajduje się w półcieniu (optymalny czas nasłonecznienia wynosi 6 godzin).
Uwaga! Jeśli na piaskownicę możemy przeznaczyć jedynie stale nasłonecznione miejsce, dodatkowo powinniśmy zrobić nad nią parasol, który zapewni dzieciom cień.
Przeczytaj także: Jak zrobić łóżko domek? Poradnik krok po kroku
Krok 2 – wyznaczamy kształt piaskownicy i kopiemy dół
Pracę rozpoczynamy od wyznaczenia kształtu piaskownicy zgodnie ze zrobionym wcześniej projektem (w czasie wyznaczania kształtu wymiar piaskownicy trzeba powiększyć o ok. 5 cm – w ten sposób zostawiamy miejsce na deski). W rogach wbijamy paliki, które łączymy sznurkiem. Następnie kopiemy dołek na głębokość 10 cm. Z dna usuwamy wszystkie kamienie, patyki i korzenie – powierzchnia powinna być czysta i płaska. Na tak przygotowanym podłożu możemy rozłożyć agrowłókninę lub czarną folię ogrodową (ta pierwsza będzie nieco bardziej trwała, ale też trochę droższa) – powinna nieznacznie zachodzić na brzegi wykopu. Zastosowanie materiału zapobiegnie wymywaniu piasku przez wodę i pojawianiu się korzeni w piaskownicy.
Krok 3 – robimy ramę piaskownicy
Zanim zaczniemy mocować elementy, sprawdźmy, czy wszystkie deski są dokładnie oheblowane. Deski zespalamy z kantówkami za pomocą kątowników i metalowych wkrętów z płaskimi główkami (gwoździe nie zastąpią wkrętów – są tańsze, ale stanowią zagrożenie dla dzieci).
Uwaga! Wąskie deski, ok. 10-centymetrowe o co najmniej 1,5-metrowej długości, należy dodatkowo wzmocnić pionowymi listwami w połowie.
Krok 4 – dodatkowe wyposażenie (opcjonalnie)
Piaskownicę można dodatkowo wyposażyć w ławeczki – zrobione samodzielnie lub kupione w sklepach. Możemy pokusić się również o parasol oraz o wstawienie drewnianej lub plastikowej skrzyni, w której dzieci będą mogły chować zabawki. Warto także zadbać o prezent, który ochroni piaskownicę przed zalewaniem w czasie deszczu.
Krok 5 – impregnujemy drewno
Piaskownica dłużej zachowa swoje właściwości, jeśli odpowiednio zaimpregnujemy wszystkie drewniane elementy. Jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewna, wystarczy nam do tego olej impregnacyjny bądź bezbarwna bejca. Dodatkową barwę uzyskamy dzięki zastosowaniu środka o właściwościach dekoracyjno-impregnujących. Niezależnie od wybranego preparatu, nanosimy go pędzlem. Po naniesieniu czekamy 24 godziny, aż wyschnie.
Uwaga! Konserwację trzeba przeprowadzać 2 razy w roku – zarówno przed zimą, jak i po niej.
Sprawdź też: Zrób to sam: Ławka do ogródka
Krok 6 – wybieramy piasek i napełniamy piaskownicę
Piasek do piaskownicy nie może być przypadkowego pochodzenia. Najlepiej kupić specjalny produkt w dużym markecie budowlanym, wtedy będziemy mieli pewność, że jest on odpowiedni. Sprzedawany jest w 20-kilogramowych workach, w cenie ok. 10 zł (można szacować, że na 1 mkw. piaskownicy będzie trzeba użyć ok. 120 kg piasku). Piasek, w którym będą bawić się dzieci, nie może być zanieczyszczony. Niezwykle ważne jest, żeby był miękki i drobnoziarnisty.
Uwaga! Piasek z czasem się brudzi, dlatego jego wierzchnią warstwę trzeba wymieniać co ok. 2 lata.
Data aktualizacji: 20/03/2024